Donald Trump má navštíviť „krajinu nikoho“ na kórejských hraniciach

Americký prezident Donald Trump sa čoskoro dosť možno ocitne v bezprostrednej blízkosti severokórejských vojakov na najstráženejšej hranici sveta. Prezident totiž zvažuje návštevu známej demilitarizovanej zóny (DMZ) počas svojej nadchádzajúcej cesty do Južnej Kórey.

Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap uviedla, že demilitarizovaná zóna, ktorá na konci vojny v rokoch 1950 až 1953 rozdelila Kóreu, je jedným z kandidátov na návštevu počas Trumpovej cesty po Ázii. Americký prezident navštívi aj Japonsko, Čínu, Vietnam a Filipíny.

Biely dom poslal počas minulého mesiaca do Južnej Kórey tím úradníkov, ktorí mali za úlohu zmapovať miesta pre zaradenie do itinerára Trumpovej cesty. Bude sa jednať o prezidentovu prvú návštevu Kórejského polostrova, a ak bude všetko schválené, Trump zavíta okrem iného aj do neutrálnej dediny Panmunjom a na pozorovacie stanovište vnútri DMZ. Biely dom tieto správy však zatiaľ nekomentoval.

Do neutrálnej zóny medzi Severnou a Južnou Kóreou zavítal v roku 2012 aj bývalý prezident Barack Obama, rovnako ako Bill Clinton, ktorý sa tu ukázal v roku 1933. Clinton vtedy označil demilitarizovaný pruh krajiny ako „najstrašnejšie miesto na svete.“

USA medzitým implementovali ďalšie demonštrácie svojej leteckej sily v regióne, keď dva nadzvukové bombardéry B-1B v stredu v noci preleteli nad Kórejským polostrovom.

Ku cvičeniu sa pripojili aj dve juhokórejské bojové lietadlá F-15K spolu s japonskými stíhačkami. Bolo to vôbec prvýkrát, kedy sa Japonsko a Kórea spojili s americkými lietadlami v rámci nočného kombinovaného cvičenia. Bombardéry vykonali test rakiet typu vzduch-zem vo vodách východného pobrežia Južnej Kórey a potom zopakovali cvičenia nad vodami oddelujúcimi Južnú Kóreu a Čínu.

Juhokórejská armáda opísala spoločné manévre ako pravidelné cvičenie, ktoré posilňuje obranu krajiny a demonštruje silu bezpečnostnej aliancie medzi Soulom a Washingtonom tvárou v tvár severokórejským balistickým raketám a nukleárnym testom.

 

Veliteľ amerických leteckých síl v Pacifiku Patrick Applegate uviedol:

„Nočné cvičenia s našimi spojencami sú bezpečným a efektívnym spôsobom, ako zdieľať vzájomné schopnosti medzi Spojenými štátmi, Japonskom a Kórejskou republikou, a ako zároveň zdôrazniť taktickú zdatnosť všetkých lietadiel jednotlivých štátov.“

„Je to jasná demonštrácia našich schopností vykonávať bezproblémové operácie so všetkými našimi spojencami kdekoľvek a kedykoľvek,“ dodal Applegate. Severná Kórea však považuje cvičenie za vysoko provokatívne, čiastočne kvôli spomienkam na bombové útoky zo strany USA počas kórejskej vojny.

Americký prezident chce týmito operáciami demonštrovať silu svojej armády aj to, že sa nezľakne žiadnych vyhrážok severokórejského vodcu Kim Čong-una. Severokórejská vláda totiž v jednom zo svojich nedávnych vyhlásení uviedla, že budú americké lietadlá zostrelené, ak sa dostanú príliš blízko k severokórejskému územiu (a to aj v prípade, že nebudú v severokórejskom vzdušnom priestore).

V tomto prípade však cvičiacim lietadlám nič neohrozilo. Ako ukázali niektoré minulé prelety amerických lietadiel, Severná Kórea má v skutočnosti zrejme problém ich vôbec spoľahlivo zamerať, nieto aby ich dokázala zostreliť.

Minister obrany James Mattis medzitým uviedol, že bol Trump informovaný o tom, ako s Kimovým režimom konať. Briefing sa podľa Mattisa „sústredil na rad možností, ako reagovať na akúkoľvek formu agresie zo strany Severnej Kórey.“


Publikovaný

v

od

Značky: