Ceny šošoviek a umelých bedrových kĺbov poletia hore. Podľa výrobcov za to môže európska legislatíva, ktorá začala platiť tento rok na jar, píše Deník.cz.
Na začiatku stálo niekoľko škandálov, ktoré otriasli celou Európou. Pacientov najprv vydesili prsné implantáty s falošným gélom vlastnej výroby, potom sa objavili umelé kĺby z jedovatého materiálu.
Poslanci Európskeho parlamentu preto rozhodli: testovanie zdravotníckych pomôcok sprísnia. Každý výrobok navyše dostane špeciálny kód, vďaka ktorému sa bude môcť dohľadať aj spätne.
Desaťkrát drahšie po novom
Lenže podľa odborníkov zašli príliš ďaleko – normy sú vraj neúmerne tvrdé. Ceny zdravotníckeho materiálu to zdvihne o násobky.
„Vyzerá to, že sme s vaničkou vyliali aj dieťa. Testovanie je teraz tak náročné, že ho nemá kto robiť. Kým ešte vlani pomôcky ohodnotilo cez deväťdesiat európskych pracovísk, dnes ich zostala zhruba polovica. Trebárs v Česku ostali dva ústavy z pôvodných piatich, “ – hovorí riaditeľ Elektrotechnického skúšobného ústavu Dalibor Tatýrek.
Schvaľovanie pomôcok sa tým preťahuje a predražuje. „To, čo sme predtým boli schopní urobiť za mesiac a za päťdesiat tisíc, nám teraz trvá rok a stojí to pol milióna korún,“ opisuje Tatýrek.
Rad začínajúcich firiem, ktoré vymysleli nové prevratné riešenie, si preto skúšky nemôže dovoliť. Veľkí výrobcovia ich potom rozpustia v konečnej cene pre spotrebiteľov. „Vo finále to teda všetko zaplatí pacient,“ dodáva expert.
Jeho slová potvrdzuje aj šéf Českej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok Miroslav Palát: „Zložitejšie procedúra schvaľovanie môže skutočne výrobky zdražieť,“ povedal.
Týkať sa to bude hlavne tých prostriedkov, ktoré sa používajú vnútorne – napríklad implantátov, stentov, kĺbových náhrad alebo protéz.
Ceny ale môžu rásť aj u inzulínových púmp a diagnostických nástrojov, ktorými sa testuje krv či HIV.