Portál EU Observer informuje o aktivitách Európskej komisie pri riešení ako sa vysporiadať s falošnými spravami. Do leta chce mať pripravené návrhy riešení na európskej úrovni.
Podľa EU komisárky pre digitálne informácie Marie Gabrielovej, budúce návrhy vypracuje skupina odborníkov, ktorá zahŕňa technologické spoločnosti Silicon Valley, akademikov, novinárov a ďalších. To povedala v pondelok (15. januára) novinárom v Bruseli,
[sociallocker][/sociallocker]
„Falošné správy sa znepokojujúco rozširujú , ohrozujú povesť médií a blaho našich demokracií a hrozí, že podkopajú naše demokratické hodnoty,“ povedala.
Avšak zasahovať do informácií a správ otvára otázky slobody slova a prejavu
Skupina sa prvýkrát stretla v pondelok. Zatiaľ pozostáva z približne 40 ľudí, ktorí budú skúmať, ako zabrániť šíreniu falošných správ. Má sa to týkať nielen digitálnej, ale aj printovej scény
Komisárka Gabrielová je optimistická.
„…myslím, že budeme schopní identifikovať najlepšie spôsoby riešenia tohto problému,“ povedala.
K problému sa od novembra môže vyjadrovať aj verejnosť. Výsledky týchto pripomienok sa zahrnú do činnosti komisie koncom februára.
Závažný problém
Skupine dnes predseda Madeleine de Cock Buning, holandská univerzitná profesorka.
Na spoločnej tlačovej konferencii s komisárkou Gabrielovou povedala, že tomuto závažnému problému musíme čeliť.
Cock Buning tiež predsedá skupine európskych regulačných orgánov pre audiovizuálne mediálne služby, poradnému orgánu národných regulačných orgánov EÚ.
Zatiaľ sa nevie ako definovať falošné správy a kto by presadzoval a vymáhal opatrenia v rámci nejakých nových pravidiel. Cock Buning si však myslí, že skupina pravdepodobne navrhne viacrozmerné riešenie, ktoré zahŕňa rôzne úrovne regulácie.
„Sme v procese objavovania toho, čo by bolo čo najefektívnejšie robiť a tiež by sme sa mali starať o aspekt slobody informácií,“ povedala.
Európa chce bojovať proti „Fake news“
Začiatkom tohto mesiaca francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil schváliť zákon o zákaze falošných správ na internete počas francúzskych volebných kampaní.
Rovnaké hlasy sa ozývajú aj z českej politickej scény, kde sa pre Financial Times vyjadril Ivan Gabal, bývalý člen bezpečnostného výboru parlamentu, Podľa neho ďalším krokom bude prijatie zákona, ktorý definuje voľby ako strategickú infraštruktúru a ich manipulácia bude považovaná za trestný čin.
„Rovnako ako chránime letiská, hranice alebo elektrárne, musíme chrániť našu volebnú infraštruktúru,“ hovorí.
Pierre Haski, ktorý stojí v čele organizácie „Reportéri bez hraníc“, povedal francúzskemu literárnemu časopisu Le Nouveau, že plán francúzskeho prezidenta Macrona nakoniec postihne legálny obsah a nie falošné správy.
„Musíte byť veľmi opatrní pri zostavovaní tohto typu zákonov, aby ste neotvorili Pandorinu skrinku,“ varoval.