Vyberte položku Stránka

DEFENSE ONE: Rusko vyvinulo laser na ničenie satelitov. Jeho nosičom bude lietadlo

DEFENSE ONE: Rusko vyvinulo laser na ničenie satelitov. Jeho nosičom bude lietadlo

Zdroj z prostredia obrany povedal ruským médiám, že vojenskí inžinieri pokročili v práci na ďalšej veľkej protisatelitnej zbrani, píše Defense one.

Ruské zbrojárske spoločnosti vytvorili laser, ktorý by mohol zasiahnuť satelity – prinajmenšom podľa anonymného zdroja citovaného ruskou tlačovou agentúrou Interfax. V správe Interfax zo soboty uviedol zdroj, že výrobca zbraní Almaz-Antey „dokončil prácu na anti-satelitnom komplexe„, ktorý zahŕňa samotný laser a pridružené zariadenia pozemnej kontroly.

[sociallocker][/sociallocker]

Nezávislí a západní pozorovatelia ešte žiadosť neoverili. Ale ruský program existuje. Vlani v apríli generálny konštruktér Almaz-Antey Pavel Sozinov povedal pre ruskú tlačovú agentúru Ria Novosti, že ruské vedenie nariadilo spoločnosti vyvinúť zbrane, ktoré by mohli elektronicky zasahovať alebo dosiahnuť „priame funkčné zničenie tých prvkov, ktoré sú  umiestnené na obežnej dráhe„.

Program je postavený na projekte zo sovietskej éry Beriev A-60. Išlo o plynový laser umiestnený na hĺbkovo upravenom nákladnom lietadle Iľjušin IL-76MD. Táto snaha tiež pripomína sovietsky program z roku 1984 Kontakt 30P6. Program sa snažil zmeniť MiG-31D, aby vedel stiahnuť údaje zo satelitného pozorovacieho komplexu Krona-N a zostreliť nepriateľský satelit raketou 79M6 Kontakt.

Nový laser bude nainštalovaný na palube úplne nového, dosiaľ neurčeného lietadla, ako súčasť nového anti-satelitného „komplexu„. Ten  bude pravdepodobne zahŕňať aj pozemné a radarové prvky, uviedla agentúra Interfax.

Samuel Bendett, výskumný analytik Centra pre námorné analýzy, spomínané informácie komentoval

Rusko považuje americké satelity za významnú hrozbu, pokiaľ ide o potenciálnu konfrontáciu, a aktívne pracuje na boji proti americkým technológiám vo vesmíre. Vyvíja možné technológie elektronickej vojny zasahujúce do výšky stoviek kilometrov. Vývoj v oblasti laserových technológií je v súlade s americkým a čínskym pokrokom v tejto oblasti.

Americkí predstavitelia obrany sú čoraz viac znepokojení situáciou okolo antisatelitných zbraní.

Usudzujeme, že Rusko a Čína vnímajú potrebu kompenzovať akúkoľvek vojenskú výhodu USA pochádzajúcu z vojenských, civilných alebo komerčných vesmírnych systémov a čoraz viac zvažujú útoky proti satelitným systémom ako súčasť svojej budúcej vojenskej doktríny,povedal Dan Coats riaditeľ Úradu pre národnú spravodajskú službu pred členmi Kongresu v máji.

Štúdia Zboru náčelníkov, ktorú získal v januári portál Washington Free Beacon, predpovedala, že Rusko alebo Čína dokážu do desiatich rokov zničiť americké satelity.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This