Portál The Atlantic priniesol informáciu o kurióznej žalobe, ktorá dokumentuje pretrvávajúci problém. Študenti z prevažne černošského Detroitu, odkiaľ boli belosi prakticky vyhnaní, sú prakticky negramotní. A za túto situáciu vinia štát.
[sociallocker][/sociallocker]
V roku 2011 bola zverejnená štúdia, ktorá zverejnila šokujúce čísla o (ne)vzdelanosti ľudí v Detroite.
Správa bola vydaná organizáciou „Detroit Regional Workforce Fund“ (organizácia partnerstiev medzi vládou a súkromným sektorom), ktorá stojí jednoznačne na strane ľavicového videnia sveta
„Národný inštitút pre gramotnosť odhaduje, že 47% dospelých v Detroite je funkčne negramotných, čo je narážka na neschopnosť jednotlivca čítať, hovoriť, písať a využívať počítačové zručnosti v každodenných životných situáciách.“
„Všeobecne, tí dospelí, ktorí dosiahli Úroveň 1 (na stupnici 1 až 5, od najnižšej po najvyššiu), majú problémy s vykonávaním takých každodenných úloh, ako je nájdenie križovatky na mape ulice, prečítanie a pochopenie krátkeho novinového článku alebo vypočítanie celkových nákladov na objednávke,“ pokračuje správa.
Správa priznala, že šokujúcu úroveň negramotnosti nemožno vysvetliť iba nedostatkom stredoškolského vzdelania.
„Vieme tiež, že z 200 000 dospelých, ktorí sú funkčne negramotní, približne polovica má stredoškolský diplom alebo GED (americká skúška uznávaná ako ekvivalent diplomu ukončenia strednej školy). Takže tento problém sa nedá vyriešiť len sústredením sa na dokončenie strednej školy u dospelých,“ hovorí sa v správe.
Navyše správa tvrdí, tieto čísla sú „súhrnom a vyjadrujú problém celého mesta. Vieme tiež, že niektoré štvrte a regióny vymedzené na účely sčítania ľudu v meste majú významnejší sústredenie dospelých, ktorí sú funkčne negramotní a / alebo im chýbajú doklady o vzdelaní.“
Študenti, ktorí žalujú štát tvrdia, že učebnice boli zastarané a úroveň starostlivosti o výuku bola nedostatočná na to, aby získali vzdelanie. Podľa nich majú podľa ústavy na vzdelanie nárok a že im toto právo bolo zamietnuté.
Vo verejných školách Detroitu je 97% študentov inej než bielej farby pleti a podľa advokátov ide o endemický rasizmus. Advokáti si myslia, že dôvodom slabej výkonnosti študentov je rasizovaná zložka vzdelávacieho systému. V černošských štvrtiach vraj študenti nemajú prístup ku kvalifikovaným učiteľom, prijateľným zariadeniam a materiálom, ktoré podporujú ich vzdelávacie podmienky a ktoré sú vraj menej bežné v prevažne bielych okresoch štátu
Sudca Murphy, na okresnom súde žalobu zamietol, pretože povinnosťou štátu je podľa ústavy zabezpečiť prístup ku vzdelaniu, čo sa v prípade žaloby aj stalo. Štát nie je zodpovedný za to, čo s touto príležitosťou študenti urobia. Negramotnosť je podľa neho pretrvávajúca neschopnosť.
Obhajcovia sa však domnievajú, že ak nedostanú študenti požadované základy, bráni im to v uplatnení ďalších ústavných práv, čo je porušenie federálnej ústavy. Potom vraj nemožno očakávať, že funkčne negramotní ľudia sa môžu „zmysluplne zúčastniť na našej vláde, uplatniť právo voliť a právo na slobodu prejavu, ak ich schopnosť získať informácie a vyhodnotiť tieto informácie je tak obmedzená„. A dôvodom je, že „štátne školy, ktoré navštevovali, im dokonca nedali príležitosť stať sa gramotnými“
V čom je háčik?
Zpráva aj žaloba ignoruje očividné: Detroit je v súčasnosti „čierne“ mesto a potom, čo boli belosi vyhnaní kombináciou hrozivej úrovne černošského zločinu, kolabujúcich štandardov a neefektívnej byrokracie, bolo úplne zničené. Skrátka, pre belochov bolo nemožné žiť v oblasti, ktorú nepovažujú za modernú, fungujúcu západnú spoločnosť.
Miera násilnej kriminality je podľa Renegade Tribune v Detroite jednou z najvyšších v Spojených štátoch. Oficiálna miera kriminality je 62,18 na 1000 obyvateľov, pokiaľ ide o majetkové zločiny, a 16,73 na 1000 ľudí pre násilné zločiny (v porovnaní s národnými číslami 32 na 1000 obyvateľov pre majetkové zločiny a 5 na 1000 pre násilné zločiny). Oficiálne záznamy tiež ukazujú, že do 70% vrážd súvisí s drogami.
