Cez zlé vzťahy so Západom a sankcie USA, sa ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi podarilo vyviesť svoju krajinu z finančnej izolácie, konštatoval Die Welt.
Putin bol schopný nájsť investorov na medzinárodnom finančnom trhu a získať ich multi podporu, vysvetľuje autor materiálu Holger Zschäpits. Podľa nemeckého novinára je to pre Rusko „bod zlomu“.
Ruský prezident Vladimir Putin možno ani neverí svojmu šťastiu, píše Die Welt. Koniec koncov, získal veľké víťazstvo, aj keď mu mnohí neverili. Za tie roky si síce hlava Kremľa „vybojovala svoje miesto na medzinárodnej scéne“, ale jeho „ríša“ prežívala hlboké ekonomické problémy, uviedol autor. Po krymskej kríze a klesajúcich cenách ropy, sa krajina začala prepadať. Okrem toho Rusko stratilo prístup k „čerstvým“ peniazom na kapitálových trhoch, poznamenali noviny.
Ale v poslednej dobe sa situácia zmenila, pokračuval Die Welt. Putinovi sa „podaril trik“, a opäť bol schopný nájsť investorov. „Kremeľ bez námahy zarobil tri miliardy dolárov na finančných trhoch“, a to na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov s Bielym domom, píše Zschäpits.
„Snáď ani symolickejšie nemohli Rusi preukázať svoju silu,“ poukazuje novinár. Sotva Američania sprísnili sankcie voči Rusku, Kremeľ okamžite umiestnil svoje dlhopisy na trhoch. Okrem toho, predaj realizovala štátna banka VTB Capital, ktorá je na zozname sankcií na oboch stranách Atlantiku, pripomenuli noviny.
Úspešný obchod označil šéf VTB Andrej Kostin za víťazstvo ekonomického rozumu nad nad geopolitickú obmedzenosťou. Podľa neho si investori uvedomili, že sankcie nie sú rozhodujúcim faktorom, pokiaľ existujú atraktívne úverové podmienky.
Tento vývoj ukazuje, že Kremeľ, zdá sa, môže „bez námahy obísť západné sankcie“, pretože vždy existujú investori ochotní urobiť dohodu. Úspešný predaj (dlhopisov) bol „zlomom“, uvádza autor, lebo je skutočnosťou, že Putinovi sa podarilo zvýšiť rating krajiny a vyviesť ju z finančnej izolácie.
Napriek poklesu cien ropy sa odborníci domnievajú, že riziko platobnej neschopnosti Ruska je len na úrovni 11%. To je spôsobené tým, že ruská ekonomika vyšla z recesie. V tomto roku by mohol jej rast dosiahnuť 1,2% a v budúcom roku 1,6%. Objem devízových rezerv presiahol 400 miliárd dolárov. Podľa Zschäpitsa má Putin všetky dôvody k radosti z úspechu na finančných trhoch. A „smeje sa do tváre Západu“, uzavrel trochu otrávene autor.