Vyberte položku Stránka

EÚ chystá obrovské zmeny na internete. Hovorí sa o jeho konci tak, ako ho poznáme

EÚ chystá obrovské zmeny na internete. Hovorí sa o jeho konci tak, ako ho poznáme

Európska únia je menej ako mesiac od hlasovania o zákone upravujúcom autorské práva na internete, ktorý vo svojom dôsledku bude znamenať kolosálnu cenzúru a faktický koniec internetu tak, ako sme doteraz poznali.

[sociallocker][/sociallocker]

Európska komisia pripravila legislatívu, ktorá by donútila všetky internetové platformy monitorovať a kontrolovať všetko, čo sa bude na sieť nahrávať.

Plný efekt vplyvu zákona je zatiaľ neistý, ale kritici tvrdia, že všetky meme, remixy videí či piesní, a ďalšie typy obsahu generovaného užívateľmi internetu, sú v ohrození, pretože ide v ich prípade o porušenie autorského práva.

Rovnako tak je v ohrození zdieľanie akéhokoľvek obsahu. Ďalší tvrdia, že zákon zvýhodní veľké médiá zásobené vlastným obsahom pred menšími alternatívnymi médiami, ktoré si nemôžu dovoliť početný aparát spolupracovníkov.

Vec, o ktorej je reč, sa volá článok 13. Nemeckí Piráti tvrdia, že ohrozuje naše každodenné internetové aktivity a zvyky, ako je predovšetkým sťahovanie rôzneho materiálu, ktorý by teraz nešlo získať inak, než za poplatok. Kampaň #savethelink tvrdí, že bude minimálne skomplikované zdieľanie obsahu a vytváranie obsahu vlastného.

Navrhovaný zákon umožní mediálnym gigantom účtovať poplatky za zdieľanie odkazov.Internetové stránky budú povinné inštalovať robotov pre monitoring príspevkov a cenzurovať ich, ak bude zachytené porušenie autorských práv,“ tvrdí kampaň.

Kampaň na webe Save Your Internet vyzýva občanov jednotlivých štátov, aby kontaktovali svojich poslancov v Európskom parlamente, ktorí majú proti zákonu hlasovať.

Snahy o cenzúru internetu už prebiehajú nielen zo strany spoločností, ako je Facebook, Twitter alebo Google, ale požiadavku na cenzúru obsahu stále stupňuje aj Európska únia.

Zdroj: Středoevropan

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This