Prezident Donald Trump pri rozhodovaní o tom, či udrie raketami na sýrsku leteckú základňu Šajrat vedel, že sýrska vláda nepoužila chemické zbrane v Chan Šajchúnu, píše DIE WELT.
Podľa zistení reportéra získaných z rôznych zdrojov vo vláde a zo spravodajských služieb USA, sa rozhodol Trump zaútočiť na leteckú základňu bez toho, aby zobral do úvahy názory odborníkov a jeho administratíva sa následne pokúsila vytvoriť falošný mediálny obraz udalostí. Okrem toho Spojené štáty vopred vedeli o leteckom údere sýrskeho letectva na Chan Šajchún, o ktorom Američanov informovala ruská strana, aby nedošlo k obetiam medzi agentmi Washingtonu.
„V tom čase tajné služby vedeli, že sýrske letectvo 4.apríla zamierilo na miesto konania schôdzky islamistov,“ uviedol novinár. „Pre operáciu dodali Rusi riadenú leteckú pumu, ktorá bola vybavená konvenčnou hlavicou.“
Podľa Hershovych informácií, „niekoľko dní pred tým ruské služby informovali o operácií Američanov, ktorí sa nachádzali v (hlavnom meste Kataru) Dauha“. Bolo to uskutočnené, aby Washington mohol odvolať svojich informátorov, ktoré mohla CIA mať v radoch extrémistov a mohli sa náhodou ocitnúť na uvedenom stretnutí.
Podľa Hersha, terčom vzdušného útoku v Chan Šajchúnu bola dvojposchodová budova, ktorá slúžila ako miesto pre rokovania extrémistov z rôznych organizácií. V suteréne bol sklad pre strely, zbrane, muníciu, potraviny, chemikálie a s čistiacimi prostriedkami na báze chlóru, ktoré sa používajú na úpravu tiel pred pohrebom. Podľa reportéra, ruská strana odovzdala správy o blížiacom sa útoku priamo CIA s tým, že cieľom operácie je odstrániť zástupcov radikálnych skupín vo vysokej pozícii.
Sýrskym letectvom zhodená bomba zasiahla cieľ a jej explózia vyvolala sériu výbuchov, čo malo za následok, že sa vytvoril mrak jedovatého plynu. Ten sa vytvoril práve z látok, ktoré boli uložené v pivnici, píše autor pre Welt am Sonntag s odvolaním sa na závery predložené americkou armádou. Novinár tiež uviedol, že jeden z poradcov administratívy USA v bezpečnostných otázkach mu priamo povedal: „Nebol to útok za použitia chemických zbraní. To je rozprávka“.
Podľa Hersha, Trump nariadil útok na Sýriu vraj v reakcii na údajné použitie chemických zbraní niekoľko málo hodín potom, čo videl zábery umierajúcich detí i dospelých na účinky toxických látok. „Bolo mu oznámené, že žiadny dôkaz o použití chemických zbraní Sýrčanov tam nie je. A napriek tomu rozhodol: „Konajte“, “ povedal americký novinár.
Poznamenal tiež, že na stretnutí, na ktorom bolo rozhodnuté o útoku na leteckú základňu Šajrat, sa armáda snažila minimalizovať škody spôsobené konaním prezidenta a ponúkla mu štyri možnosti.
Prvá predpokladala žiadnu reakciu. Druhá „plesknutie po rukách“ v podobe útokov na letisko. Tretia – masívne bombardovanie sýrskych vojenských zariadení a operačných stredísk za pomoci strategických bombardérov a raketových nosičov. Štvrtý scenár sa mal týkať fyzického odstránenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Výsledkom bolo, že majiteľ Bieleho domu si vybral druhú možnosť, a bolo vypustených 59 Tomahawkov z torpédoborcov Ross a Porter, ktoré hliadkovali v tom čase v Stredozemnom mori.
Ako Hersh s určitou iróniou píše, úder bol veľmi účinný „pokiaľ ide o spôsobenie minimálnej škody“. Takže prvé vypustené strely na sýrsku základňu boli zamerané na sklady paliva. Zásah vyvolal obrovský požiar, sprevádzaný mohutným dymom. Kvôli tomu zlyhala takmer polovica navádzacích systémov Tomahawk, ktoré potom už cieľ nezasiahli.
„Bola to od začiatku až do konca typická Trumpova show,“ cituje publicista slová jedného z bezpečnostných poradcov Bieleho domu. „Niektorí vysokí predstavitelia v tom videli pokus obmedziť škody spôsobené chybným rozhodnutím prezidenta týmto útokom.“ Pričom reportér predpokladá, že ak by Trump urobil voľbu v prospech prísnejších scenárov, mnoho členov Bezpečnostnej rady by rezignovalo.
O niekoľko dní neskôr americká administratíva rozhodla podporovať svoj vlastný názor na to, čo sa stalo, a zhromaždili novinárov popredných médií v USA na uzavretú poradu. „Podstatou bolo toto: Ruské popretie použitia chemických zbraní je nehorázna lož, keď prezident Trump už povedal o použití plynu sarin,“ zdôraznil Hersh.
Tiež poznamenal, že väčšina amerických médií pozitívne reagovala na obvinenia Bieleho domu, a začala hádzať vinu za incident na Moskvu.
Pričom Welt am Sonntag uviedol, že americká administratíva v čase písania tohto článku nereagovala na množstvo otázok vydaní o udalostiach v meste Chan Šajchún a úderu na Šajrat. Noviny tiež poukázali na to, že Hersh odhalil zdroje svojich informácií, a hlavnými z nich sa podarilo redakcii hovoriť osobne.
Americké lode zaútočili na sýrsku leteckú základňu raketami Tomahawk v noci zo 7. apríla. Vo Washingtone vyhlásili, že útok bol reakciou na údajné použitia chemických zbraní v sýrskej provincii Idlib 4. apríla a zodpovednosť za to Západ hodil na Damask. Moskva označila úder na Šajrat za ničím neodôvodnenú agresiu.