Denník N nehrá fér

Kritika DenníkaN zo strany TIS. Odporúčam prečítať celú verziu na linku, tu je uvedený len skrátený výťah

[sociallocker][/sociallocker]

https://transparency.blog.sme.sk/c/442588/dennik-n-nehra-s-citatelmi-ferovu-hru.html

Denník N nehrá s čitateľmi férovú hru

28.12.2016

Noviny bojujú o priazeň čitateľa falošným rebríčkom čítanosti s nafúknutými číslami, ktoré z času na čas vystreľujú do podozrivých výšok. Manipuláciu čísel popierajú. 

AKTUALIZOVANÉ 29.12.2016 o doplňujúce stanoviská Denníka N a autora.

Slovensko prekvapila na konci októbra senzačná správa: Dominika Cibulková vyhrala Turnaj majsteriek v Singapure. Šlo o nečakaný kariérny vrchol tenistky a výrazný úspech slovenského športu. Na nezaplatenie sú takéto okamihy i pre médiá, ktoré o nich informujú. Cibulková sa postarala o vysokú čítanosť aj Denníku N. Na jeho portáli vystrelila až tak vysoko, že to vzbudilo podozrenie. Navyše sa tak nestalo po prvýkrát.

Nafúknutý rebríček

V poriadku nie je podľa mojich zistení práve rebríček dennej čítanosti, ktorý je najpoužívanejší. Jeho pozorovaním som zistil, že čitateľov zavádza. Čísla, ktoré prezentuje totiž nie sú za posledných 24 hodín ale môže to byť až za dva dni (48 hodín). Grafy, ktoré som zostavil viacdenným odčítavaním rebríčka každú hodinu mi poskytli obraz o živote jednotlivých článkov v ňom. Ukázali, že systém je nastavený tak, že všetky úbytky v čítanosti sa premietajú do celkového čísla iba raz za deň – o polnoci.

V praxi to vyzerá tak, že niekoľko minút po polnoci systém tabuľku prepíše. Články, ktoré sú publikované viac ako deň jednorázovo oreže o všetky úbytky čítanosti, ktoré sa mali normálne prejaviť už počas predošlého dňa. Texty sa z minúty na minútu prepadnú v rebríčku na nižšie priečky, alebo z neho úplne vypadávajú. Skript je teda naprogramovaný tak, že v konečnom dôsledku nafukuje čísla dennej čítanosti a články ostávajú v rebríčku TOP 10 dlhšie, ako by mali. Výsledkom sú tabuľky s krajšími číslami, ktoré navodzujú dojem, že web žije intenzívnejšie a má viac čitateľov.

Chabé vysvetlenie Struhárik ponúkol i k nesúladu s auditom AIM monitor.

Rozdiely v metodike

„Iné čísla na našom webe sú jednoducho dôsledkom inej metodiky výpočtu čítanosti. Nejde o zámer, umelé nafukovanie a nedochádza ani k akýmkoľvek editorským zásahom do výsledkov,“ napísal. Rozdiel medzi ich metodikou a metodikou v AIM monitore vysvetliť nevedel. Vie však, že oficiálny audit neberie do úvahy krátke náhodné návštevy, kedy si človek pozrie len jeden článok. „Pri virálnejších textoch teda logicky môže byť náhodných a nezapočítaných návštev pomerne viac,“ ozrejmil.

Na protiotázku, či si myslí, že sa dá rôznou metodikou vysvetliť viac ako štvornásobný rozdiel v  čítanosti článku o úspechu Cibulkovej Struhárik uviedol, že nikdy systém počítania návštevnosti podrobnejšie neskúmali. Počítadlo vraj funguje automaticky a dosiaľ bez sťažností.

Boj o poctivú žurnalistiku?

Denník N vznikol na jeseň 2014 ako protest proti vstupu finančnej skupiny z kauzy Gorila do mienkotvorného Denníka Sme. Novinári okolo novej mediálnej značky v tom videli ohrozenie svojej nezávislosti a vysokých morálnych štandardov, ktorými sa pri práci riadia. Odvtedy sú názorové noviny na čele slovenskej kritickej žurnalistiky. Je o to viac zarážajúce, ak si svoje čísla vylepšujú zavádzajúcim spôsobom.

Pre nezainteresovaného možno nejde o dôležitú vec. Okrem morálneho rozmeru si treba uvedomiť aj marketingový. Mediálne domy sa dnes boria s takzvanou krízou papiera. Pre denník N je vydávanie papierových novín do veľkej miery už len prestížnou záležitosťou. V boji o prežitie sa musí spoliehať na úspech v svete internetu.

Okrem reklamy sa stratu vo fungovaní snaží vymazať najmä príjmami od predplatiteľov. Čítanosť spravodajského webu preň nie je imidžová okrasa, ale v životnom záujme. Stabilne solídnymi tabuľkami možno argumentovať pred inzerentmi (ako to pravidelne robí aj sám Denník N), nepochybne vplývajú na čitateľov predplácajúcich si prístup na web a vysoké čísla čítanosti napríklad presviedčajú blogerov, aby si svoj blog založili práve tu.

Denník N zverejnil vo štvrtok 29.12.2016 stanovisko k blogu TIS. Oceňujeme rýchlu reakciu denníka ako i prísľub nápravy pri skreslených rebríčkoch čítanosti. Vysvetlenie denníka prikladáme v linku vyššie spolu s komentárom autora pôvodného textu na blogu TIS Ľuboša Kostelanského. 

daľšie info:

https://www.webnoviny.sk/komentar-reakcia-na-konspiracie-dennikan-o-navstevnostiach-webnovinysk/

Publikovaný

v

,

od

Značky: