Denník SME sa dal na náboženstvo. Aj bez dôkazov verí, že olympiádu napadli Rusi

Posledný článok SME s názvom „Ruskí hackeri zaútočili na olympiádu. Tvárili sa ako Severokórejčania“ je negatívnym príkladom žurnalistiky. Denník nepriniesol ani jeden dôkaz, napriek tomu používa kategorické stanoviská.

V článku sa píše o útoku na počítačovú sieť Olympijských hier v Pjongčangu v Južnej Kórei.

[sociallocker][/sociallocker]

Podľa denníka za útokom stoja bez najmenších pochybností Rusi.

Tak si prebehnime, na základe čoho to denník tvrdí.

  • Podľa amerického predstaviteľa, ktorý nechcel byť menovaný
  • Analytici tieto problémy (počítačové útoky) spájajú s rozhodnutím MOV, ktorý pre doping zakázal ruským športovcom na hrách štartovať pod ruskou vlajkou
  • ruská vojenská spravodajská služba GRU získala vstup do asi troch stoviek počítačov organizátorov hier, píše sa v nezverejnenej správe amerických tajných, aj keď oficiálne americké úrady to odmietli komentovať.
  • Vývoj malvéru, ktorý útočí na routre, je veľmi nákladný, Rusko by ho zrejme nasadilo len na miestach, ktoré sú pre neho dôležité na zabezpečenie dôležitého cieľa
  • GRU minulý mesiac napadli aj routere v Južnej Kórei a v deň začiatku olympiády nasadili nový malvér, tvrdia spravodajské agentúry západných štátov.

Vidíte tu aspoň jediný nespochybniteľný dôkaz? Nie je ani jeden. Všetko sú to neoverené, utajené, nekomentované tvrdenia. A sprevádzané slovami ako možne, zrejme, pravdepodobne.

Takto sa robí „angažovaná žurnalistika„. Vytvoríme veľké množstvo balastu, ktoré je evidentne nekomentovateľné, nedôveryhodné, sfalšované a nepoužiteľné pre relevantné obvinenie. A potom sa napíše – Boli to Rusi!

Veď také množstvo balastu a nezmyslov, keď sa zopakuje tisíckrát, dokopy to dáva zmysel. Teda aspoň pre redaktorov SME.

Pripomeňme si súvislosti

Pre Olympiádou varovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí pred provokáciou, ktorú chcú hodiť na Rusov.

V tejto súvislosti vyhlásenie varovalo pred účasťou firiem z IT sektora, ktoré spolupracujú s tajnými službami. Medzi nimi vymenovali aj pôvodom slovenskú firmu Eset.

Máme informácie o tom, že v západných masovokomunikačných prostriedkoch plánujú uverejniť fejkovú správu o pseudovyšetrovaní na tému „ruskej stopy“ v hakerských útokoch na informačné zdroje spojené so zimnými olympijskými hrami v Kórejskej republike. Prirodzene, že rovnako ako predtým svetu nebudú predložené nijaké dôkazy. Do tejto protiruskej kampane môžu byť zapojené nielen angažované médiá (Washington Post, BuzzFeed a i.), ale aj IT spoločnosti, ktoré sú už dávno známe svojimi úzkymi stykmi s CIA a NSA (Threat Connect, Trend Micro, Eset a iné).

Ešte pred Olympiádou vydala firma McAffe varovanie, že zachytila útoky na olympijskú infraštruktúru. Cez falošné dokumenty vo Worde odosielané zo Singapúru sa šíril malware, ktorý z českého servera umožňoval vzdialený prístup. Z uvedeného českého servera je možné sa cez vzdialený prístup dostať sa do počítačov a stiahnuť súbory, alebo inštalovať ďalšie škodlivé softvéry.

Zrejme toto mali v SME na mysli, keď písali, že ruská vojenská spravodajská služba GRU získala vstup do asi troch stoviek počítačov organizátorov hier. Len sa nemuseli odvolávať na nezverejnenú správu amerických tajných, ktorú oficiálne americké úrady odmietli komentovať. Stačilo citovať McAffe, ale to by neznelo dostatočne „dôveryhodne“ 😀

Počas Olympiády bola zverejnená časť „analýzy“ počítačového kódu, ktorý bol pôvodcom útoku. Podľa firmy Cisco Talos pri skúmaní vírus sa našli „určité podobnosti s kódom, ktorý sa používa v NotPetya a BadRabbit“.

Následne obvinila britská a americká vláda Rusko z organizácie útoku na Ukrajinu s využitím vírusu NotPetya. K tomuto obvineniu nedodala ani jedna vláda žiadne dôkazy.

V Slobodnom výbere sme predpovedali, že reťaz postupnosti je jasná. Tvrdili sme, že obvinenie Ruska západnými krajinami z útoku na Ukrajinu slúži len jednej veci. Aby sa vyfabrikoval článok reťaze, ktorý umožní spustiť propagandu na obvinenie Ruska z útoku na Olympiádu

Zrejme nie je ďaleko deň, keď sa dozvieme od americkej vlády, kto stál za útokom na Olympiádu. Rovnica je podľa Bieleho domu jednoduchá

Ruská armáda na Ukrajine->NotPetya + (anonym na OH2018)->NotPetya=Putin.

S dôkazmi sa neobťažujte, verte liberálnej demokracii, súdruhovia.

Denník Sme, ako vzorný plátok neokonzervatívnej propagandy ochotne poslúžil. Dôkazy nie sú potrebné. Rovnako ako nepotrebovali dôkazy v roku 2000 pri útoku na Srbsko, v roku 2003 pri útoku na Irak.

To, že podľa uniknutých dokumentov americká tajná služba už roky vykonáva špionážnu podvratnú činnosť, napichuje počítač a pritom činnosť maskuje ako činnosť ruských programov, sa do scenára nehodí.

Boli to Rusi, denník SME pravdu nehľadá, on ju predsa vie a svojim písaním ju len potvrdzuje

Aké dôkazy, súdruhovia? Verte liberálnej demokracii, súdruhovia, verte!


Publikovaný

v

od

Značky: