Denník Die Zeit zverejnil informáciu o novom pláne Euŕópskej komisie dopraviť „bezpečne“ 50 tisíc utečencov do Európy. 10 tisíc si vezme Nemecko.

Ako súčasť nového programu EÚ pre presídľovanie, má Nemecko v úmysle prijať viac ako 10 000 utečencov zo severnej Afriky a Blízkeho východu. Komisár pre utečencov EÚ Dimitris Avramopoulos povedal novinám zo skupiny médií Funke, že vláda tento týždeň prisľúbila účasť na projekte.

Nemecká vláda je opäť na svojom mieste, pokiaľ ide o medzinárodnú solidaritu,“ cituje tlač komisára EÚ.

V lete roku 2017 spustila Komisia EÚ takzvaný program presídľovania, aby poskytla obzvlášť zraniteľným utečencom legálnu, priamu a bezpečnú cestu do Európy. Do jesene 2019 by malo do EÚ touto cestou pricestovať najmenej 50 tisíc utečencov, hlavne zo severnej Afriky.

Podľa novín ostatné členské štáty EÚ už súhlasili s prijatím celkovo 40 000 utečencov. Náklady na presun a zabezpečenie migrantov bude tak v Nemecku, ako aj v ostatných krajínách pokrývať Brusel.

Médiá pripomenuli, že v prípade nemeckej vlády EÚ veľmi dlho čakala na záväzok zúčastniť sa na tomto programe. Dôvodom bola oneskorená tvorba vlády.

Komisár EÚ Avramopoulos tiež vyzval nemeckú vládu, aby čím skôr zrušila hraničné kontroly zavedené počas utečeneckej krízy. Nesúhlasí, aby tieto kontroly boli zavedené „navždy,“ povedal.

Musíme sa rýchlo vrátiť k bežnému fungovaniu Schengenského systému,“ prízvukuje Avrmapoulos

Opätovné zavedenie trvalých hraničných kontrol v schengenskom priestore by predstavovalo veľkú prekážku. Ide o slobodu pohybu a pocit spolupatričnosti v EÚ, varoval Avramopoulos.

Nemecko nedávno oznámilo, že bude pokračovať v kontrolách na hraniciach s Rakúskom aj po termíne stanovenom v máji. Európska komisia naopak chce, aby kontroly skončili čo najskôr. Avramopoulos sa v Berlíne stretol s ministrom vnútra Horstom Seehoferom (CSU), kde bola otázka kontorol dôležitou témou.