GATESTONE INSTITUTE: Európska masová migrácia: lídri vs. verejnosť

Je Bill Gates nacista, rasista, „islamofób“ alebo fašista? Ako najslávnejší majster, PG Wodehouse, povedal: „Táto udalosť sa zdá byť vzdialená.“ Nikto vplyvný ešte nepovedal nič o najväčšom filantropovi na svete. Možno – možno len – sa niečo mení v Európe.

V rozhovore zverejnenom v nemeckom časopise Welt Am Sonntag sa spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft zaoberal prebiehajúcou európskou migračnou krízou. To, čo povedal, bolo prekvapujúce:

„Na jednej strane chcete demonštrovať veľkorysosť a prijímať utečencov, ale čím ste štedrejší, tým viac sa to rozkríkne – čo bude v dôsledku motivovať viac ľudí k opusteniu Afriky. Nemecko jednoducho nemôže prijať tak obrovský počet ľudí, ktorí sa chcú dostať do Európy.“

Tieto slová by boli pre priemerného európskeho občana nesporné. Každoročný prieskum medzi občanmi EÚ, ktorý sa nedávno uskutočnil v rámci Projektu 28, objavil na celom kontinente vzácnu zhodu v otázke migrácie. Prieskum zistil, že 76% verejnosti v celej EÚ si myslí, že migračná kríza Európskej únie bola v posledných rokoch „zlá“. V EÚ neexistuje žiadna jednotlivá krajina, v ktorej sa väčšina verejnosti odlišuje od tohto konsenzu. V krajinách, ako je Taliansko a Grécko, ktoré sa nachádzajú v prvej línii krízy v posledných rokoch, sa toto číslo premieta. V týchto krajinách sa deväť z desiatich občanov domnieva, že EÚ zvládla migračnú krízu zle.

Ako by mohli myslieť na niečo iné? Oznámenie nemeckej vlády v roku 2015, že bežné azylové a hraničné postupy nebudú naďalej platiť, ešte zhoršilo už aj tak katastrofálnu situáciu. Počet obyvateľov Nemecka a Švédska vzrástol o 2% v dôsledku tohto prílevu migrantov iba za jeden rok. Toto sú monumentálne zmeny, ktoré by pre každú spoločnosť boli závratne rýchle.

Zároveň verejnosť vedela, že to, čo robili politici, bolo neudržateľné, vyvíjalo sa veľa úsilia na získanie kontroly nad tým, čo európska verejnosť môže povedať. Kanclérka Merkelová zašla tak ďaleko, že vyzvala zakladateľa spoločnosti Facebooku Marka Zuckerberga, aby obmedzil kritiku sociálnych sietí, ktorá kritizovala jej politiku. Je to len jeden príklad oveľa širšieho trendu. Ak sa akákoľvek súkromná alebo verejná osoba kdekoľvek na kontinente odvážila varovať, že importovať tak veľa ľudí tak chaoticky, je počiatok katastrofy, zistila, že jej boli podsunuté najtemnejšie predstaviteľné motívy.

Dokonca aj po teroristických útokoch v Paríži v novembri roku 2015 a objavu, že členovia teroristickej bunky prekĺzli do Európy a z Európy použitím migračných trás, odmietli európski vodcovia obavy verejnosti ohľadom migračnej krízy. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker kritizoval verejnosť a niekoľko politikov, ktorí protirečili Merkelovej po útokoch v Paríži:

    „Chcel by som vyzvať tých, ktorí sa v Európe pokúšajú zmeniť migračnú agendu, ktorú sme prijali – chcel by som ich požiadať, aby k tomuto problému pristupovali seriózne a nepodliehali malicherným reakciám, s ktorými nesúhlasím.“

Je pochopiteľné, že počas obdobia, keď tisíce ľudí prekonalo Stredozemie a mnohí sa utopili, môže prevažovať určitý humanitárny impulz. Potom v roku 2015 v čase krízy Bill Gates vyzval Ameriku, aby prijala migrantov v rovnakom počte ako Nemecko. Od tej doby však Gates zaznamenal to, čoho si všetci ľudia žijúci v Európe už všimli – že hoci otvorenie hraníc vlastnej krajiny môže mať krátkodobé morálne odôvodnenie, vyvoláva to však aj celý rad dlhodobých spoločenských obáv.

Práve tieto obavy – ktoré európska verejnosť vidí okolo nich, ako aj na predných stranách ich novín – vedie väčšinu európskych občanov k obmedzeniu toku migrantov. V nedávnom nemeckom rozhovore pre noviny Bill Gates taktiež vyjadril podobný názor – a prudko – a povedal: „Európa musí Afričanom sťažiť dosiahnutie kontinentu prostredníctvom súčasných tranzitných ciest.“

To všetko samozrejme platí. Nie je možné, aby sa Európa stala domovom pre každého človeka  z Afriky, Stredného východu alebo  z Ďalekého východu, ktorí môžu prekročiť relatívne úzky pás vody. Ľudia v Európe to už dlho vedia. Niektorí ľudia – silne kritizovaní hlavnými médiami a politickou triedou – dokonca svoj názor vyjadrili. Možno sa však teraz niečo zmení, keď to bol mierne formuloval nacistický filantropom, akým je Bill Gates. Bolo by hlúpe dúfať, že západoeurópske politické elity naozaj počúvajú jeho rady. Mohli by aspoň kontrolovať svoje pohŕdanie oprávnenými obavami širokej verejnosti?


Publikovaný

v

,

od

Značky: