Vyberte položku Stránka

E15: Ďalší Trumpov obrat. Pripojil sa k dohode o potrebe boja proti protekcionizmu a kritizoval Nemcov za prebytok

E15:  Ďalší Trumpov obrat. Pripojil sa k dohode o potrebe boja proti protekcionizmu a kritizoval Nemcov za prebytok

Štáty siedmich najvyspelejších ekonomík sveta (G7) sa na summite v Taliansku po horúcej diskusii dohodli na potrebe boja proti protekcionizmu vo svetovom obchode. Píše ekonomický portál E15.  

Jeden z účastníkov summitu, prezident USA Donald Trump sa v minulosti opakovane vyslovoval pre ochranárske opatrenia.

Nemecká kancelárka Merkelová uviedla, že diskusia bol „veľmi tvrdá“, vyjadrila však uspokojenie, že Trump nakoniec súhlasil s ostatnými štátmi G7. Do záverečnej deklarácie tak bol zakotvený záväzok skupiny G7, že budú bojovať proti protekcionizmu a že budú dodržiavať nastavené pravidlá svetového obchodu.

Obavy panovali najmä z toho, ako sa k celej veci postaví prezident Trump. Ten sa v minulosti niekoľkokrát vyslovil za ochranárskych opatrení na americkom trhu. Ten podľa neho trpí v globálnom obchode nespravodlivým prístupom zo strany mnohých krajín, vrátane niektorých rozvojových, ale aj zo strany Nemecka a Číny. Tiež predchádzajúci samit skupiny G7, ktorý sa konal presne pred rokom v japonskej Ise-Šime, odsúdil všetky formy protekcionizmu vo svetovom obchode. Tými sú napríklad dovozné clá, ktoré majú za cieľ ochrániť domácich výrobcov pred lacnejšími dovozmi.

Pred samitom americký prezident Donald Trump na štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi Európskej únie označil Nemcov za „veľmi zlých“ kvôli ich vysokému obchodnému prebytku. Informáciu nemeckého časopisu Der Spiegel potvrdil ekonomický poradca Bieleho domu Gary Cohn. Dodal ale, že Trump nemá problém s Nemeckom ako krajín ani s jeho obyvateľmi.

„Nemci sú zlí, veľmi zlí,“ uviedol podľa denníka Trump. „Pozrite sa na tie milióny áut, ktorá v USA predávajú. Strašné. Zastavíme to,“ povedal vraj tiež.

Podľa Cohna ale na schôdzke s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom Trump dokonca zdôraznil, že jeho otec mal nemecké korene.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes označil správy nemeckých médií za prehnané. „(Trump) nepovedal, že sa Nemci správajú zle,“ vyhlásil.

„Nebol vôbec agresívny, tak či tak sme sa postavili na obranu Nemecka,“ dodal.

Trumpov hovorca Sean Spicer uviedol, že americký prezident má k Nemecku „ohromný rešpekt“ a na schôdzke sa sťažoval iba na nekalé obchodné praktiky.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This