Návrhy na monetárnu reformu, či už umiernenú alebo radikálnu, sú vždy a všade kryté určitou teóriou peňazí.
Nie je zhoda medzi, povedzme, technologickým a právnym prístupom. Zástupcovia technologickej sféry sa domnievajú, že oni vytvárajú formu peňazí, ktorá je dôveryhodnejšia než tá, ktorú vydávajú suverénne štáty. A to preto, že pravidlá vytvárania peňazí obmedzujú emisiu na fixné a konečné množstvo. Vzácnosť a dôvera v to, že vzácnosť sa ďalej udrží, má podporovať hodnotu peňazí dnes, tvrdí Perry Mehrling z inštitútu INET.
A čo je dôležité, táto dôvera nemôže byť viazaná na štátom vydávané peniaze, naopak štáty sú videné ako zneužívatelia vydávania peňazí na vlastné účely. Kryptomena je digitálne zlato, zatiaľ čo fiat peniaze sú len papierom, ktorý podlieha nadmernej emisii, a teda aj strate hodnoty.
Z tohto pohľadu, sú súčasní držitelia a používatelia kryptomeny len počiatoční nadšenci. Akonáhle si každý uvedomí nadradenosť kryptomeny, všetci budú chcieť prejsť práve na ňu a hodnota fiat meny skolabuje. A fluktujúcí výhľad na tento prechod je teraz možné vidieť na fluktujúcom kurze medzi kryptomenou a fiat menou. Je tiež vidieť rozdiely medzi perspektívami jednotlivých kryptomien. Takže podľa tohto prístupu kryptomena bude budúcou globálnou menou a nahradí dolár. Ľudia, ktorí sa dostali do facebooku na začiatku, sú dnes multimilionári a tí, ktorí sa zavčasu vrhli na budúcu globálnu kryptomenu, budú tiež. Ale ktorá to bude?
Fascinujúca vec, ktorá sa týka pohľadu na svet technológov, je hlboké podozrenie či snáď aj strach voči úveru v akejkoľvek podobe. Uvedomujú si do veľkej miery to, ako vyzerá moderná spoločnosť ako sieť spojených a prekrývajúcich sa sľubov zaplatiť, a vôbec sa im to nepáči.
Fiat peniaze sú nedôveryhodné, a teda aj sľuby, že zaplatím vo fiat peniazoch, sú nedôveryhodné. Vlastne sa môže vytvoriť kryptomena na báze peer-to-peer systéme, t. j. systéme, v ktorom sú sľúbené platby automaticky realizované, systéme založenom na vlastnom imaní skôr ako na dlhu. Vlastne je to určitá varianta 100 % rezerv, ktoré navrhoval Henry Simons. Simons týmto návrhom reagoval na svetovú hospodársku krízu. Súčasní vyznávači kryptomeny reagovali na aktuálnu globálnu finančnú krízu.
Sám Mehrling sa na toto všetko pozerá cez peňažný systém, v ktorom sú v centre záujmov banky, peniaze nie sú nič iné ako najvyššia forma úveru. Tento pohľad nie je filozoficky najideálnejší, ale zato dáva zmysel pri fungovaní sveta tak, ako skutočne existuje. V tomto svete je platobný systém vlastne úverový systém, v ktorom sľuby zaplatiť sú vybavené len vďaka minimálnemu využitiu peňazí. A ceny vznikajú z aktivity dílerov, ktorí hľadajú zisky a ktorí absorbujú fluktuácie dopytu a ponuky tým, že nadbytok berú na seba, spoliehajú sa na úverové trhy, aby boli schopní fluktuáciu financovať. Je možné si predstaviť, že množstvo týchto aktivít sa zautomatizuje a že sa môže v tomto smere presadiť technológia blockchain. Ale nemožno si predstaviť elimináciu úveru. Úver nie je vada, je to znak.
Je teda potrebné venovať pozornosť miestu, kde trhy menia jednu kryptomenu za druhú a obzvlášť miestu, kde sa kryptomena mení na fiat peniaze. Niekto alebo niečo tieto trhy tvorí a vďaka tomu, že to robí, mení bilanciu tým, ako sa hľadá zisk.
Kryptofanúšikovia sa obávajú úveru, ale Mehrling sa domnieva, že čoskoro zistí, že úver je znak a nie chyba v systéme a že budú musieť znovu preskúmať teóriu implicitných peňazí, ktorá je základom ich kódovania. Technologickí optimisti mali pocit, že sa nemôžu naučiť nič z existujúceho finančného systému, pretože oni sú tu na to, aby ho nahradili niečím lepším.
Ale z pohľadu peňazí, to, čo skutočne narušuje, je inštitúcia úveru a to je dôvod, čoho obávajú kryptofanúšikovia a tiež niektorí z nás. Odpoveďou nie je zrušiť úver, ale riadiť ho.