Portál Defense News oznámil, že Turecko bude čeliť vážnym dôsledkom, ak zakúpi ruský S-400. Najvyšší predstaviteľ NATO varoval pred „nevyhnutnými dôsledkami“ pre Turecko, ak by si člen Aliancie zakúpil ruský systém protivzdušnej obrany.
Predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel v stredu povedal, že zatiaľ čo každý národ si môže slobodne robiť svoje vlastné obranné rozhodnutia. Avšak plánované turecké nákupy systému S-400, by mohli zabrániť tomu, aby Ankara bola súčasťou akéhokoľvek integrovaného vzdušného obranného systému so spojencami NATO. Turecké rozhodnutie môžu mať za následok ďalšie technické obmedzenia.
„Zásada suverenity nepochybne existuje pri získavaní obranných zariadení, ale rovnako ako štáty sú suverénne pri rozhodovaní, sú tiež zvrchované v konfrontácii s dôsledkami tohto rozhodnutia,“ uviedol Pavel pred skupinou novinárov na schôdzi organizovanou Defense Writers Group.
Poznámka: Defense Writers Group – Skupina dopisovateľov o obrane (DWG) je nezisková asociácia profesionálnych korešpondentov, ktorí píšu o záležitostiach Pentagonu a vojenských udalostiach na plný úväzok.
Ruský systém S-400 vie zostreľovať americké stíhačky
Ďalšie obavy, ktoré vo vzťahu k ruskému systému uviedol Pavel, boli zamerané na „najvyššiu bezpečnosť„. Poznamenal, že aj keď systémy protiraketovej obrany NATO nie sú prepojené s S-400, jeho samotná prítomnosť „vytvára výzvy pre spojenecké aktíva potenciálne nasadené na území tejto krajiny.“
Poznámka: Veľmi príhodne na tomto mieste portál Defense News zverejnil odkaz na článok tureckej agentúry Anadolu: Podľa neho agentúra zverejnila infografiku o možnostiach nového ruského systému protiraketovej obrany S-400. Infografika ukazuje schopnosť systému zostreliť americké lietadlá.
Je pozoruhodné, že Turecko je partnerská krajina a súčasť programu F-35 Joint Strike Fighter. Program má zásadný význam pre budúce vzdušné sily niekoľkých členských štátov NATO, vrátane USA a Veľkej Británii. Niektorí odborníci vznášajú obavu, že ak bude S-400 systém v Turecku aktívny, mohol by získať informácie o stíhačkách F-35, ktorých zásadnou vlastnosťou je utajenie (stealth). Toto by mohlo mať negatívny vplyv na ich kompletnú prevádzku.
Napriek tomu Pavel uviedol, že Turecko zostáva kľúčovou súčasťou NATO, aj keď vonkajšie skupiny vyjadrujú obavy, že vláda prezidenta Recep Tayyipa Erdogana sa odklonila od demokracie.
„Pokiaľ ide o demokratické deficity, ukážte mi jeden jediný národ, ktorý je dokonalý. Nikto nie je dokonalý,„povedal Pavel. „Nikto nespochybňuje úlohu Turecka ako dôležitého spojenca na veľmi ťažkej križovatke výziev, ktoré stoja pred Alianciou.„