Dmitrij Rogozin: Sankcie proti Rusku zostanú naveky

Vo februári tohto roku sa vyjadril podpredseda ruskej vlády k otázkam sankcií. Podľa neho sú príznakom toho, že Rusko je silné.

V rozhovore pre denník Kommersant sa podpredseda vlády pre otázky obrany rozhovoril o plánoch ruskej armády a dosiahnutých úspechoch, resp. neúspechoch.

[sociallocker][/sociallocker]

Zo zaujímavých konštatovaní je dobré si pripomenúť, akú cestu Rusi museli spraviť.

Rogozin tvrdí, že modernizácia vždy vychádza z minulých poznatkov a len 30% sú nové riešenia a konštrukcie. 20 ročné prerušenie kontinuity objednávok, výroby, vývoja a plánovania však znamenalo, že Rusi museli „objavovať Ameriku,“ t.j. prakticky všetko vyvíjať odznova.

Rozpad Sovietskeho zväzu ďalej viedol k rozbitiu homogénneho, navzájom previazaného systému kooperácie. Veľa poznatkov, výrobných a výskumných centier ostalo za hranicami Ruska. Naviac, mnohé z týchto krajín buď nemali silu pokračovať vo vývoji a výrobe, alebo sa dokonca stali voči Rusku nepriateľské.

A sankcie nie sú prekážkou?

Je to komplikované, ale nesedíme bez práce: zriadili sme antisankčný štáb výboru MIC (Vojensko-priemyselného komplexu). Hlavným poslaním štábu je, aby sa zabránilo narušeniu termínov dodávky vojenských produktov pre interných a externých zákazníkov.

Nedošlo k narušeniu vojensko-technickej spolupráce?

Objem vývozných objednávok domáceho obranného priemyslu je dnes na úrovni 50 miliárd dolárov, objem vývozu za posledných päť rokov neustále rastie. Ak vezmeme do úvahy otvorené chrapúnstvo a doteraz nevýdaný tlak, vykrúcanie rúk emisármi Washingtonu našim partnerom vo vojensko-technickej spolupráci, práca našich chlapcov zodpovedných za tento smer môže byť považovaná za viac ako uspokojivú.

Vo všeobecnosti budú sankcie na dlhú dobu?

Navždy. Oživenie ruského národného uvedomenia zvyčajne vedie k rýchlemu rastu fyzickej sily Ruska. Ak na to pozeráme z hľadiska politického inštinktu na Západe sa to nikdy nikomu nepáčilo. Sankcie sú reakciou starého, arogantného nepriateľa na naše zosilnenie. A budú zrušené, iba ak budeme znova slabí. Preto sú pre nás sankcie príležitosťou preukázať najlepšie črty nášho národného charaktera.

Z ďalších úloh je zaujímavá potreba, aby sa MIC viac venoval občianskemu sektoru. Hlavne pôjde o spoluprácu s rezortom palív a energetiky.

Rusko rozpracováva projekt veľkých plynových turbín GTD-110M. Doteraz tieto turbíny pre plynové elektrárne dodával do Ruska Siemens, ale sankcie voči Krymu ukázali, že nemecké turbíny nie sú riešenie. Projekt mal koncom tohto roka prejsť do sériovej produkcie. V apríli však bol pozastavený kvôli odhaleniu vážnych nedostatkov.

Rogozin tiež spomenul skúsenosti zo Sýrie. Rusko využíva tamojšie podmienky na skvalitňovanie a testovanie nových zbraní.

Veľmi dôležitá poznámka sa týka taktiky boja v mestských oblastiach. Ak dochádza k útokom, pri ktorých zomiera množstvo civilistov, prinesie to problémy vo vzťahu ku podpore tohto obyvateľstva. Obete medzi civilistami naopak vedú k podpore teroristov.

Preto je v týchto oblastiach nutné používať vysoko presné zbrane a útočiť na základe údajov z prieskumu. Obrazne povedané je to ako trafiť veveričku do oka. Podľa podpredsedu vlády je ďaleko lepšie urobiť jeden presný útok drahou zbraňou ako sto lacných útokov

Kozmický výskum zaostáva a borí sa s problémami

Keď Rogozin nastúpil do funkcie, výstavba nového kozmodromu Vostočnyj bola v sklze 28 mesiacov. Za jeho éry sa oneskorenie stiahlo na 5 mesiacov.

Okrem toho sa trh s kozmickými službami mení. Do sektora vstúpili dynamické súkromné spoločnosti, začínajú sa používať nové technológie. Na to všetko musí reagovať aj Rusko.

Je potrebné vyrobiť lacné modulárne rakety a funkčné, kozmické lode konkurencieschopné z hľadiska schopností a tiež komerčne dostupné, lacné.

Okrem klasických úloh typu, zoštíhliť, zdynamizovať, dať príležitosť mladým apod. Rusko do oblasti kozmického priemyslu pustí súkromné firmy

Rusko chce otvoriť Sever

Dobýjanie Arktídy bude mať na starosti Rosatom. Na pobreží Severného ľadového oceána sa otvára, resp. plánuje stále viac projektov.

Atómový ľadoborec projektu 22220 LK-60

Rosatom vypracoval projekt plávajúcej atómovej elektrárne. Prvá z nich bude spustená budúci rok na Čukotke

Bude potrebné oveľa viac vysokovýkonných ľadoborcov 120MW triedy Líder, ktoré sa majú robiť sériovo v počte 3 kusov.

Rusko však doteraz nemalo lodenice na stavbu podobných lodí. Do roku 2019 má byť postavená lodenica „Zvezda“ na Ďalekom východe.

V súčasnosti sa stavajú tri ľadoborce projektu 22220 LK-60 s elektrickým výkonom 60MW, schopné prerážať ľad do hrúbky 3m. Rogozin tvrdí, že bude treba objednať ešte dve ďalšie lode.

 


Publikovaný

v

od

Značky: