EU Observer: Holandskí poslanci žiadajú umlčať stránku o ruskej propagande. Falšuje informácie.

Portál EU Observer, ktorý financuje Európska Únia sa zamýšľa nad tým, ako je vôbec možné, že holandskí poslanci chcú zrušiť stránku, ktorá „bojuje proti ruskej propagande„.

Stránkou „EU proti dezinformáciám“ (EUvsdisinfo) sme sa zaoberali aj my. Analyzovali sme jeden modelový príklad, ktorý sa týkal Holandska. Stránka označila za hoax, dezinformáciu článok euroskeptického portálu, ktorý ironicky konštatoval, že „Ukrajina je extrémne skorumpovaná, fašistická krajina, ktorá je centrom medzinárodnej obchodnej činnosti s drogami a obchodom s ľuďmi.

[sociallocker][/sociallocker]

Náš redaktor bod po bode overoval jednotlivé tvrdenia. Pri všetkých skonštatoval, že ide nielen o pravdivé tvrdenia, ale v niektorých prípadoch je situácia ešte horšia.

Čiže stránka EUvsdisinfo zverejnila cielenú dezinformáciu. Tento článok bol medzitým vymazaný, môžete ho nájsť vo webovom archíve. Ako zdroj nahlásenia boli uvedené ukrajinské mimovládne organizácie.

Stránka EUvsdisifo sa spolieha na niekoľko mimovládnych organizácii. Toto je dôležitý fakt.

Ako uvádza EU Observer, väčšina obsahu je tvorená na základe zhruba desiatky mimovládnych organizácií. To podľa Rencent Leijtena holandského poslanca z opozičnej strany nabúrava dôveryhodnosť projektu.

Nikto nespochybňuje, že existuje problém [s ruskou dezinformáciou] … ale s mandátom, ktorý dostali, bol tento projekt od začiatku chybný,“ povedal pre EUobserver.

Je to strašidelný vývoj. Máme [EÚ] štátnych zamestnancov, ktorí by mali byť kontrolovaní médiami, ale ktorí vydávajú rozsudky voči novinárom,“ dodal.

Problémy prišli, keď Holanďania zistili, že na portál s obvinením z ruskej propagandy bol zaradený aj mainstreamový holandský denník. Zopakovali totiž rovnaké informácie, aké sme analyzovali aj my a ktoré sa ukázali ako pravdivé do poslednej bodky.

Príznačné je, že EU Observer si neodpustil poznámku na obhajobu

Niektorí diplomati EÚ sa však domnievajú, že obsah si zaslúžil zostať pod červenou značkou. [ako dezinformácia]“

Následne EU Observer dal veľký priestor Jakubovi Jandovi, z českého proatlantického think-tanku Európske hodnoty. Tento portál sa smutne preslávil honbou na bosorky a vytváraním zoznamov nepriateľských médií. Podobne na Slovensku funguje projekt Konspiratori či známy zoznam Juraja Smatanu.

Jakub Janda tvrdí, že práca portálu neobmedzuje slobodu prejavu a že ruská dezinformácia je „naliehavá a masívna hrozba„.

Janda ďalej tvrdí, že Holandsko bolo cieľom „obrovských úderov“ ruskej propagandy kvôli vyšetrovaniu MH17.

Teraz chce holandský parlament vypnúť jediný orgán s mandátom EÚ, ktorý pomôže odhaliť túto hrozbu? Je to ako vyradenie protiteroristickej policajnej jednotky po teroristickom útoku,“ povedal.

Vyšetrovanie katastrofy MH17 je najdlhším vyšetrovaním leteckého nešťastia v dejinách. Pritom doteraz boli vznesené len občianske žaloby – jednak voči Ukrajine, že nezabezpečila bezpečný koridor a tiež voči ruskému dobrovoľníkovi Igorovi Girkinovi. Ten mal byť podľa žaloby podanej na americkom súde zodpovedný za zostrelenie lietadla. Pozostalí žiadajú miliónové kompenzácie.


Publikovaný

v

od