Černošská kriminalita vyhnala z Detroitu každý veľký obchod s potravinami. Masívne krádeže v obchodoch, krádeže v skladoch a podmienky práce porovnateľné s krajinami tretieho sveta spôsobili, že posledný veľký obchod, Farmer Jack, v roku 2007 odišiel. Od tej doby nemá Detroit, jedno z najväčších amerických miest, na svojom území ani jeden reťazec obchodov s potravinami.
Veľké oblasti mesta sú úplne zničené a leží v ruinách, čo robí z kedysi kvitnúceho domovu amerického automobilového priemyslu pustatinu, ktorá pripomína vojnovú zónu.
Podmienky v školách potom nie sú prispôsobené černochom, ako tvrdí žaloba. Jednoducho nemôžete vo vojnovej zóne postaviť päťhviezdičkový hotel. Rovnako ani v prostredí gangov, zločinu, krádeží a vandalizmu nedokážete udržať moderné školské zariadenie. Nakoniec sa úroveň vybavenia školy prispôsobí, keď sa dostane na udržateľnú úroveň. Vzhľadom na nízky štandart okolia je aj udržateľná úroveň školy nízka.
Lenže škola nie je všetko. Základom školy sú učitelia, ľudia, ktorí chcú dávať deťom to najlepšie. Opäť však vadí extrémna kriminalita, rozvrat a chaos. Je viac ako zrejmé, že najlepší učitelia do Detroitu neprídu. Je to priestor zúfalcov, ľudí, ktorým neostalo nič iné, iba učiť v meste. V černošskom mieste, kde nie je priestor pre belochov, ktorí tvoria základ vzdelanosti v Amerike, môže byť potom prítomnosť bielych adrenalínovým športom.
A dôvod tohto všetkého?
Podľa sčítania ľudu vykonaného US Census Bureau v roku 2010, 1,23% obyvateľstva Detroitu sú aziati, 81,84% sú černosi, 10,42% sú belosi a 6,51% sú „ostatné“. Čo je zaujímavé, „hispánska“ populáciea ktorá by mohla byť akejkoľvek rasy, sa počíta ako 6,56%, či už to znamená čokoľvek.
Úplná rasová zmena Detroitu poskytuje kľúč k pochopeniu kolapsu v meste.
V roku 1930 bolo 92.3% obyvateľov Detroitu bielych.
V roku 1940 to bolo 90.8% obyvateľov,
v roku 1950 to bolo 83.63%,
v roku 1960 70.8%,
v roku 1970 56.0%,
v roku 1980 35.7%,
v roku 1990 22.2%,
v roku 2000 to bolo 12.3% obyvateľov.
A v roku 2010 sa biela populácia zmenšila na asi 10%, hoci toto číslo bude bezpochyby zahŕňať „Hispáncov“ a ľudí zo Stredného východu.
Zničenie kedysi veľkého mesta Detroit na špinavú dieru tretieho sveta je jedným z najočividnejšie letmých pohľadov do budúcnosti západnej civilizácie , ak budú súčasné rasovo-demografické trendy pokračovať.
Len dobrovoľne slepý to nevidí.
Záver…
Je možné, že časom bude podobná žaloba v Amerike úspešná. Bude to pokračovanie trendu, ktorý za všetko viní niekoho iného.
Ak ženy nemajú vlohy na niektoré povolovania, na vine je potláčanie ženských práv. Na posty vedúcich pracovníkov musia byť povinne preferované ženy. Rovnaká situácia je aj s farebnými menšinami a náboženstvami. O slovo sa začínajú hlásiť homosexuáli, ktorí si zo svojej orientácie urobili baranidlo na dosiahnutie väčšej moci.
Po prvej úspešnej žalobe budú v Amerike nasledovať ďalšie. Nemusíte sa učiť. Musíte len byť a existovať. A samozrejme podpisovať žaloby, ktoré Vám niekto dá podpísať.
Za to že ste lenivý, negramotný, obézny, neúspešný, bezdetný, za to že vami pohŕdajú a na rande ste neboli už 5 rokov, obviníte štát. A ten predsa musí platiť.
Václav Cílek komentuje v Českom rozhlase
Český rozhlas – 28.4.2017 Hosť: Václav Cílek.
Témy: Ako dnes žije chudobný Američan alebo príslušník indiánskeho kmeňa? Čo bude s Detroitom, predtým bohatým mestom, ktoré sa dostalo na úplné dno?