Agentúra RIA uviedla, že Srbsko včera podpisom dokončilo pripojenie k Bojovej skupine Európskej Únie HELBROC. Skupina sídli v Grécku.
8.11.2016 Srbsko podpísalo v Bruseli nótu o súhlase s technickými podmienkami pri pristúpení k práve sa vytvárajúcej taktickej bojovej skupine HELBROC.
Oznámil to vtedajší podpredseda generálneho štábu srbských ozbrojených síl generál Ljubisa Dikovič a jeho grécky náprotivok Admirál Evangelos Apostolakis, uviedlo srbské ministerstvo obrany vo vyhlásení.
Ministerstvo vyjadrilo pripravenosť zúčastniť sa s čatou vojenskej polície, tímom civilnej a vojenskej spolupráce a až piatimi štábnymi dôstojníkmi vo velení bojových skupín.
Táto nóta mala nadobudnúť platnosť, keď ju podpíšu predstavitelia štátov, ktoré sa zúčastňujú na vytváraní bojovej skupiny pod vedením Grécka a ktorá zahŕňa aj bulharské, cyperské, rumunské a ukrajinské jednotky.
Pristúpenie k bojovej skupine opäť potvrdzuje záväzok Srbska voči spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ, uviedol Dikovič.
V stredu 27.9. bola v Grécku podpísaná nóta o pristúpení (Note of Accession), čím sa dokončuje proces zapojenia Srbska pri tvorbe bojovej taktickej skupiny „HELBROC“ (HELBROC BG), do ktorej je zapojené Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Cyprus, Ukrajina. Nóta bola podpísaná počas návštevy srbského ministra obrany Aleksandra Vulina v Aténach, informoval tlačový servis ministerstva národnej obrany Grécka.
Bojová skupina je vytvorená na základe gréckej 71. aeromobilnej brigády v Kilkise a môže byť použitá pre účely Európskej únie, píše sa vo vyhlásení.
Minister národnej obrany Grécka Panos Kammenos nazval grécke a srbské národy bratské a poznamenal, že boli spolu v ťažkých časoch.
„Musíme povedať, že srbský národ bol prvou obeťou tých, ktorí ničia národy pri ceste ku globalizácii. Nie je náhoda, že Medzinárodný súd v Haagu oslobodil prezidenta (Slobodana) Miloševiča po jeho smrti, po tom, čo pretrpel všetko to prenasledovanie v priebehu rokov. Ale už to prešlo a dúfam, že sa to stane lekciou pre každého. Nedá sa spolupracovať s teroristami pri útoku na demokratické štáty s demokraticky zvolenými predstaviteľmi. Teraz vidíme, že niektorí z nich majú blízko k destabilizujúcim silám náboženských organizácií a dúfajú, že znovu rozdúchajú vojny na Balkáne. Ale teraz je proti nim medzinárodná verejná mienka Spojených národov, Európy a NATO,“ povedal Kammenos.
Privítal podpísanie listiny o pristúpení Srbska k bojovej taktickej skupiny vedenej Gréckom za účasti Bulharska, Rumunska, Cypru a Ukrajiny.
„Táto akcia má dvojaký význam. Z jednej strany ide o regionálny zväzok pre účinnú ochranu našich krajín, z druhej strany posilňuje vzťah Srbska s aktivitami v oblasti európskej obrany,“ povedal minister a potvrdil zámer posilniť vojenskú spoluprácu medzi oboma krajinami.
Podľa neho môžu Grécko a Srbsko spolu s ostatnými krajinami Balkánu zohrávať dôležitú úlohu pri rozširovaní ciest dodávok energie do Európy.