Donald Trump

Donald Trump, rok po voľbách

Presne takto pred rokom, si spomíname na americké voľby, ktoré šokovali celý svet. Ráno 9. novembra minulého roku sme neveriaco počúvali vyhlásenie výsledku amerických volieb, ktoré vyhral outsider Donald Trump.

Bol to výsledok, ktorý šokoval predovšetkým mainstreamového diváka. Veď ešte pred rokom 25. októbra, prieskumy hovoriace podľa New York Times o víťazovi tvrdili, že šance Trumpa na zvolenie sú 7%. To znamená, za stavu, ak by všetky okolnosti hrali do kariet V Spojených štátoch je totiž volebný systém, kde nezáleží na konečnom sčítaní hlasov, ale na sčítaní hlasov voliteľov všetkých štátov. V Amerike sú štáty ktoré sú takpovediac domovské pre Demokratov a tie, ktoré sú zas typické pre Republikánov. Potom tu je skupina štátov tzv. „swing states“ (štáty na vážkach), o ktoré ten či onen kandidát najviac bojuje. Ešte deň pred voľbami šance Trumpa na zvolenie, aspoň podľa prieskumov, boli len 15% voči šanciam Hillary Clintonovej 85%.

Obštrukcie demokratickej strany do samotnej inaugurácie.

Demokrati svoju prehru od začiatku zvaľujú na to, že Trumpovi k zvoleniu pomohol ruský prezident Putin a ruskí hackeri.

Aj keď bez priamych dôkazov, týždeň čo týždeň sa im darí neustále omieľať túto historku, túto ruskú kartu. A to za veľkej podpory amerického mainstreamu, ktorý bol už od začiatku protitrumpovsky naladený.

Dokonca sa Demokrati snažili aj o neslýchané ovplyvnenie voliteľov, aby zmenili stranya. Chceli presvedčiť minimálne 35 Republikánov, aby na oficiálnej voľbe prezidenta v decemberi rozviazali svoj hlas a dali ho Hillary Clintonovej. Svoj hlas z 306 hlasov pri výhre Republikánov skutočne rozviazali dvaja volitelia. Na druhej strane však svoj hlas Demokratom a Hillary Clintonovej, rozviazali piati ľudia (link). Neúspech.

Demokrati v minulých voľbách prišli aj o väčšinu v Snemovni reprezentantov a aj v Senáte. V Senáte majú Republikáni tesnú väčšinu, o dva hlasy senátorov.

Donald Trump na inaugurácii

Prezident Trump bol alternatívou k tradičným politikom, lebo nikdy v politike nebol. Na plné ústa hovoril, čo si väčšina Američanov myslí, vnímali ho ako otvoreného a zábavného buriča, ktorý búral všetky dovtedajšie pravidlá politickej korektnosti. Trumpov boj proti mainstreamovým médiám cez internetové sociálne média, bol aj ich bojom, bol bojom všetkých tých čo už mali plné zuby štandartných politikov.

Donald Trump
Prezident Donald Trump počas inauguračnej reči, 20. januára 2017 Washington, USA / Foto: Alex Wong/Getty Images

Počas inaugurácie vyšplechol elitám vo Washingtone celú pravdu do tváre.

Zatiaľ čo vy ste tu vo Washingtone prekvitali, americký národ živoril a trpel,“ pričom vo svojom prejave pripomenul americký sen, americkú hrdosť, návrat k bohu, návrat k tradíciám. Predniesol aj víziu objavovania záhad vesmíru, a nutnosť technologického pokroku, taktiež povedal že „Amerika už nemôže naďalej byť svetovým policajtom, musí sa postarať o seba, nemali by sme zasahovať po svete kade tade, ale miesto toho byť len žiarivým príkladom

[pozn. editora – Donald Trump samozrejme čítal prejav, s ktorým sa stotožňoval. Autormi prejavu však bola dvojica jeho najbližších spolupracovníkov, Stephen Bannon a Stephen Miller. Bannon ako hlavný stratég kampane doviedol Donalda Trumpa do Bieleho domu na vlne vzbury Američanov proti politickej korektnosti. Miller bol autorom väčšiny politických prejavov Trumpa v predvolebnom boji]

Počas inaugurácie extrémistická ľavicová organizácia Antifa ničila výklady, poškodzovala verejný majetok, podpaľovala autá, bránila ľudom k vstupu na podujatie. Živé zábery vtedy prenášal The Guardian.

Donald Trump robí prvé kroky

Novovymenovaný prezident Donald Trump sa pustil v prvých týždňoch hneď do práce. Prišli zákony umožňujúce výstavbu plynovodu Dakota, boli podpísane rôzne memorandá na začatie výstavby múru na hraniciach s Mexikom, nariadenia na sprísnenia kontroly hraníc, na zrušenie financovania záchranných miest pre latinskoamerických migrantov (tzv. sanctuary cities). Trump sa pokúsil zaviesť zákaz cestovania zo 7 rizikových krajín zmietaných vojnou a terorizmom, žiaľ neúspešne. Pri týchto krokoch sa vždy našiel sudca podporujúci politiku Demokratov, ktorý toto rozhodnutie v zložitom americkom právnom systéme potlačil.

Zrušil globálne zmluvy o voľnom obchode TPP a TTIP a taktiež sa odvrátil od Parížskej dohody o klimatických zmenách.

Prvé náznaky odklonu od predvolebných sľubov

Sýria

Na Trumpov pokyn bola zbombardovaná sýrska letecká základňa, práve počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťing Pchinga v USA. Trump, žiaľ, podľahol rečiam mainstreamových médií o tom, že prezident Sýrie Assad použil chemické zbrane voči vlastným obyvateľom. Prsty v Trumpovom rozhodnutí mala mať aj Ivanka Trumpová, dcéra Donalda Trumpa a žena Jareda Kushnera. Veľmi veľa, hlavne neamerických fanúšikov po svete, Trump v tej chvíli doslova sklamal.

Jared Kushner, jeho minulosť a konexie sú kapitola sama o sebe. Tento človek mal veľmi blízko k Bielemu domu a väčšina z Trumpových voličov ho vníma skorej negatívne.

Odvolanie bezpečnostného poradcu Michaela Flynna a neskôr o niekoľko mesiacov odvolanie Stephena Bannona. Nainštalovanie armádnych generálov na vedúce pozície.

Ako sa situácia vyvíja, vyzerá to tak, že Trump musí robiť kompromisy s neokonzervatívnym krídlom v americkom Bielom dome. Zdá sa, že sa musí podriaďovať snom a želaniam jastrabov, aby mu schvaľovali zákony prospešné pre bežných ľudí. Dôkazom je aj doslova neúspech presadenia zdravotnej reformy. O nápravu sa teraz snaží presadením daňovej reformy, uvidíme, čo mu to prinesie.

Trumpa z jednej strany prehlušujú mainstreamové média a Demokrati ohľadom ruskej karty, kde bol dokonca určený špeciálny prokurátor Robert Mueller. Z druhej strany musí hrať jednú a tú istú hru s Republikánmi.

V súčasnej klíme mu percentá a popularita klesajú. Obrovský comeback však zaznamenal prednedávnom, kde sa obul do politicky namotivovanej NFL. Kritizoval hráčov ktorí podľa neho znesväcovali americkú hymnu tým, že si na protest kľakli na zem. Jeho gesto si znova získalo srdcia tzv. blue collars (pracujúcej triedy).

Pokračovanie protiruskej hystérie v americkom mainstreame.

Naďalej bez priameho dôkazu, ale neustále, je Trump nálepkovaný ako ruský agent. Niektorí politickí komentátori, súčasnú hystériu najmä zo strany Demokratov, označujú za tzv. novú vlnu McCarthyizmu. McCarthy bol americký senátor v 50-tych rokoch, ktorý stál na čele špiónománie. Ľudia boli v tej dobe nevinne obviňovaní zo spolupráce so Sovietskym Zväzom. Bola to politika podobná ako dnes – ak s nami nesúhlasíš a ak sa nám nepáčiš, tak si agent Kremľa.

Robert Mueller síce už vypočul všetkých, no zatiaľ nenašiel žiaden priamy dôkaz o tom, že by Rusi ovplyvnili americké voľby. A samozrejme ani dôkaz, že by z toho mal byť obvinený a odvolaný Trump. Jediné čo našiel, boli iné trestné činnosti niektorých Trumpových mužov, ktoré však nesúviseli s prezidentskou kampaňou a ktoré sa udiali ešte pred začatím kampane.

Donna Brazilová vydáva knihu

Pred zhruba týždňom portál Politico priniesol výťah z knihy a výpoveď Donny Brazilovej, šéfky Národného Demokratického Výboru, ktorý reprezentuje Demokratickú stranu. Vo svojej novej knihe, popisuje ako sa Hillary Clintonová správala korupčne, ako odstavila Bernieho Sandersa. De facto nezávisle potvrdila domnienky o korupcii a nemorálnej činnosti Clintonovcov vo vnútri Demokratickej strany.

Vyjadrila sa aj k vražde Setha Richa. Tvrdila, že po jeho vražde mala v tom čase strach aj o svoj život. No prehovoriť sa odhodlala až teraz.

Demokrati nemajú v súčastnosti žiadnu agendu a sú doslova vyprázdnená nádoba. Hillary Clintonová je podozrivá, že ako ministerka zahraničných vecí korupčne ovplyvnila odpredanie pätiny amerického uránu Rusku. Ak sa Trump odhodlá k odvolaniu pasívneho Jeffa Sessionsa, ministra spravodlivosti a začne jej vyšetrovanie, budú zažívať muky Demokrati a hlavne Hillary Clintonová.

Otázka je kedy. Na ťahu je Trump a v rukách drží silné tromfy.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: