Európska únia oznámila plány na prijatie až 50 000 migrantov z Afriky, rovnako ako na vytvorenie bezpečnejšiej cesty na európsky kontinent. Európska komisia vyčlenila 500 miliónov eur na to, aby mohla ubytovať utečencov najmä z Líbye, Egypta, Nigérie, Sudánu, Čadu a Etiópie.
V rámci posledného prerozdelovacieho programu bolo presídlených 29 000 žiadateľov z celkových 160 000.
Nový plán navrhnutý Európskou úniou zahŕňa aj podporu súkromných sponzorských programov, ktoré by migrantom pomohli vyhnúť sa pri ceste do Európy pašerákom a dostať sa na kontinent legálnou cestou.
EÚ uviedla, že „odporúča priviesť do Európy v najbližších dvoch rokoch najmenej 50 000 najzraniteľnejších osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu.“
„Nový režim bude zavedený do októbra roku 2019 a bude založený na súčasných úspešných programoch presídlenia, ktoré v súčasnej dobe končia.“
V programe, ktorý skončil v stredu tento týždeň, bolo premiestnených 29 000 žiadateľov o azyl z plánovaných 160 000, pretože krajiny ako Maďarsko či Slovensko odmietli spolupracovať. Veľká Británia sa do tejto schémy nezapája.
Podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová uviedla, že sa táto politika týka „riadenia jedného z najzložitejších štrukturálnych fenoménov našej doby, nie len nejakého dočasného javu.“
EÚ tiež uviedla, že súčasne s novým programom zvýši úsilie na vysídlenie ilegálnych migrantov, ktorým nebol uznaný azyl.
V poskytnutej tlačovej správe EÚ sa uvádza, že „Strednodobá revízia Európskeho programu pre migráciu ukazuje pozitívny vplyv na riadenie migrácie EÚ v posledných dvoch rokoch na znižovanie stimulov pre nelegálnu migráciu, posilnenie ochrany našich vonkajších hraníc, potvrdil svoju povinnosť pomáhať utečencom a posilnenie právnej cesty do Európy. Na základe týchto výsledkov je teraz nevyhnutné zachovať súčasné úsilie, zintenzívniť prácu smerom k stabilnejším a štrukturálnym riešeniam a zostať pripravený reagovať na nepredvídateľné situácie, keďže migračný tlak na Európu zostáva vysoký. Z tohto dôvodu Komisia navrhuje vykonať nasledujúce kroky :
Pokračovať v zabezpečení solidarity
S viac než 29.000 osôb doteraz premiestnil , vôbec prvý vo veľkom meradle koordinované v rámci EÚ mechanizmus premiestnenia prispel k výraznému zníženiu tlaku na azylové systémy Taliansku a Grécku. Bezprostrednou prioritou je teraz zabezpečiť, aby sa všetky zvyšné oprávnené osoby, ktoré prišli do Grécka a Talianska do 26. septembra, rýchlo presťahovali. Celkovo sa očakáva, že približne 37 000 ľudí sa v rámci schémy skutočne premiestni.
Migračný tlak na Taliansko a Grécko však naďalej zostáva vysoký v dôsledku nahromadeného nevybaveného stavu z príchodov v roku 2016 a v prvej polovici roku 2017. Komisia je pripravená poskytnúť finančnú podporu členským štátom, ktoré udržiavajú svoje presídľovacie úsilie nad rámec súčasných schém. Pomoc poskytovaná EASO a inými agentúrami EÚ Taliansku a Grécku by mala pokračovať a v prípade potreby by mala byť ďalej posilnená.
Zároveň sa nemôžeme naďalej opierať o predošlé opatrenia. Z tohto dôvodu Komisia vyzýva spoluzákonodarcov, aby využili súčasné možnosti príležitostí a dosiahli rozhodujúci pokrok v reforme spoločného európskeho azylového systému a najmä v nariadení z Dublinu.
Komisia odporúča novú schému EÚ pre presídľovanie, aby v najbližších dvoch rokoch priniesla Európe najmenej 50 000 najzraniteľnejších osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu pre Európu. Je to súčasť úsilia Komisie poskytnúť životaschopné bezpečné a legálne alternatívy pre tých, ktorí riskujú svoj život v rukách sietí pašovania zločinu. Nová schéma bude zavedená do októbra 2019 a bude vychádzať zo súčasných úspešných programov presídľovania, ktoré po poskytnutí nových domovov viac ako 23 000 osobám v EÚ sa teraz ukončujú.
Komisia vyčlenila 500 miliónov EUR na podporu úsilia členských štátov o presídlenie . Zatiaľ čo presídlenie z Turecka a Blízkeho východu musí pokračovať, mal by sa klásť väčší dôraz na presídľovanie zraniteľných osôb zo severnej Afriky a Afrického rohu; najmä v Líbyi, Egypte, Nigérii, Sudáne, Čade a Etiópii. To prispeje k ďalšej stabilizácii migračných tokov pozdĺž cesty stredného Stredozemia a predovšetkým bude podporovať UNHCR pri zavádzaní núdzového evakuačného mechanizmu z Líbye. Dnešné odporúčania nadväzujú a dopĺňajú úsilie o presídľovanie, ktoré sa začalo 4. júla 2017 a ktoré doteraz vyústilo do 14 000 prísľubov z 11 členských štátov. Bude to znamenať preklenutie obdobia do prijatia nového trvalého rámca EÚ pre presídľovanie, ktorý navrhla Komisia v júli 2016.
Okrem toho Komisia nabáda členské štáty, aby vytvorili súkromné sponzorské schémy umožňujúce súkromným skupinám alebo organizáciám občianskej spoločnosti organizovať a financovať presídľovanie v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi. V tejto súvislosti Komisia vyzvala úrad EASO, aby koordinoval pilotný projekt so súkromnými sponzorskými schémami so zainteresovanými členskými štátmi.
Aby sa neregulárne toky premenili na ekonomickú migráciu založenú na potrebách do členských štátov EÚ, Komisia navrhuje koordinovať a finančne podporovať pilotné projekty týkajúce sa legálnej migrácie s tretími krajinami. V prvom rade by sa mali sústrediť na krajiny, ktoré prejavili politickú angažovanosť pri hľadaní spoločných riešení na riešenie nelegálnej migrácie a readmisie nelegálnych migrantov. Európsky parlament a Rada by tiež mali rýchlo dosiahnuť dohodu a prijať návrh Komisie na revidovanú modrú kartu EÚ, ktorá zlepší schopnosť EÚ prilákať a udržať vysokokvalifikovaných pracovníkov a zabezpečiť, aby sa členské štáty mohli spoliehať na pracovnú silu, ktorú potrebujú , keď to potrebujú.
Spoločná vízová politika EÚ je tiež dôležitým nástrojom pre mobilitu, a to najmä uľahčením cestovného ruchu a podnikania, ale aj kľúčovým nástrojom, aby sa zabránili bezpečnostné riziká a riziká spojené s nelegálnou migráciou. Komisia posúdi, či súčasná vízová politika stále zodpovedá súčasným a budúcim výzvam a bude sa musieť zamyslieť nad potrebou modernizovať ju.“