Vyberte položku Stránka

Europoslanci prijali rezolúciu proti sexuálnemu obťažovaniu

Europoslanci prijali rezolúciu proti sexuálnemu obťažovaniu

Europoslanci dnes schválili rezolúciu, v ktorej ostro odsúdili sexuálne obťažovanie a vyzvali na vyšetrenie prípadov, ktoré sa stali na pôde europarlamentu.

Vlna odhaľovania prípadov sexuálneho obťažovania, ktorá sa začala po svete šíriť v súvislosti s aférou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zasiahla aj Európsky parlament. Obvinenie z obťažovania či dokonca znásilnenia vznieslo v uplynulých dňoch prostredníctvom médií niekoľko pracovníčok inštitúcie.

Viac ako hodinu debatovali v stredu poslankyňa a niekoľko málo poslancov o obvineniach zo sexuálneho obťažovania v rámci Európskeho parlamentu. Niekoľko z nich malo na svojich stolíkoch transparent s heslom #metoo (# jatiež), ktorým v posledných týždňoch ženy na twitteri sprevádzali svoje líčenie prípadov, kedy sa stali obeťami sexuálneho obťažovania či znásilnenia.

Niekoľko poslankýň a pracovníčok Európskeho parlamentu popísalo dokonca list predsedovi Antoniovi Tajanimu:

 „Aj my sme sa stali obeťami alebo svedkami zneužívania, sexistických komentárov a správania, sexuálneho obťažovania na tomto pracovisku, ktoré spáchali poslanci či zamestnanci,“ uviedli v texte.

Tajani v pondelok pri začatí plenárneho zasadnutia parlamentu v Štrasburgu sľúbil tvrdý postih sexuálneho obťažovania. Nezávislé externé vyšetrovanie ale vtedy označil za nepotrebné. V parlamente už od roku 2014 existuje pracovná skupina, na ktorú sa obete môžu obrátiť, zdôvodnil svoje presvedčenie.

Podľa Agentúry EÚ pre základné ľudské práva (FRA) zažila každá tretia žena v dospelosti fyzické či sexuálne násilie a až 55 percent žien v EÚ zažilo sexuálne obťažovanie.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This