Po skončení summitu Európskej únie v Bruseli to po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Úzka spolupráca Nemecka a Francúzska podľa Merkelovej ale nevylučuje zapojenie ďalších krajín. Podľa kancelárky panuje takmer úplná zhoda medzi Parížom a Berlínom v otázke migrácie, bude ale ešte trvať, než spoločnú reč nájdu všetky členské krajiny.

Aktuálne summit Európskej únie sa zaoberal okrem iného nadchádzajúcim odchodom Británie z únie, ale aj migráciou či hospodárskymi otázkami.
Utečenecká kríza nie je podľa Macrona dočasnou záležitosťou, bude pokračovať a bude vyžadovať dlhodobé riešenia. Nie je to úloha pre niektoré krajiny, ale pre všetkých členov EÚ, povedal. Prezidenti a premiéri dvadsiatich ôsmich členských krajín EÚ sa na summite podľa Macrona zhodli na posilnenie ochrany vonkajších hraníc a podpore líbyjskej pobrežnej stráže.

Podľa Merkelovej sa Nemecko a Francúzsko vo veľkej miere zhodujú na spôsoboch, ako migračnú krízu riešiť. Na otázku, či sa podarilo dosiahnuť v tejto otázke zhodu aj so štátmi vo východnej časti EÚ, Merkelová odpovedala, že niektoré štáty – napríklad v Pobaltí – sú v princípe ochotné byť v otázke prijímania migrantov solidárni.
Bude podľa nej ale ešte nejakú dobu trvať, než sa táto ochota k solidarite rozšíri aj do ďalších krajín. Pokrok vo vzťahu k názoru niektorých krajín strednej a východnej Európy v otázke migrácie sa na summite podľa kancelárky nepodarilo dosiahnuť, chce o tom ale vraj ďalej konať.

Európska únia je založená na spoločných hodnotách a na ich porušovanie je potrebné upozorniť, uviedla následne Merkelová na otázku ku kritike postoja krajín strednej Európy, ktoré nechcú migrantov prijímať. Európska komisia pred časom kvôli tomu začala konanie s Českom, Maďarskom a Poľskom.
Merkelová tiež zdôraznila, že by sa teraz mala Európska únia sústrediť na vlastnú budúcnosť, ktorá by mala mať prednosť pred rokovaním s Britániou o jej odchode z únie. Pri reforme EÚ v súvislosti s brexitom nie je vylúčené, že sa bude zasahovať aj do únijných zmlúv, nemalo by to ale byť „samoúčelné“, zhodla sa kancelárka s prezidentom Macronom.

Zdroj: E15