Rada Európskej únie dnes predĺžila sankcie uvalené na Rusko kvôli ukrajinskej kríze. Sankcie, ktoré spojila s presadzovaním mierových dohôd z Minska, budú platné najneskôr do konca januára 2018. Informuje portál E15. 

Predĺženie hospodárskych sankcií, ktoré sú zamerané na určité odvetvia ruského hospodárstva, boli prijaté v nadväznosti na aktuálne informácie o vykonávaní dohôd, informovala Rada EÚ v dnešnej správe.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová predniesli požiadavku predĺženia sankcií na zasadnutí Európskej rady na summite Európskej únie minulý týždeň.

Sankčné opatrenia boli pôvodne zavedené 31. júla 2014 na jeden rok v reakcii na ruské kroky destabilizujúce situáciu na Ukrajině. V septembri 2014 boli sankcie rozšírené.

Sankcie obmedzujú vývoz niektorých technológií do Ruska alebo prístup niektorých ruských finančných inštitúcií na kapitálové trhy.

Moskva reagovala sadou vlastných protiopatrení v agrosektore.

Hospodárske sankcie nie sú jedinými opatreniami, ktorými EÚ reagovala na ruské správanie v ukrajinskej kríze. Minulý týždeň únia o rok predĺžila sankčné opatrenia súvisiace s ruskými prístavmi na Kryme.