Vyberte položku Stránka

E15: Trump odstupeje od parížskej klimatické dohody. O klimatickej dohode sa vyjednávať nebude, odkázal Macron Trumpovi

E15: Trump odstupeje od parížskej klimatické dohody. O klimatickej dohode sa vyjednávať nebude, odkázal Macron Trumpovi

Spojené štáty odstúpia od parížskej dohody o klíme, ktorú v roku 2015 podpísalo 195 krajín. Dlho očakávaný krok dnes oznámil prezident Donald Trump, ktorý zmluvu kritizoval už od minuloročnej predvolebnej kampane.

Dohoda je podľa neho pre Američanov neúnosne drahá. Washington začne vyjednávať o zmluve novej, ktorá by bola k obyvateľom USA spravodlivejšej, dodal šéf Bieleho domu, píše E15.cz

Na Trumpove vyhlásenie už zareagoval jeho predchodca v Bielom dome Barack Obama. Podľa neho nová administratíva týmto krokom zahadzuje budúcnosť. Bývalý prezident zároveň podľa agentúry Reuters vyjadril presvedčenie, že sa štáty USA, mestá a firmy vzoprú tomuto kroku a vyvinú ešte viac úsilia k ochrane planéty.

Európska únia jednostranného rozhodnutia ľutuje, uviedol eurokomisár pre opatrenia v oblasti klímy a energetiky Miguel Arias Cañete. Svet podľa neho môže v boji s klimatickými zmenami aj naďalej počítať s európskym vedením.

Zástupca komisie vo vyhlásení uviedol, že EÚ po americkom kroku posilní svoje existujúce partnerstvá a bude hľadať nové od najväčších svetových ekonomík po najmenšie ostrovné štáty, ktoré sú klimatickými zmenami ohrozené.

Parížska dohoda si za hlavný cieľ kladie prostredníctvom obmedzenia emisií skleníkových plynov udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvomi stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou. Podľa Trumpa za to USA platí neférovo vysokú cenu proti ďalším krajinám.

O úpravách klimatické dohody sa vyjednávať nebude, odkázal Macron Trumpovi

Spojené štáty sa obrátili chrbtom k svetu a proti vlastným záujmom. V reakcii na rozhodnutie Donalda Trumpa odstúpiť od parížskej klimatické dohody to krátko vo štvrtok pred polnocou vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podľa neho nie je možnosť vyjednať novú dohodu, o ktorej hovoril americký prezident. Francúzsko a USA budú podľa Macrona ďalej spolupracovať, ale nie v otázke boja proti klimatickým zmenám.

„Spojené štáty sa obrátili k svetu chrbtom, ale Francúzsko sa neobracia chrbtom k Spojeným štátom,“ vyhlásil Macrona v prejave, ktorý predniesol v angličtine. Americkým vedcom a podnikateľom nesouhlasícím s Trumpovým rozhodnuím odkázal, že môžu pracovať v jeho krajine.

Macron už pred svojím prejavom telefonicky hovoril s Trumpom a povedal mu, že novú dohodu vyjednať nemožno. Okrem šéfa Elyzejského paláca Trump po telefóne vysvetľoval svoje rozhodnutie lídrom Nemecka, Británie a Kanady, uviedol Biely dom.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This