E15: Konanie proti Česku kvôli migračným kvótam vstúpilo do ďalšej fázy. Krajina má mesiac na reakciu


Európska komisia  dnes posunula do ďalšej fázy konanie proti Česku, Maďarsku a Poľsku kvôli tomu, že tieto krajiny nedodržiavajú svoje právne povinnosti v súvislosti s programom prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa stanovených kvót. Povedal to eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos. Komisia dnes do Prahy, Varšavy a Budapešte zaslala takzvané „odôvodnené stanoviská“ a dala krajinám mesiac na reakciu. Informuje portál E15.

Do druhej fázy sa tak dostalo konanie, ktoré následne môže – ak komisia odpovede z hlavných miest nedostane alebo ak poskytnuté vyjadrenia pre ňu nebudú uspokojivé – skončiť žalobou únijného súdu. Ten by mohol rozhodnúť o jednorázovej vysokej pokute či opakovaných penál do chvíle, než krajiny svoje povinnosti začnú plniť.Avramopulos dal pritom jednoznačne najavo, že uspokojivou odpoveďou by pre komisiu bola len zmena prístupu krajín k imigračným kvótam.

Konanie pre nesplnenie povinnosti voči trojici krajín začala komisia v polovici júna. Aj vtedy štáty dostali mesiac na odpoveď. Praha 13. júla odpovedala listom, v ktorom výhrady odmietla a upozornila na nedostatočnú súčinnosť predovšetkým talianskych, ale aj gréckych úradov.

V žiadnej z odpovedí ale nebolo uvedené, že krajina začnú rýchlo žiadateľa preberať, a teda svoje povinnosti plniť, povedal pred novinármi Avramopulos.

Dvojročný program, ktorý bol proti vôli Českej republiky, Maďarska a niekoľkých ďalších krajín schválený v septembri 2015, predpokladal prevzatie celkovo 120 tisíc osôb z dvoch migračnou krízou preťažených juhoeurópskych krajín. Slovensko a Maďarsko rozhodnutie napadli na európskom súde, jeho generálny advokát dnes sudcom navrhol, aby žalobu zamietli.

Pozadu s plnením kvót je ďaleko viac krajín než riadením postihnutá trojica.

Avramopulos opakovane štáty žiada, aby prerozdeľovanie zrýchlili. Podľa dnes komisií zverejnených čísel si z programom predpokladaných 120 tisíc ľudí krajiny únie k 24. júlu prevzali z Talianska 7873 osôb a z Grécka 16 803, celkom teda len 24 676 ľudí.

Svoje kroky voči trojici štátov ale komisia neodôvodňujú tým, že nepreberajú nikoho či len veľmi málo osôb. Svoj postup opiera o to, že krajina do programu ani každé tri mesiace neponúkajú žiadne voľné miesta tak, ako by podľa dohody mali – a ako iné štáty robia.

„Stále je čas na nápravu. Prospech z toho budú mať všetci. Mrzí ma, že sme tam, kde sme. Dúfam, že rozum v tejto poslednej fáze preváži,“ poznamenal dnes Avramopulos, „akonáhle krajina zmení svoju pozíciu, táto procedúra končí. je to na nich. „

Na prerozdelenie teraz podľa komisie v Grécku čaká asi 4800 osôb, tento počet pravdepodobne vzrastie niekam k 6800. Do Talianska prichádza stále ďalší migranti. Nárok na zapojenie do programu majú napríklad občania Eritrey, ktorý dorazilo od začiatku roka 2016 asi 25.000, z nich bolo ale zaregistrovalo len okolo 10 tisíc.

Program prerozdeľovanie podľa kvót bol plánovaný ako dvojročný. Ku dňu 26. septembra 2017 tak spadne pomyselná závora a žiadny ďalší imigranti, ktorí do Grécka či Talianska prídu, do neho už nebude môcť byť zaradení. Podľa komisie ale krajinám zostane právnu povinnosť prevziať podľa kvót tých, kto na zaradenie nárok majú a do tohto dátumu do Talianska alebo Grécka dorazili.

Na Českú republiku podľa kvót pripadá celkom 2691 miest, krajina podľa štatistiky komisie prevzala 12 osôb z Grécka.


Publikovaný

v

,

od

Značky: