Diskusia okolo Trumpovho útoku na Sýriu neutícha. Olej do ohňa priliala aj litovská bezpečnostná expertka amerického analytického centra ICONS Egle Murauskaite v rozhovore pre nemecký Bild.
[sociallocker][/sociallocker]
Na otázku či raketový útok na Sýriu pomohol Trumpovi vylepšiť si svoju pozíciu v „súboji tigrov“ Murauskaite odpovedala, že sa jedná o dobrý signál, poukazujúci na to, že USA ešte nad Sýriou nezalomili ruky. Podľa jej slov bývalé sovietske republiky, také ako Litva, „od radosti podskočili“, nakoľko Spojené štáty týmto útokom obhájili pozíciu medzinárodného lídra.
Na druhej strane, ak cieľom útoku skutočne bolo vyvinutie tlaku na Assada, mohol byť zvolený ešte tvrdší úder. Napriek tomu sa podľa Mauraskaite Trumpovi podarilo nabrať niekoľko plusových bodov v očiach svetových lídrov a vzápätí dodáva, že na Putina to nijak zvlášť nezapôsobilo.
Mauraskaite taktiež uvádza, že niet pochýb o tom, že použitie taktických jadrových zbraní sa od momentu okupácie Krymu stalo súčasťou Putinových úvah, no nemyslí si, že Putin by zaútočil na Paríž alebo Berlín.
Lenže ak sa Putin rozhodne pre novú misiu, podobnú tej ukrajinskej, NATO do novovzniknutej konfliktnej zóny vyšle nemecké a francúzske jednotky a v takom prípade by sa mohli stať cieľom útoku.
Na záver dodáva, že Kremeľ nepochybne chystá adekvátnu odpoveď na raketové útoky na Sýriu, ktorá však nepríde v najbližšej dobe a pravdepodobne sa bude jednať o odpoveď iného (nie vojnového) charakteru.
Na jednej strane Putin nechce vyhrotiť situáciu, no tiež nechce vyzerať slabo. Odpoveďou Ruska podľa jej slov môžu byť hackerské útoky, nakoľko okamžite po náletoch v Sýrii v Pobaltských štátoch zaznamenali zvýšenú aktivitu ruských trollov.
Zdroj: Vesti