Donald Tusk podkopáva európsku politiku! Merkelová je rozčarovaná a včerajší deň summitu EÚ skončil fiaskom.

Predseda Európskej rady Donald Tusk zverejnil dokument, podľa ktorého systém prerozdeľovania utečencov v rámci EÚ nie je efektívny a zlyhal. Zožal za to obrovskú kritiku z radov Európskej komisie aj od nemeckej vlády.

Už dva roky sa tiahnu spory medzi členmi EÚ ohľadom rozdeľovania utečencov. Poľsko, Maďarsko a ČR skončili pred Európskym súdnym dvorom. Predseda Rady Donald Tusk však v dokumente teraz označil doterajšiu úpravu kvót za zlyhávajúcu. Komisia besní od zlosti.

Pred summitom EÚ sa spor o európsku azylovú a utečeneckú politiku ďalej vyostril. Komisia a Parlament kritizujú poľského predsedu Rady Donalda Tuska. Jeho pracovný dokument pripravený pre summit totiž označil rozdeľovanie utečencov cez kvótny systém za „neefektívne“ a veľmi sporný.

Uvádza, že otázka zaväzujúcich kvót sa ukázala ako hlboko rozdeľujúca. Riešenie v migračnej politike môžu nájsť len jednotlivé štáty, ale nie EÚ ako celok. Tusk tým ukázal, že jeho domov Poľsko, ale aj ČR a Maďarsko dodnes váhajú, či realizovať uznesenie EÚ o rozdeľovaní a prijímaní utečencov z roku 2015.

Frans Timmermans, ktorý je podpredsedom Komisie, odporoval kategoricky Tuskovi. Povedal, že buď sa nájde nejaké európske riešenie migrácie, alebo nebude žiadne riešenie. Politika prerozdeľovanie nie je podľa Timmermansa bez účinku, každý vraj musí niesť svoj diel.

Podobne sa vyjadril aj predseda liberálnej frakcie Guy Verhofstadt. Povedal, že bol Tuskovým dokumentom úplne „šokovaný.“

Tusk podkopáva európsku politiku. Príslušný komisár Dimitris AVRAMOPOULOS označil jeho pracovný dokument za „antieurópsky“ a „neakceptovateľný.“ Jeho úloha ako predsedu Rady je brániť európske princípy, nadával eurokomisár. Tuskov dokument tiež podkopáva solidaritu. A bez nej, povedal AVRAMOPOULOS, nemôže Európa existovať.

Ku kritike sa pripojila aj nemecká vláda. Nemci hovoria, že sa jedná o celoeurópsku úlohu. Mechanizmus, ktorý solidárne odľahčí určitým krajinám, ktoré prijali obzvlášť veľa utečencov, je pre Nemecko „zásadnou súčasťou“ reformy európskeho azylového systému. Solidarita je centrálny kameň EÚ, tvrdí.

Na summite  hovoria šéfovia vlád o tom, ako by mohla byť v migračnej politike nájdená spoločná línia. Predovšetkým ide o to, ako by sa v prípade utečenecké krízy mohlo odľahčiť postihnutým krajinám.

Komisia a tiež krajiny ako Nemecko chcú, aby sa dohodol koncept, ktorý pri silných prílivoch zakotvuje povinnosť rozdelenia, vrátane prijímania utečencov. Lenže takýto nátlak odmieta Poľsko, Maďarsko a ČR.

Ministri vnútra v septembri 2015 väčšinovo a napriek odporu východoeurópskych krajín dohodli rozdelenie 120 000 uchádzačov o azyl. Mali byť rozdelení podľa kvótového systému zo zaťažených krajín ako je Taliansko a Grécko. Lenže rozdelených bolo zatiaľ len 32 000 ľudí.

 

Summit EÚ o migrácii skončil „výbuchom“. Merkelová je rozčarovaná

Prvý deň summitu EÚ neskončil dobre. Rokovanie sa pretiahlo do noci a politici pri odchode neskrývali, že pohľady krajín sa líšia predovšetkým vo „vnútornom rozmere“ migračnej problematiky, teda ohľadom vzájomnej solidarity medzi členskými štátmi. Sklamaná bola predovšetkým nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Večerné a nočné neformálne diskusie len potvrdili to, čo lídrom už začiatkom týždňa napísal predseda ich schôdzok Donald Tusk. V liste, ktorým je do Bruselu pozval, totiž upozornil, že členské krajiny rozdeľuje predovšetkým otázka potreby trvalého mechanizmu prerozdeľovania migrantov podľa kvót tak, ako ho pre prípad krízy do návrhu reformy únijného azylového systému už v máji 2016 zapracovala Európska komisia.

Nový český premiér Andrej Babiš pri odchode novinárom povedal, že v diskusii o migrácii „niektorí boli dosť agresívni“. Myslia si však, že krajinám, ktoré kvóty odmietajú, sa môže podariť získať pre svoj pohľad ďalších spojenca.

Krajina zo stredu a východu EÚ, vrátane Českej republiky, kvóty jednoznačne odmietajú. Babiš tiež uviedol, že ČR už nebude v otázke kvót prehlasovaná tak, ako sa to stalo v septembri 2015, kedy štáty napriek odporu menšiny z nich presadili jednorazový mechanizmus prerozdeľovania žiadateľov o azyl.

Podľa Politica zásadnú pripomienku mal aj Róbert Fico:

„Neexistuje žiadne ľudské právo cestovať do Európskej únie a Európska únia musí chrániť samú seba,“

Takáto diskusia vyvoláva zápal a vášne západných európskych predstaviteľov, ktorí obvinili svojich východných partnerov z vyhýbania sa svojej zodpovednosti. Holandský premiér Mark Rutte v reakcii na Fica a Babiša hovoril na margo  višegrádskej skupiny hanbite sa! „nestyďte“.

Možnosť rozhodnúť o veci „kvalifikovanou väčšinou“, teda hlasovaním v ministerskej rade ale stále nie je zažehnaná. Upozornil na to v noci pri odchode z rokovania predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Vylúčené to podľa neho nie je, ak sa o reforme únijného azylového systému nepodarí dohodnúť konsenzom. Práve Tuskom zvolaná „otvorená a priama“ debata má hľadanie konsenzu pomôcť.


Publikovaný

v

od

Značky: