EP schválil antidumpingové pravidlá na ochranu pracovných miest a priemyslu v EÚ

Poslanci v stredu schválili nariadenie, ktoré by malo pomôcť obmedziť dumpingové a subvencované dovozy z tretích krajín.

Nové pravidlá zaviažu obchodných partnerov a producentov z tretích krajín dovážajúcich svoje výrobky na územie EÚ k uplatňovaniu medzinárodných pracovnoprávnych a environmentálnych štandardov. V tomto ohľade ide z celosvetového hľadiska o unikátnu antidumpingovú legislatívnu úpravu.

Cieľom nariadenia je zvýšiť ochranu pracovných miest a podnikov v EÚ a potláčať nekalé obchodné praktiky tretích krajín, ktoré výraznými hospodárskymi zásahmi zvyšujú konkurencieschopnosť svojich firiem.

Najdôležitejšie novinky:

  • pri rozhodnutiach o antidumpingových opatreniach sa bude brať do úvahy aj dopad sociálnych a environmentálnych podmienok v danej krajine na tvorbu cien,
  • podniky v EÚ budú môcť pri predkladaní sťažností využívať informácie Európskej komisie, ktorá bude monitorovať situáciu v exportujúcich krajinách,
  • spoločnosti z EÚ nebudú musieť predkladať dodatočné dôkazy pri antidumpingových vyšetrovaniach nad rámec súčasného postupu,
  • malým a stredným podnikom bude poskytnutá pomoc v snahe o začatie antidumpingového vyšetrovania,
  • všetky zainteresované strany, vrátane odborov, sa budú môcť vyjadrovať k rozhodnutiam o opatreniach na ochranu obchodu.

Parlamentom schválené znenie novej právnej úpravy je výsledkom dohody poslancov so zástupcami Rady (ministrov) EÚ z 3. októbra. Poslanci nariadenie schválili pomerom hlasov 554 (za) : 48 (proti) : 80 (zdržalo sa hlasovania).

 Vyhlásenia hlavného vyjednávača a spravodajcu

„Som hrdý na výsledok, ktorý sme dosiahli. Posilnili sme ochranu nášho obchodu a zaistili sme, že legislatíva na obranu obchodu po prvýkrát berie do úvahy pracovnoprávne a environmentálne štandardy. Našim výrobcom sme poskytli systém, ktorý ich v budúcnosti ochráni pred nekalými praktikami,” uviedol predseda Výboru EP pre medzinárodný obchod Bernd Lange (S&D, DE).

„Dnes nediskutujeme len o tom, či je Čína trhovou ekonomikou alebo nie, ale či náš európsky systém môže a musí vytvoriť rovnaké pravidlá pre každého a či tieto pravidlá dokážu ponúknuť rovnaké príležitosti pre všetkých. Odpoveď je áno, pretože potrebujeme rovnaké a spravodlivé podmienky hospodárskej súťaže,” uviedol spravodajca Salvatore Cicu (EPP, IT).

Ďalší postup

Nové nariadenie musí po schválení Európskym parlamentom formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ, aby bolo zverejnené v Úradnom vestníku EÚ a mohlo tak vstúpiť do platnosti.

Súvislosti           

Pre podniky v EÚ je nesmierne náročné konkurovať dovozcom z tretích krajín s nadmernou výrobnou kapacitou a nízkymi cenami, ktoré sú výsledkom dotovania výroby. Týka sa to najmä producentov v odvetví oceliarstva, výroby hliníka, bicyklov, cementu, chemických produktov či keramiky, ako aj v sklárskom a papierenskom sektore a v odvetví solárnych panelov.

Nové pravidlá umožnia EÚ odpovedať na tieto nekalé obchodné praktiky zameraním sa na dovozy produktov ponúkaných za netrhové ceny, ktoré sú výsledkom štátnych zásahov tretích krajín.

Poslanci zároveň rokujú o modernizácii nástrojov EÚ na ochranu obchodu. Výsledkom týchto snáh by malo byť uplatňovanie vyšších ciel na dovoz dumpingových alebo subvencovaných tovarov do krajín, ktoré zasahujú do vlastných ekonomík len v obmedzenej miere.


Publikovaný

v

od

Značky: