Dánska ministerka v pondelok vyzvala moslimov, aby si počas pôstneho obdobia Ramadánu vybrali voľno v práci keďže táto prax je „nebezpečná pre nás všetkých„.

Komentáre ministerky pre prisťahovalectvo a integráciu Inger Stojberg, ktorá je známa svojimi silnými protiimigračnými názormi prišli po tom, čo minulý týždeň začal Ramadán, jeden z najdôležitejších sviatkov islamu. Počas Ramadánu sa moslimovia na celom svete postia od úsvitu do súmraku.

Chcem vyzvať moslimov, aby si počas mesiaca Ramadánu vzali voľno v práci  a vyhli sa tým negatívnym dôsledkom pre zvyšok dánskej spoločnosti,“ napísala Stojberg, členka stredopravej liberálnej strany, v stĺpiku pre bulvárny časopis BT.

Zaujímalo by ma, či náboženský predpis, ktorý prináša dodržiavanie 1400-ročného piliera islamu, je zlučiteľný so spoločnosťou a trhom práce, ktoré máme v Dánsku v roku 2018.

Taktiež povedala, že sa obáva ovplyvnenia „bezpečnosti a produktivity„, pričom príkladom by boli vodiči autobusov, ktorí „nepili ani nejedli viac ako 10 hodín„.

To môže byť pre nás všetkých nebezpečné,“ povedala.

Stojberg v minulom roku vyvolala minulý rok kontroverziu, keď dala na Facebook fotografiu so svojim úsmevom, pričom držala tortu aby oslávila 50. opatrenie Dánska za sprísnenie imigračných zákonov. Jedno z najtvrdších opatrení vstúpilo do platnosti v roku 2016 a umožnilo polícii zabaviť cennosti od utečencov na pokrytie azylového konania. Neskôr vládne smernice vyňali z nariadenia svadobné a zásnubné prstene po tom, čo kritici prirovnali tieto plány zabaveniu zlata nacistami Židom počas druhej svetovej vojny.

Za posledných 15 rokov krajina sprísnila svoju prisťahovaleckú politiku, pričom trvá na tom, že migranti sa musia učiť zvyky a jazyky krajiny, aby sa mohli prispôsobiť trhu práce.

Zdroj: Al-monitor