Vyberte položku Stránka

E15: Česko sa začína podobať Grécku. V platobnej morálke sa prepadlo na chvost Európy

E15: Česko sa začína podobať Grécku. V platobnej morálke sa prepadlo na chvost Európy

Spoľahlivosť českých firiem strmo upadá. Kým ešte vlani tuzemské podniky v rámci Európy vykazovali veľmi dobrú platobnú morálku, tento rok sa radia medzi tie s najvyššou mierou rizika. Česko sa tak priradilo k južanským krajinám ako je Grécko, Taliansko či Chorvátsko, píše ekonomický portál E15.cz

Naťahovanie dôb splatnosti faktúr či ich prekračovanie pritom môže zásadne poškodzovať, či dokonca úplne likvidovať malé a stredné podniky.

Vyplýva to z prieskumu European Payment Report 2017 spoločnosti Intrum Justitia, poprednej českej firmy zameranej na správu a vymáhanie pohľadávok.

Výsledky sa zakladajú na odpovediach 10,5 tisícky vedúcich pracovníkov firiem z 29 európskych krajín.

Zásadný prepad zaznamenali české tuzemské podniky európskeho indexu rizikovosti platieb. Ten presne popisuje, ktoré trhy vykazujú lepšie či horšie morálku oproti celkovému trhu. Kým ešte v minulom roku sa Česká republika umiestnila medzi nejdisciplinovanějšími krajinami na šiestom mieste za Slovenskom, tento rok je piate od konca na 25. priečke. Horšie v poradí dopadla už len na štvoricu európskych štátov, Írsko, Taliansko, Grécko a Portugalsko.

„Tento rok nastal desaťpercentný nárast respondentov, teda popredných predstaviteľov firiem, po ktorých ich odberatelia požadovali predĺženie splatnosti faktúr. To je obrovské číslo. Požadované termíny pritom boli dlhšie, než by pre firmy bolo prijateľné, “ –pomenúva jeden z dôvodov českého prepadu Karol Jurák, výkonný riaditeľ Intrum Justitia.

Nedisciplinovanosť, nespoľahlivosť a neschopnosť odberateľov uhradiť svoje záväzky voči dodávateľom včas brzdia ekonomiku a uberajú jej potenciál.

„Každá štvrtá firma uvádza, že keby dostala peniaze od odberateľov včas podľa platnej zmluvy, investovala by do nových technológií alebo by prijala nových zamestnancov,“  -dodáva Jurák.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This