THE DIPLOMAT: Rusko a India smerujú k rozdeleniu

Posun geopolitickej dynamiky, najmä vzostup Číny, spôsobuje problémy pre tento dlhodobý vzťah. India sa bude musieť rozhodnúť pre zmenu.

Rusko-indické partnerstvo zaznamenalo v posledných rokoch vzostupný trend. Ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Narendra Modi majú srdečné vzťahy, stretávajú sa pravidelne, vedú telefonické rozhovory a hľadajú spôsoby, ako podporiť ďalší bilaterálny obchod. Hoci sa oficiálna prezentácia vzájomných väzieb zdá bez mráčika, za oponou sa dejú zásadné pohyby.

Predchádzajúci rok bol prelomom v bilaterálnych vzťahoch pre Moskvu a Nové Dillí. Obe krajiny zaznamenali pôsobivý 22-percentný nárast obchodu a posilnili spoluprácu v mnohých oblastiach od poľnohospodárstva po energiu až po liečivá. Predtým najväčší ruský výrobca ropy, Rosneft, uzavrel nákup indického druhého najväčšieho súkromného spracovateľa ropy Essar Oil vo výške 12,9 miliárd dolárov. To znamenalo jednu z najväčších zahraničných investícií v Indii. Nové Dillí bolo tiež hlavnou hosťovskou krajinou Medzinárodného ekonomického fóra Petrohradu (SPIEF) v roku 2017. SPIEF je vrcholnou ruskcou akciou v oblasti medzinárodnej spolupráce a bolo na ňom vidno pavilón s názvom Make in India. Premier Modi sa zúčastnil aj na plenárnom zasadnutí fóra, kde sedel vedľa Putina .

Obe krajiny takisto hľadajú silnejšie väzby vo vojenskom sektore. Kremeľ si udržuje svoju konkurenčnú výhodu a zostáva najväčším dodávateľom zbraní pre indický trh . Obe krajiny podpísali medzivládnu dohodu o kúpe S-400 Triumf pokročilého systému protivzdušnej obrany (NATO: SA-21 Growler), ktorá sa odhaduje na 4,5 miliardy dolárov. Moskva a Nové Dillí tiež súhlasili s dovozom ľahkých vrtuľníkov Kamov Ka 226T a spoluprácou pri výrobe štyroch stealth fregát triedy Admirál Grigorovič, ktoré slúžia ako nosiče riadených striel. Predchádzajúci kalendárny rok bol podobne výnimočný: indický minister obrany a poradca pre národnú bezpečnosť navštívili Rusko po dvakrát.

Rastúci obchod a nové zmluvy v oblasti obrany v kombinácii s osobným priateľstvom medzi Putinom a Modim vytvárajú dojem strategických bilaterálnych vzťahov. Avšak posun geopolitickej dynamiky poháňanej vzostupom Číny, medzinárodnými sankciami voči Kremľu a jeho nekončiacou ekonomickou stagnáciou poukazujú na bezprostredné zmeny vzťahov medzi Indiou a Ruskom v nadchádzajúcich rokoch.

Kremeľ zohral kľúčovú úlohu pri uľahčovaní členstva v Dillí v Šanghajskej organizácii pre spoluprácu. Moskva odštartovala členstvo Indie, aby zhoršila dominanciu Číny v skupine. Jeho úsilie tiež zohrávalo dôležitú úlohu pri zachovaní trilaterálneho formátu medzi Ruskom, Indiou a Čínou, počas ktorého sa národy dohodli na vzájomne zdieľanej vízii a zodpovednosti za budúcnosť euroázijského kontinentu. Kremeľ tiež vníma tieto stretnutia ako dôležité kroky na presadzovanie svojej ideologickej agendy multipolárneho sveta a výzvy voči západnej dominancii, ale India si udržiava oveľa pragmatickejšiu víziu.

Nové Dillí má veľkú schopnosť efektívne reagovať na štrukturálne a geopolitické zmeny a je mimoriadne zručné, keď sa učia prispôsobiť sa meniacej dynamike moci. Napríklad v roku 1971 India podpísala zmluvu o priateľstve a spolupráci so Sovietskym zväzom, aby vyvážila čínsko-americké zblíženie. Po skončení studenej vojny sa India usilovala o vstup do Euroázijského hnutia pod vedením Moskvy a súhlasila so zahrnutím inštitucionálnej spolupráce s Pekingom. Podnetom bolo zabezpečiť svoje geopolitické ambície, ako aj brániť sa voči hrozbám Washingtonu potlačiť jadrové ciele Nového Dillí a možné zásahy do regionálneho sporu s Pakistanom ohľadom Džammú a Kašmír.

 

V súčasnosti sa geopolitická realita v regióne opäť mení. Rastúca čínska moc a indické ambície znamenajú, že skôr alebo neskôr obidva národy sa začnú stále viac navzájom konfrontovať. Nové nastavenie predpisuje potrebu revízie predchádzajúcich formátov interakcií a hľadanie diverzifikácie zahraničnej politiky. Vzhľadom na slabosť Moskvy a rastúcu závislosť od Pekingu bude India musieť hľadať ďalšieho silného hráča aby si udržala svoje geopolitické ambície.

Peking v súčasnosti predstavuje pre Indiu najväčšiu geopolitickú hrozbu. Obe národy majú spornú hranicu, čo vyšlo najavo počas nedávneho konfliktu na plošine Doklam na území, ktoré si nárokuje Čína aj Bhután. Čína a India tiaž súťažia o vplyv v ázijsko-tichomorskom regióne a Indickom oceáne. Keďže súčasné HDP Číny je štyrikrát väčšie a jej výdavky sú takmer trikrát väčšie ako v Indii, narušená parita tlačí Nové Dillí, aby hľadalo spôsoby, ako vyrovnať sily svojho suseda.

Vzťahy medzi Čínou a Indiou sa za posledné desaťročia zhoršovali, zatiaľ čo v rovnakej dobe vzťahy medzi USA a Indiou zaznamenali zlepšenie. Biely dom podporuje požiadavku Nového Dillí na trvalé miesto v Bezpečnostnej rade OSN a jeho vstup do Skupiny dodávateľov atómu – kroky, pri ktorých je Peking proti. Spojené štáty sa tiež snažia podporiť snahy Indie o vedúce postavenie v regióne v jej opozícii voči ambíciám Číny v južnej Ázii a Indickom oceáne. USA majú veľa toho čo ponúknuť z hľadiska obchodných a obranných technológií. Toto je obzvlášť atraktívne vo svetle indického úsilia diverzifikovať svojich vojenských dodávateľov.

Predchádzajúca podpora Pakistanu zo strany Washingtonu predstavovala vážnu výzvu pre geopolitické ambície Indie a vzťahy týchto dvoch národov. V skutočnosti, najnovšie neočakávané kroky vlády Donalda Trumpa na zmrazenie pomoci do Pakistanu, by mohli priniesť pozitívne impulzy do vzťahov medzi Indiou a USA. Nové Dillí má dlhý záznam obvinení Islamabad z podpory cezhraničného terorizmu, tvrdí, že by mohol nájsť podporu vo Washingtone vzhľadom na jeho vlastnú kritiku nedostatočného úsilia Pakistanu v boji proti terorizmu.

 

Kremeľ mohol ešte pomôcť Novému Dillí s niektorými špičkovými technológiami a medzinárodnou diplomatickou podporou, ale India sa nakoniec posunie na prozápadnú obežnú dráhu. Napriek rozširovaniu objemu obchodu je ruský vývoz do Indie len takmer 2 percentami celkového dovozu Indie. V ekonomickom zmysle ruská ekonomika, ktorá má problémy, môže z dlhodobého hľadiska ponúknuť len málo. Rastúca politická a hospodárska závislosť Kremľa od Pekingu v konečnom dôsledku znamená, že súčasné tempo vzťahov medzi Ruskom a Indiou bude v nadchádzajúcich rokoch bezprostredne spochybnené.

Pre Nové Dillí, bude očakávaný posun vyžadovať racionálnu podporu pre svoju nezávislú zahraničnú politiku, ktorej cieľom je diverzifikovať politické vzťahy, zatiaľ čo sa budú starať o cieľ udržať „Indiu na prvom mieste.“ Toto dokladá  účasť Indie na pracovnom stretnutí v novembri 2017 na tzv. „Štvorke“ krajín spolu s Japonskom, Spojenými štátmi a Austráliou, aby bojovali proti rastúcemu vplyvu Číny v Ázii a Tichomorí. Ako rastúca sila, India musí nájsť spôsob, ako zvýšiť svoju váhu vo svetovom poriadku a je málo pravdepodobné, že jej historicky pro-nezávislá zahraničná politika urobí výnimku pre Kremel.

Dmitrij Frolovskij je moskovský politický analytik a spisovateľ.

 


Publikovaný

v

od

Značky: