Europarlament sa zastal Madridu. Referendu chýbala akákoľvek legitimita, povedal Verhofstadt

Európsky parlament mimoriadne zaradil na stredajšie rokovanie diskusiu o súčasnej situácii v Katalánsku. V jednokolovej debate vystúpili iba predsedovia jednotlivých politických frakcií. Väčšina z nich apelovala na dodržiavanie španielskej ústavy a naštartovanie dialógu medzi oboma stranami. Píše český ekonomický portál E15.cz.

Mimoriadna debata bola zaradená na program štvordňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu na základe výbušných nedeľných udalostí v regióne na severovýchode Španielska.

Hneď úvodné vystúpenie prvého podpredsedu Európskej komisie pre lepšiu právnu reguláciu, medziinštitucionálne vzťahy, právny štát a Chartu základných práv a slobôd Fransa Timmermansa naznačilo linku, podľa ktorej sa následná debata odvíjala.
„Ak vám právo nedá to, čo potrebujete, je možné sa proti právu postaviť, je možné pracovať na tom, aby došlo k jeho zmene, ale nie je možné zákon ignorovať,“ prehovoril pred plénom Timmermans v narážke na protiústavnosť nedeľného katalánskeho referenda.

Príspevky väčšiny ostatných debatujúcich sa niesli v podobnom duchu. Obavu z prílišných emócií tesne pred zasadnutím vyjadril europoslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Pavel Telička (ANO), podľa ktorého je celá vec vnútornou záležitosťou Španielska a EÚ by do nej nemala zasahovať.

„Najhoršie, čo by sa mohlo stať je, keby jedna z tých dvoch strán vtiahla do celej záležitosti Európsky parlament,“ povedal pre E15 Telička. Európska únia by podľa neho mala fungovať iba v úlohe akéhosi mediátora, ktorý zaistí dialóg oboch strán.
Všeobecné vyhlásenie o potrebe dialógu medzi oboma stranami poskytli prakticky všetci vystupujúci predsedovia frakcií. Zároveň ale, pri súčasnom odsúdení násilia, dali najavo nesúhlas s postupom katalánskych predstaviteľov, ktorí referendum zvolali.
„To, že referendum bolo protiústavné, nie je z mojej strany to hlavné. Faktom ale je, že referendum nemalo akúkoľvek základnú demokratickú legitimitu, „povedal šéf liberálov v Európskom parlamente Guy Verhofstadt s tým, že väčšina Kataláncov sa tohto hlasovania vôbec neúčasťnila a práve títo Katalánci si nezávislosť neželajú.

Zástupca Európskej konzervatívnej a reformnej skupiny Ryszard Legutko upozornil okrem iného na prehnaný zásah španielskych policajtov voči účastníkom referenda. „Budem k našim španielskym kolegom úprimný: poriadková polícia a násilné scény nepomohli, ale šokovali. Nech už sú vaše úmysly akékoľvek, tieto scény sa na nejakú dobu stanú súčasťou obrazu vašej vlády, „vyhlásil Legutko.

Kontroverzné nedeľné referendum o nezávislosti Katalánska na zvyšku Španielska, ktorého organizovanie bolo protiústavné, totiž po sebe zanechalo dôsledky zásahov španielskej polície na 900 zranených. Polícia okrem iného použila aj zakázanú gumovú muníciu.

V závere zhruba hodinovej debaty vystúpil znovu Timmermans, ktorý europoslancom povedal, že dodržiavanie zásad právneho štátu je jediným spôsobom, ako celok môže fungovať. „Právny štát v EÚ je jediná vec, ktorá chráni slabých pred silnými a bezbranných pred mocnými,“ povedal.

Timmermans tiež zopakoval, že dialóg v katalánskej otázke musí začať okamžite. Európska komisia považuje dianie v Katalánsku za vnútornú záležitosť Španielska, ak by o to však táto juhoeurópska krajina stála, je Brusel pripravený ujať sa úlohy sprostredkovateľa.


Publikovaný

v

od

Značky: