Agentúra Reuters priniesla správu, že Obamova ústretová politika voči Kube nebude za Donalda Trumpa pokračovať.

Pred pár dňami sme zverejnili článok z Hudson Institute, kde sa autor zamýšľal nad budúcnosťou americko-kubánskych vzťahov.

V komentári bola zverejnená obava,, že to poškodí hlavne úspešne sa rozvíjajúci turistický priemysel, ktorý už investoval do rozvoja turizmu s Kubou veľké prostriedky. Zároveň sa spomínala nechuť zástancov tvrdej línie rozvíjať obchod s Kubou, ktorý je na ostrove vo veľkej časti kontrolovaný armádou. Tým sa podľa nich podporuje režim porušujúci ľudské práva a naviac Obama nevyjednal za otvorenie USA od Kuby žiadne ústupky. Naproti tomu oponenti a zástancovia politiky otvorených dverí pripomínajú, že vláda USA nemá najmenší problém podporovať  Saudskú Arábiu, ktorá mučí a popravuje ľudí, porušuje ľudské práva a protesty, či politické strany sú zakázané.

Komentár bol vo svojich odhadoch veľmi presný.

Počas prejavu na Floride v Miami Trump vyhlásil, že vykonáva zvrat v „úplne jednostrannej dohode Obamovej vlády s Kubou„. Podľa Trumpa je potrebné uzatvoriť novú dohodu medzi oboma štátmi, ktorá „dá zmysel“ a bude „na prospech kubánskeho ľudu„. Obama svoju politiku zahájil bez podpory Kongresu, len na základe prezidentského výnosu. Preto rovnako Trump mohol zmeniť vzťahy s Kubou opäť na základe svojho vlastného výnosu.

Nová politika podľa neho sprísni pravidlá týkajúce sa cestovania a zasielania finančných prostriedkov na karibský ostrovný štát. Sľúbil však, že nezruší niektoré diplomatické a obchodné väzby a nepresťahuje americké veľvyslanectvo v Havane. Komerčné lety a plavby medzi USA a Kubou budú pokračovať a Američania si naďalej budú môcť voziť domov kubánsky tovar.

Zmena prístupu k Havane podľa Bieleho domu povzbudí americký obchod so slobodnými kubánskymi podnikmi. Trumpov úrad upozornil, že hlavnou prekážkou pre kubánsku prosperitu a hospodársku slobodu je kontrola kubánskej armády nad tamojšou ekonomikou.

Biely dom tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo obnovenie sankcií proti Kube s tým, že budúce zlepšovanie vzťahov s Havanou závisí od toho, či ostrovná krajina prijme „konkrétne“ politické a ekonomické reformy.

Trump v Miami odsúdil „brutálnu“ charakter vládnúceho režimu na Kube v prejave, v ktorom odsúdil dohodu dosiahnutú Obamom ako dokument, ktorý „nepomôže kubánskemu ľudu a obohacuje režim„.

Teraz, keď som prezidentom, bude Amerika odhaľovať zločiny Castrovho režimu,“ povedal Trump a odsúdil utrpenie Kubáncov trvajúce „takmer šesť desaťročí„. „Vieme, čo sa deje, a pamätáme si, čo sa stalo,“ dodal.