Vyberte položku Stránka

Donald Trump urobil bodku za Obamovou politikou otvorených dverí voči Kube

Donald Trump urobil bodku za Obamovou politikou otvorených dverí voči Kube

Agentúra Reuters priniesla správu, že Obamova ústretová politika voči Kube nebude za Donalda Trumpa pokračovať.

Pred pár dňami sme zverejnili článok z Hudson Institute, kde sa autor zamýšľal nad budúcnosťou americko-kubánskych vzťahov.

V komentári bola zverejnená obava,, že to poškodí hlavne úspešne sa rozvíjajúci turistický priemysel, ktorý už investoval do rozvoja turizmu s Kubou veľké prostriedky. Zároveň sa spomínala nechuť zástancov tvrdej línie rozvíjať obchod s Kubou, ktorý je na ostrove vo veľkej časti kontrolovaný armádou. Tým sa podľa nich podporuje režim porušujúci ľudské práva a naviac Obama nevyjednal za otvorenie USA od Kuby žiadne ústupky. Naproti tomu oponenti a zástancovia politiky otvorených dverí pripomínajú, že vláda USA nemá najmenší problém podporovať  Saudskú Arábiu, ktorá mučí a popravuje ľudí, porušuje ľudské práva a protesty, či politické strany sú zakázané.

Komentár bol vo svojich odhadoch veľmi presný.

Počas prejavu na Floride v Miami Trump vyhlásil, že vykonáva zvrat v „úplne jednostrannej dohode Obamovej vlády s Kubou„. Podľa Trumpa je potrebné uzatvoriť novú dohodu medzi oboma štátmi, ktorá „dá zmysel“ a bude „na prospech kubánskeho ľudu„. Obama svoju politiku zahájil bez podpory Kongresu, len na základe prezidentského výnosu. Preto rovnako Trump mohol zmeniť vzťahy s Kubou opäť na základe svojho vlastného výnosu.

Nová politika podľa neho sprísni pravidlá týkajúce sa cestovania a zasielania finančných prostriedkov na karibský ostrovný štát. Sľúbil však, že nezruší niektoré diplomatické a obchodné väzby a nepresťahuje americké veľvyslanectvo v Havane. Komerčné lety a plavby medzi USA a Kubou budú pokračovať a Američania si naďalej budú môcť voziť domov kubánsky tovar.

Zmena prístupu k Havane podľa Bieleho domu povzbudí americký obchod so slobodnými kubánskymi podnikmi. Trumpov úrad upozornil, že hlavnou prekážkou pre kubánsku prosperitu a hospodársku slobodu je kontrola kubánskej armády nad tamojšou ekonomikou.

Biely dom tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo obnovenie sankcií proti Kube s tým, že budúce zlepšovanie vzťahov s Havanou závisí od toho, či ostrovná krajina prijme „konkrétne“ politické a ekonomické reformy.

Trump v Miami odsúdil „brutálnu“ charakter vládnúceho režimu na Kube v prejave, v ktorom odsúdil dohodu dosiahnutú Obamom ako dokument, ktorý „nepomôže kubánskemu ľudu a obohacuje režim„.

Teraz, keď som prezidentom, bude Amerika odhaľovať zločiny Castrovho režimu,“ povedal Trump a odsúdil utrpenie Kubáncov trvajúce „takmer šesť desaťročí„. „Vieme, čo sa deje, a pamätáme si, čo sa stalo,“ dodal.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This