Vyberte položku Stránka

EDUARD CHMELÁR: Choďte všetci do čerta, ktorí zneužívate smrť mladých ľudí.

EDUARD CHMELÁR: Choďte všetci do čerta, ktorí zneužívate smrť mladých ľudí.

Včera v noci som dostal od jemu blízkej osoby správu s priloženou fotografiou a textom: „Našla som… ? Mal vás rád…

kuciak

Takmer som sa rozplakal. Ľudia, ktorých sa odchod Janka Kuciaka bytostne dotkol, dnes lovia v pamäti útržky spomienok, vyhľadávajú osoby, ktoré by im mohli z jeho životných príhod povedať ešte niečo, hocičo, čo mu predĺži život, čo im ho pripomenie, čo im prezradí niečo nové… Aj ja teda ešte niečo poviem a vyhradzujem si právo byť emotívny, lebo na rozdiel od mnohých z vás som ho poznal osobne, učil som ho, videl som ho profesionálne rásť, podporoval som ho v jeho úsilí vydať sa na neľahkú cestu investigatívy…

[sociallocker][/sociallocker]

Uráža ma a znechucuje, koľko ľudí sa na ňom usiluje politicky priživiť. Nepublikujú spomienky na Jána, ale zneužívajú celú situáciu vo vlastný prospech. Jeden denník prinesie celostranový rozhovor s novinárom, ktorý ho ani nepoznal, ale ktorý vie, že vláda Fica je mafiánska, kým vláda Dzurindu vraj nebola. Na tlačovej konferencii káže o slobode tlače opozičný politik, ktorý ako minister odpočúval novinárov.

Fanatickí prívrženci Smeru majú obavy viac o budúcnosť tejto vlády ako o to, že nám tu začnú vraždiť deti. Vidia v tom sprisahanie proti Smeru a nechápu, že to oligarchia sa dávno sprisahala proti tejto krajine. SaS a OĽaNO zacítili príležitosť na slovenský Majdan. Novinári si myslia, že Janova smrť vyvracia ich neprofesionalitu. A mne je z tohto hyenizmu nevoľno.

Choďte všetci do čerta. Vy, čo sledujete len svoje úzkoprsé ciele. Vy, čo zneužívate mŕtvych na sebapotvrdzovanie svojich ideologických predsudkov. Vy, ktorí bojujete proti vláde i vy, ktorí bojujete proti opozícii, tancujúc na mŕtvolách dvoch mladých ľudí. Vaše zvrátené uvažovanie sa ma netýka a je mi cudzie.

Ján Kuciak bol nesmierne milý, dobrý chlapec so srdcom zapáleným pre spravodlivosť. Mal obrovský novinársky talent a takých ako on nebolo veľa. Kto bude pokračovať v jeho práci? Myslím v naozajstnej nebezpečnej práci, nie v tliachaní, ale v odkrývaní nebezpečných prepojení politiky, ekonomiky a mafie. Kto sa po tomto všetkom nebude báť? Ako je možné, že niektorí novinári sa dnes v pátraní dostali ďalej ako policajti? Prečo dnes v boji s mafiou nasadzuje krk mladý chlapec a nie ti, ktorí sú platení za našu bezpečnosť?

Nie je čas na plané politizovanie, ani na bagatelizovanie toho, čo sa stalo! Len idiot môže spochybňovať, že situácia je vážna. V priebehu dnešného dňa ma požiadalo o stretnutie päť veľvyslancov. Diplomati akreditovaní na Slovensku ma síce kontaktujú pomerne často s cieľom vysvetliť im politickú situáciu v našej krajine, ale tento záujem je mimoriadny. Všetci by si mali uvedomiť, že toto sa nedá zamiesť pod koberec, že ak nebudeme poznať páchateľov (nie iba vykonávateľov, ale aj objednávateľov!) tohto brutálneho masakru, následky budú fatálne a povedú k destabilizácii a možno aj rozkladu štátu.

Práve z týchto dôvodov sa nezúčastním na žiadnom proteste organizovanom politickými stranami. Dnes pozývam na tichú spomienku a pochod na pamiatku Janka a Martiny, ktorá sa začne o 18.00 hod. pred budovou Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre na ulici Boženy Slančíkovej 1. V piatok sa zasa zúčastním na občianskom proteste požadujúcom rýchle vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí a ďalších kriminálnych káuz. A tí, ktorí si myslia, že sa tým zneužíva Jankovo meno na nátlak voči vláde, nech si trhnú nohou. Jano mal občianske protesty rád a chodil na ne! On sám predsa celý svoj život zasvätil tomu, aby sa tieto svinstvá čo najrýchlejšie vyšetrili. Nebáť sa a nenechať sa zastrašiť! No hlavne: tí, ktorí si naozaj chcete uctiť Janka Kuciaka a Martinu Kušnírovú, príďte dnes večer na spomienku do Nitry. Budú tam ľudia, ktorí ich poznali, ktorí ich mali radi a ktorí vám o nich povedia oveľa viac ako Matovič s Galkom dohromady.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This