EURÓPSKY SÚD ROZHODOL: Imigranti majú nárok na sociálne dávky bez ohľadu na to čo si myslí členský štát EÚ na národnej úrovni

Európsky súdny dvor rozhodol, že štátni príslušníci tretích krajín sú rovnako oprávnení dostávať dávky sociálneho zabezpečenia, ktoré platia daňoví poplatníci v danom členskom štáte, ako jeho vlastní občania a že členské štáty nemôžu zabrániť imigrantom, aby sa dostali k dávkam. Informuje portál Geller report.

V rozsudku súd uvádza: „Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má v členskom štáte  pracovné povolenie, má vo všeobecnosti nárok na dávky sociálneho zabezpečenia pre štátnych príslušníkov tohoto štátu. „

Súdne rozhodnutie bolo pôvodne vydané v prípade občianky mimo Európskej únie Kerly Del Rosario Martinez Silvy, ktorá pracovala v Taliansku s povolením, ale nemohla si nárokovať dávku poskytovanú domácnostiam s príjmami pod určitou prahovou hodnotou s viac ako tromi deti.

Európsky súdny dvor uviedol, že jediné pracovné povolenie oprávňuje občanov z krajín mimo EÚ na rovnaké zaobchádzanie, a preto ich vnútroštátne právo nemôže vylúčiť z dávok sociálneho zabezpečenia.

V roku 2014 bola žiadosť matky zamietnutá, keď požiadala o dávku poskytovanú talianskym zákonom pre domácnosti s najmenej tromi malými deťmi as príjmom pod určitým limitom.

ESD však dospel k záveru, že dávka, ktorú požaduje pani Martinez Silva, je dávka sociálneho zabezpečenia a mala by sa povoliť.

Rozhodnutie tak prichádza v čase keď v USA prezident Donald Trump nalieha na návrat k dôrazu na existujúci americký zákon, ktorý bráni akémukoľvek jednotlivcovi, ktorý vstupuje do Ameriky, aby sa na obdobie piatich rokov dovolával nárokov sociálnych dávok z platieb  daňových poplatníkov.

Trump bol kritizovaný progresívnou ľavicou kvôli uplatneniu takejto politiky. Ale aspoň s Trumpom na čele, má americký daňovník istotu, že nebude čeliť rovnakým požiadavkám ako teraz prichádzajú z Európskej únie.

Súd uviedol vo vyhlásení: „Štátni príslušníci krajín mimo EÚ, ktorí boli prijatí do členského štátu na účely práce v súlade s právom EÚ alebo vnútroštátnym právom, musia mať predovšetkým rovnaké zaobchádzanie ako štátni príslušníci tohto štátu.“

Napríklad v Spojenom kráľovstve štátni príslušníci krajín mimo EÚ vrátane držiteľov pracovného povolenia, manželia a občianski partneri počas dvojročného skúšobného obdobia vo všeobecnosti nebudú môcť získať žiadne výhody.

Rozsudok Európskeho súdneho dvora sa odvoláva na  špecifickú smernicu EÚ 2011/98 / EÚ, ktorú Spojené kráľovstvo neprijalo avšak Slovensko ju prijalo, preto už dnes sú vytvorené podmienky na to, že budúci imigranti budú mať nárok na naše sociálne zabezpečenie.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: