Portál Euractive informuje o vyjadrení komisárky pre zahraničné záležitosti EÚ Federicy Mogherini na Ukrajine. Počas návštevy vyzvala ruský Gazprom aby dodržiaval zmluvné záväzky v plnom rozsahu a začal s dodávkou plynu na Ukrajinu.
„Prerokovali sme skutočnosť, že Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu, ktoré boli vopred zaplatené. Podľa nášho názoru Gazprom musí úplne splniť svoje záväzky,“ povedala Mogherini na tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským premiérom Volodymyrom Hrojsmanom.
[sociallocker][/sociallocker]
Mogherini počas neskoršieho stretnutia so študentmi dodala, že komisár EÚ pre energetiku Maroš Šefčovič už viedol „veľmi intenzívne konzultácie“ o konflikte. Tvrdí, že Európska komisia v zastúpení členom EK Šefčovičom vynakladá maximálne úsilie na vyriešenie tejto situácie,
Gazprom 1. marca oznámil, že dostal od Naftogazu Ukrajiny prostriedky na zaplatenie marcových dodávok plynu, ale vrátil ich kvôli nesúhlasu s dodatočnou zmluvou. Preto v marci a ani v budúcnosti už poskytovať plyn Naftogazu nebude.
Nasledujúci deň ruská spoločnosť informovala o tom, že podal na Štokholmský arbitrážny súd podklady na zahájenie procedúra zrušenia zmlúv s Naftogazom o dodávke a tranzite plynu. Gazprom to vysvetlila tým, že rozhodnutia tohto súdu vo veci sporov spoločností vytvorili nerovnováhu záujmov a spôsobili, že kontrakty sú pre Gazprom ekonomicky nevýhodné.
Zhruba 15% plynu, ktoré nakupuje Európa z Ruska, sa prepravuje cez Ukrajinu.
Ukrajina je v mimoriadne zlej ekonomickej situácii a poplatok za tranzit plynu je pre ňu dôležitý. Rozhodnutie, že Gazprom je nútený prepravovať 110 miliárd kubíkov plynu by pomohlo nielen jej hospodárstvu, ale aj Európskej Únii, ktorá ručí za pôžičky pre Ukrajinu.
Rusko však chce v budúcnosti obísť Ukrajinu rozšírením existujúceho plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom, ktorý prechádza Baltským morom. V týchto mesiacoch sa tiež blíži stavba plynovodu z Ruska ku tureckým brehom s následným pokračovaním ku krajinám Balkánu.
Ukrajinský prezident Porošenko tlačí na zrušenie plynovodu Nord Stream II. Ukrajina podľa neho „opäť požiadala Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby zrušili svoje plány na vybudovanie Nord Stream II„.
Ukrajina (podporovaná západnými krajinami) sa pripravuje na zaistenie aktív Gazpromu po celom svete.
Ukrajinské zastupiteľstvá dostali úlohu identifikovať majetky ruskej spoločnosti. Minister zahraničných vecí v tomto smere informoval verejnosť.
„Ak Rusko nebude plniť záväzky, pôjdeme na súd – pôjdeme do New Yorku, pôjdeme do Londýna, pôjdeme do všetkých krajín. Už som dal našim veľvyslancom návod, aby vyhľadávali aktíva Gazpromu po celej Európe. Zhromažďujú kompletné záznamy o tom všetkom,“ povedal Klimkin pre médiá.
Ukrajina očakáva tiež víťazstvo v spore s Ruskom o zabavené aktíva ukrajinskej naftovej spoločnosti Chernomornaftogaz po roku 2014. Ide o zariadenia spoločnosti na Kryme a v Čiernom mori. Spor sa týka aj práva na ťažbu naftových a plynových polí na morskom dne. Celková suma sporu je 5 miliárd dolárov. S úrokmi a sankciami Ukrajina ráta s víťaznou sumou 8 miliárd dolárov.
Rusko v tomto ohľad skutočne ťahá za kratší koniec. Po pripojení Krymu v Rusku ostali polia plynu v Čiernom mori súčasťou ekonomickej zóny Ukrajiny. Infraštruktúra však bola napojená na Krym.
V roku 2016 bol sprevádzkovaný plynovod z ruskej strany a ťažba plynu sa prerušila. Rusko plánuje odovzdať v tomto roku všetky zariadenia do rúk Ukrajiny