Vyberte položku Stránka

E15: Slovinské HDP nadpriemerne rastie. Ekonomikou hýbu investície, export a Melania Trumpová

E15: Slovinské HDP nadpriemerne rastie. Ekonomikou hýbu investície, export a Melania Trumpová

Ekonomika Slovinska vykázala v tohtoročnom prvom štvrťroku najsilnejší rast za desať rokov, najmä vďaka zahraničným investíciám a rozmachu turistiky v rodnej krajine prvej dámy USA Melanie Trumpovej. Podľa údajov tamojšieho štatistického úradu predstavoval medziročný rast hrubého domáceho produktu 5,3 percenta a bol najvyšší od druhého štvrťroka 2008, píše portál E15.

Počet zahraničných turistov sa v prvých troch mesiacoch medziročne zvýšil o 28 percent, pričom v nasledujúcom apríli rast akceleroval na 43 percent. Záujem zahraničných turistov analytici pripisujú najmä „faktoru americkej prvej dámy Melanie Trumpovej“.

Investície sa zvýšili medziročne o 10,5 percenta a export o 8,7 percenta. Slovinsko vyváža vyše 60 percent svojej produkcie, predovšetkým osobné automobily a ich komponenty, liečivá a domáce prístroje.

V porovnaní s posledným štvrťrokom 2016 sa HDP v prvých troch mesiacoch 2017 zvýšil o 1,5 percenta, uviedol úrad. Podľa názoru investorov oslovených agentúrou Reuters by hospodársky rast krajiny mohol tento rok prekonať vládou predpovedaných 3,6 percenta. V minulom roku predstavoval 2,5 percenta.

„HDP podporujú zahraničné investície a ich vzostup by sme mali pocítiť v ďalších štvrťrokoch,“ uviedol Marko Rozman z banky Dezelna Banka. K očakávaným investíciám patrí napríklad výstavba tovární kanadskej spoločnosti Magna International a japonskej Yaskawa Electric.
Štatistický úrad ďalej uviedol, že miera nezamestnanosti sa v prvých troch mesiacoch znížila na 7,8 percenta z 8,9 percenta pred rokom.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This