Vladimír Putin, prezident Ruskej federácie mal prejav pred príslušníkmi armády. Vo svojej reči nariadil ruskej tajnej službe FSB aby pri zatýkaní teroristov nebrali zajatcov, ak sa budú vzpierať.

V histórii západnej civilizácie je to doslova neuveriteľná rétorika. Právny systém, ktorý je založený na obrane práv každého jedinca spoločnosti prerástol do takej miery, že dnes je ťažké niekoho odsúdiť. Stačí, ak má dotyčný dosť peňazí na advokátov a právo, ktoré sa za dvetisíc rokov vývoja nafúklo až do absurdných rozmerov umožní nájsť škáru pre únik.

Napriek tomu si predstavitelia nášho práva stále myslia, že je lepšie ak unikne aj tisíc obvinených, ako by mal byť odsúdený, čo len jeden nevinný. Práve preto sa pochybnosti vždy vykladajú v prospech obvineného. Dôkazná stránka je na procesnej strane, ktorá vystupuje v úlohe žalobcu.

Ruský prezident túto tradíciu ochrany práv jednotlivcov vedome porušil, keď komentoval výbuch v Petrohrade. K útoku sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát. Podľa vlastných slov Putin vydal rozkaz pre riaditeľa FSB

…keď pracujú s banditmi, keď sú títo zadržiavaní,“ príslušníci mocenských orgánov „musia, samozrejme, konať podľa zákona, iba zákona…Ale v prípade ohrozenia života a zdravia našich zamestnancov, našich dôstojníkov, [musia] konať rozhodne, nebrať zajatcov, likvidovať banditov na mieste,“ povedal Vladimir Putin.

Zdroj: Kommersant