Európska komisia (EK) chce prinútiť Európanov zvýšiť sporenia na starobu a obmedziť vplyv demografických hrozieb.

Navrhuje preto paneurópske osobné dôchodkové produkty. Zvlášť v krajinách východnej a strednej Európy takmer neexituje trh s osobnými sporiacimi produktmi na dôchodok.

V EÚ si na starobu samostatne sporí len štvrtina Európanov. V najbližších 50 rokoch sa má podľa odhadov zdvojnásobiť počet dôchodcov na pracujúce obyvateľstvo.

Paneurópske osobné dôchodkové produkty budú rovnaké v celej EÚ a budú ich môcť ponúkať poisťovacie spoločnosti, banky, zamestnanecké penzijné fondy, investičné firmy so správcami aktív. Sporitelia budú mať na výber z viacerých produktov, ktoré si budú medzi sebou viac konkurovať.

Poskytovateľa bude schvaľovať Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA). Paneurópsky osobný dôchodkový produkt bude prenositeľný medzi členskými štátmi a jeho poskytovatelia ho budú môcť vo viacerých členských štátoch ponúkať. Sporitelia budú mať právo každých päť rokov poskytovateľa zmeniť, a to ako na domácom trhu, tak v zahraničí.

V celej EÚ si jej obyvatelia do osobných sporiacich produktov na dôchodok dosiaľ odložili asi 700 miliárd eur. Len na príklad v Nemecku, Rakúsku, Slovinsku, Španielsku a Švédsku si sporí ale len 15 percent tých, ktorí by si to mohli dovoliť.

Komisia dúfa, že aj vďaka jej návrhu sa objem nasporených prostriedkov do roku 2030 zvýši na 2,1 bilióna eur.