Denník N odhalil, že Slováci uniesli Vietnamca, Palko tvrdí, že je to koniec Smeru.

Denník N (Monika Tódova) priniesli šokujúcu informáciu. Na základe výpovedí svedkov sa dá usudzovať, že z Nemecka unesený vietnamský občan, bol prepašovaný mimo EÚ za asistencie Róberta Kaliňáka. Vladimír Palko si myslí, že Smer naštartoval svoju dráhu do zabudnutia.

[Sociallocker][/Sociallocker ]

K uvedenej kauze sme sa nijako nevyjadrovali. Jediným odkazom bol článok Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Aj ten však spomínal iba ústne vyjadrenie súdu. Úprimne, za tvrdý dôkaz je to nemožné považovať.

Až článok Moniky Tódovej z Denníka N prináša potrebné fakty. Až teraz je možné vzniesť oprávnenú pochybnosť o miere zainteresovanosti Róberta Kaliňáka do únosu. Vzhľadom na prepojenie s Róbertom Ficom cez jeho vtedajšieho poradcu Quang Le Honga, možný komplot siaha až do „ubytovne“ Bonaparte.

Opäť úprimne – v porovnaní s článkom FAZ je toto doslova výbuch. Jeden dielik skladačky zapadá do druhého. Reťaz indícií a tvrdení je príliš silná.

Naznačuje to, prečo Fico začal útočiť na mainstream a mimovládne organizácie cez „alternatívu„. Už vie, že skončil a tak sa chystá minimalizovať škody.

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko na svojom Facebooku tvrdí:

Denník N dnes priniesol svedectvá policajtov, ktorí boli svedkami slovenskej etapy únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha minulý rok, pričom na jeho odvezenie zo schengenského priestoru bol použitý špeciál z letky slovenského ministerstva vnútra. K tomu mám sedem poznámok:

1. Súdnym ľuďom z polície a vedenia ministerstva (spomína sa Kaliňák), ktorí boli toho 26. júla 2017 na Bôriku a na letisku, muselo byť hneď jasné, že tam niečo nesedí. Aj keď spočiatku nemuseli vedieť presne o čo ide, po akcii mali vedieť, že sa dejú nekalé veci. Čo polícia a vnútro s tým urobila? Zdá sa, že nič.

2. Keď dostali po pár týždňoch otázky z Nemecka, tak už mali istotu, že došlo k únosu. Jeho dokonanie prebehlo na Slovensku. Prečo sa nezačalo vyšetrovanie?

3. Terajší policajný prezident Lučanský sa nemôže vyhovárať na to, že sa vyšetruje v Nemecku a my len Nemcom dávame vyžiadané informácie. Opakujem, že únos prebiehal i na Slovensku a teda sa má vyšetrovať aj na Slovensku. Lučanský sa svojím prístupom diskredituje.

4. Prokuratúra by mala začať vyšetrovanie, jednak slovenskej etapy únosu, jednak tutlania toho, čo sa stalo.

5. Ficova vláda (opakujem, možno s neúplnou informáciou) pomohla Vietnamu porušiť nemecké zákony a spáchať zločin. Nemecko je naším spojencom v EÚ a NATO.

6. Komunistický Vietnam mal Ficovu vládu za akýchsi pajácov.

7. Súčasné udalosti spustia v Smere ďalší rozkladný proces.

Aktuality tvrdia, že Kaliňák všetko popiera.

To sa proste nestalo,“ reagoval exminister Robert Kaliňák na medializované informácie. Presviedča, že žiaden takýto človek na palube vládneho špeciálu nebol. „Nebol tam nikto zranený či spútaný,“ uvádza.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že veta: „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela.

Co píše Denník N ku kauze?


Toto je príbeh únosu Vietnamca zo Slovenska, ako nám ho porozprávali slovenskí policajti: Povedali nám, že je opitý a spadol zo schodov.

Omámený Trinh Xuan Thanh nastupoval na bratislavskom letisku vlani 26. júla do slovenského vládneho špeciálu po schodíkoch ako posledný. Z každej strany ho pod pazuchou držal jeden príslušník vietnamskej tajnej služby.

Návšteva vietnamskej delegácie v Bratislave netrvala ani hodinu a pol. O 14:50 už bolo lietadlo letky ministerstva vnútra vo vzduchu a mierilo do Ruska.

O mesiac neskôr poslali nemeckí vyšetrovatelia do Bratislavy otázky, kto bol v našom špeciáli.

Najneskôr vtedy museli policajní predstavitelia a minister vnútra Robert Kaliňák tušiť, že vládny špeciál neprevážal opitého člena vietnamskej delegácie, ale uneseného významného vietnamského manažéra Thanha.

Hovorili sme s príslušníkmi slovenských bezpečnostných zložiek, ktorí vedia o únose. Toto je príbeh, ktorý poznajú slovenskí policajti, a takto nám ho rozpovedali. Zhoduje sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu máme k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Skutočné vyšetrovanie na Slovensku, kde by boli zbavení mlčanlivosti všetci pracovníci ochranky, ministerstva vnútra alebo letiska, by mohlo ukázať pravdu. Doteraz na to nikto zo slovenských predstaviteľov nevidel dôvod.

23. júla 2017, nedeľa, Berlín

Trinh Xuan Thanh sa prechádza s priateľkou po berlínskej ulici, keď pri ňom pribrzdí dodávka s pražským evidenčným číslom. Vtiahnu ho do nej dvaja muži a odfrčia preč. Najprv na vietnamskú ambasádu, neskôr do Brna, až skončia v Bratislave.

25. júla 2017, utorok, Bratislava

O 15:30 popoludní telefonujú z Úradu na ochranu ústavných činiteľov všetkým vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu do práce. Na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia. Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň. Tí, čo môžu, nastúpia na druhý deň do služby.

26. júla 2017, streda, Bratislava

O 13:07 prilieta do Bratislavy slovenský vládny špeciál z Prahy, už s vietnamskou delegáciou. To bola prvá cesta, na ktorú sme lietadlo Vietnamcom požičali, pôvodne mali pristáť vo Viedni, ale leteli až do Prahy. Už to je policajtom podozrivé, bežne špeciál cudzím štátom nepožičiavame. Neskôr to vyplynulo aj z odpovedí ministerstva vnútra na otázky podľa infozákona – požičanie lietadla bola mimoriadna situácia.

My sme ho ešte z Prahy brali, lebo mal pristáť vo Viedni. Došlo k zmene celého programu a tým aj k jeho posunu. Vyzeralo to normálne,“ vysvetľoval v rozhovore pre SME bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, prečo požičal Vietnamcom lietadlo.

Dvere na lietadle sa otvorili o 13:19. Delegáciu už v lietadle sprevádza šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák (nemecké médiá ho spomínajú vo svojich textoch ako jedného z kľúčových svedkov). Zodpovedá za to, aby všetko hladko prebehlo. Na palube bol aj poradca premiéra Róberta Fica Quang Le Hong.

O 13:20 z bratislavského letiska vyráža kolóna. Veliteľom kolóny je Ján H. (Mená všetkých policajtov má redakcia k dispozícii).

Limuzínu s vietnamským ministrom verejnej bezpečnosti Toa Lamom šoféruje Igor M. Záložnú limuzínu šoféruje Lukáš H. Dodávku pre ostatných členov delegácie šoféruje Martin K. V tejto dodávke sedí aj Čulák.

Kolónu sprevádza ešte päť motorkárov. Ich vysoký počet sa zdá policajtom na takúto návštevu neobvyklý.

Pred vládnym hotelom Bôrik stojí minister vnútra Robert Kaliňák a niekam nervózne telefonuje, až kričí. Spomína slovo pas.

Na parkovisku pred Bôrikom už stoja tri farebné české dodávky z pražskej požičovne a jeden terénny Lexus. V jednej z dodávok je aj unesený Trinh Xuan Thanh. Je dobitý, nadrogovaný, má zakalený pohľad. To ešte nikto z policajtov nevie. Dodávky lokalizuje berlínska polícia neskôr, vďaka tomu, že majú zabudovaný GPS systém.

Veliteľmi „opatrení“ na Bôriku sú Róbert S. a Slavomír Z. Sledujú okolie.

Približne o 13:35 prichádza kolóna s vietnamským ministrom pred vládny hotel Bôrik.

V hoteli sa začalo stretnutie medzi oboma delegáciami. Za stolom sedeli za vietnamskú stranu minister vnútra To Lam, Duong Minh Hung, Le Manh Cuong a Pham Van Hieu. Za slovenskú stranu rokovali Robert Kaliňák, Radovan Čulák, Ivan Netík a Quang Le Hong. Okrem nich bolo pri stretnutí ešte ďalších 19 osôb „kategórie B“, ich totožnosť nie je ani nemeckým vyšetrovateľom známa. Nesedeli za stolom.

Počas stretnutia sa však stalo niečo neplánované. Vietnamskí predstavitelia prišli za veliteľom kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku. Tú, v ktorej je unesený Vietnamec.

Keď je tu nejaký predstaviteľ veľkého ázijského štátu, tak je dosť časté, že zo všetkých okolitých krajín tam má všelijakých ‚prisluhovačov‘, s ktorými sa pozdraví a podá si ruku. Nie je to nič výnimočné. Keby tam aj nejaké dodávky boli, nebudilo by to žiadnu pozornosť. Nakoniec to bolo verejné,“ tvrdil v rozhovore pre SME Robert Kaliňák.

Neplatí to však o kolóne, ktorá má vopred určený počet áut aj členov.

Ján H. najprv požiadavku Vietnamcov na zaradenie cudzej dodávky do kolóny odmietol. Ochranka sa skontaktovala s centrálou Úradu na ochranu ústavných činiteľov a tam sa rozhodli pre ústretový krok – nedajú do kolóny vietnamskú dodávku s pražskou značkou, ale môže prísť ešte jedna naša policajná dodávka. Tak sa aj stalo.

Na dodávku museli počkať, a tak sa stretnutie na Bôriku medzi ministrami predĺžilo o 15 minút. Údajne dôležité rokovanie tak netrvalo 25 minút, ako bolo plánované, ale 40.

Vodičom novej dodávky bol Michal C. Vtedy policajti prvýkrát uvideli dobitého Thanha. Šéf protokolu Čulák im povedal, že ho treba preložiť z českej dodávky do policajnej. „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť.

Ochrankárom Čulák povedal, že Vietnamec sa opil, spadol zo schodov a majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba.

Do policajnej dodávky nastúpili s Thanhom ešte dvaja muži, zrejme príslušníci vietnamskej tajnej služby. Pridržiavali ho, aby nespadol.

Kolóna prišla na letisko Milana Rastislava Štefánika presne o 14:29. Policajti slúžiaci na letisku si hneď všimli, že dorazila dodávka navyše. Autá zamierili rovno k nášmu lietadlu, neprechádzali žiadnou kontrolou ani skenermi v budove letiska určenej na štátne odlety.

Najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú.

Veliteľ opatrení na letisku bol Ľuboš F., pyrotechnikom bol Marián M.

Na schodoch lietadla čakali pracovníci nášho pasového oddelenia. Jednému z nich sa nepozdával počet ľudí nastupujúcich do lietadla, chýbali doklady. Asi o 15 minút prišiel k VIP terminálu biely Seat zo slovenského ministerstva vnútra a potom už boli všetky doklady v poriadku.

Lietadlo odletelo o 14:46. Hoci sme Poľsku, cez ktoré špeciál letel, deklarovali, že je na palube Robert Kaliňák, bol tam len jeho osobný ochranca Ladislav O., ktorý mal dozerať na priebeh letu.

Ministerstvo vnútra na otázku, prečo bol Ladislav O. na palube, neodpovedalo. Podľa nemeckého vyšetrovania nebol na palube žiaden Slovák.

Lietadlo pristálo v Moskve na letisku Vnukovo o 17:12 miestneho času.

Znova vám vysvetľujem, že zmeškal let, alebo nejaké takéto veci boli, a spýtal sa ma, či by sme ich nevedeli odviezť do Moskvy. Nemáte predsa dôvod pochybovať,“ tvrdil tento týždeň Kaliňák na otázku, prečo požičal Vietnamcom špeciál aj druhýkrát.

Po návrate lietadla sa letušky sťažovali, že im kapitán nariadil odobrať všetky mobily, aby nemohli fotografovať.

O rok neskôr

V apríli 2018 nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že pri únose vietnamského predstaviteľa z Berlína mohol asistovať aj slovenský vládny špeciál. Jeho reportéri pricestovali aj na Slovensko. Priamo v parlamente oslovili Roberta Fica, povedal im, že nemá čas.

30. apríla 2018 Robert Kaliňák na Facebooku píše, že si nevie predstaviť, že by oficiálna pracovná návšteva vietnamského ministra mohla byť zneužitá na iné ako priateľské ciele.

Na teórii o únose cez Slovensko mu nesedí viacero vecí: „V prvom rade, na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamske úrady, nebolo meno tohto stíhaného občana Vietnamu a neprevážali sme ani žiadneho ležiaceho pacienta alebo spútaného človeka.

Kaliňák

Róbert Kaliňák a vietnamský minister verejnej bezpečnosti Toa Lama v marci 2017. K únosu vietnamského občana údajne došlo v júli. Foto – TASR

17. mája 2018, štvrtok, Bratislava

Prezident Andrej Kiska pre Aktuality.sk priznáva, že aj on počul o násilnom zavlečení Vietnamca s falošným pasom, ale nechcelo sa mu veriť, že by bol Kaliňák niečoho takého schopný. Pridal však aj historku, ktorá ukazuje, že dvojica Fico a Kaliňák mala cez Ficovho poradcu Quanga Le Honga nadštandardné vzťahy s Vietnamom.

Dosť ma prekvapilo, keď mi v septembri minulého roku zavolal premiér Fico. Nikdy predtým sa nestalo, aby mi zavolal kvôli veľvyslancovi. Veľmi netradičným, až direktívnym spôsobom ma požiadal, aby som pána Quanga vymenoval za veľvyslanca. Už vtedy boli na Slovensku informácie o tom, že Quang nebol veľmi dôveryhodná osoba. Premiérovi som povedal, že budem postupovať rovnako ako pri iných veľvyslancoch. Pravdaže, nevymenoval som ho.“ (Nemecké médiá Quanga podozrievajú z korupcie – za víza si vraj pýta tisíc eur.)

Quang sa stal po únose najvyšším predstaviteľom našej ambasády v Hanoji – chargé d´affaires a hoci chcel byť veľvyslancom, od konca júna už na ambasáde nie je a nahradila ho Iveta Belcáková.

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Quanga povolalo na konzultácie do Bratislavy, tvrdí, že na jeho žiadosť následne rozhodlo o ukončení jeho misie v Hanoji a dnes už nie je ani zamestnancom ministerstva.

30. júla 2018, pondelok, Frankfurt

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú, že sme Trinha pomohli uniesť špeciálom.

Naša veľkorysosť mohla byť zneužitá,“ pripúšťa už aj Kaliňák.

Trinh Xuan Thanh dostal vo Vietname doživotný trest. Nemecké médiá v posledných týždňoch napísali, že Nemecko rokuje s Vietnamom o vydaní Thanha, ktorému dali politický azyl, späť. Malo by sa tak stať do konca leta.

Slovenská polícia ani generálna prokuratúra doteraz nevideli dôvod začať prípad vyšetrovať, vyhovárajú sa na to, že trestný čin sa nestal na Slovensku. Náš trestný zákon hovorí, že kto ako zástupca štátu zadrží, uväzní alebo pozbaví slobody iného, spácha trestný čin nedobrovoľného zmiznutia, a to aj vtedy, keď to neoznámi a vie o tom. Ten, kto pre osobu, ktorá nie je štátnym občanom Slovenska, organizuje nedovolené prekročenie štátnej hranice, sa dopúšťa prevádzačstva, a ak nejaký minister kryje únos, pácha aj trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa.


Publikovaný

v

od

Značky: