Vyberte položku Stránka

DAILY MAIL: Študent vyhodený zo školy za podporu Trumpovej politiky

DAILY MAIL: Študent vyhodený zo školy za podporu Trumpovej politiky

Portál Daily Mail informoval o kauze študenta, ktorý sa súdil so školou, kvôli svojej suspendácii. Dôvodom obštrukcie zo strany školy bolo, že študent otvorene podporoval politiku Donalda Trumpa nápisom na tričku, čo vraj mohlo rozčuľovať študentov s migračnými koreňmi

Addison Barnes, 18, bol študentom strednej školy Liberty v americkom Saleme zo štátu Oregon. V januári bolo jeho zotrvanie na škole pozastavené. kvôli odmietnutiu skryť tričko podporujúce návrhy Donalda Trumpa na hraničný múr.

Škola poriadal politickú debatu o imigrácii. Teenager mal oblečené tričko s nápisom: „Múr by mal byť o tri metre vyšší„.

Asistent riaditeľa ho požiadal aby tričko skryl. Dôvodom zásahu vedenia školy bola sťažnosť predsedu študentskej rady. Podľa súdnych dokumentov sa vraj niektorí jeho spolužiaci cítili „zastrašovaní a ohrozovaní„.

Predstaviteľ školy mu povedal, že si má tričko buď zakryť, vymeniť za iné, alebo ísť domov. Študent odišiel domov a škola považovala jeho rozhodnutie rozhodnutím opustiť priestory inštitúcie ako dobrovoľnú rezignáciu voči jeho celkovému zotrvaniu na škole.

Krátko nato Barnes podal žalobu proti školu – a vyhral.

Barnes

Adisson Barnes (na snímke v tričku) bol požiadaný zástupcom riaditeľa, aby si ju zakryl. Vraj to niektorí jeho spolužiaci považovali za urážlivé a ohrozujúce

Na konci mája sa Barnesovi podaril získať predbežné opatrenie, ktoré by školy zakázalo nariaďovať, že nemôže nosiť pro-Trumpské oblečenie.

Po rozhodnutí, že nesmie byť perzekvovaný pre svoje politické názory, súd tento týždeň rozhodol, že sa mu škola musí ospravedlniť a zaplatiť súdne náklady, ktoré dosiahli výšku 25-tisíc dolárov.

Barnes povedal: „Dal som to na súd, aby som bránil seba a ďalších študentov, ktorí sa môžu báť prejaviť svoje názory napravo od stredu.“

„Každý vie, že keď si študent vezme do školy tričko proti Trumpovi, učitelia to neriešia. Ale keď som si obliekol tričko podporujúce Trumpa, som suspendovaný. A to nie je správne.

Zástupkyňa riaditeľa školy Amanda Ryan-Fear sa na súde obhajovala tým, že asi jedna tretina Barnesových spolužiakov pochádza z hispánskej etnickej skupiny. Niektorí z týchto študentov mali členov rodiny, ktorí boli deportovaní podľa Trumpovho imigračného zákona.

Počas roka 2016/2017 študenti hispánskej menšiny hlásili vedeniu školy, že niektorí rodinní príslušníci boli deportovaní a že strach a úzkosť spôsobená strachom z deportácie negatívne ovplyvnila ich účasť a pozornosť na vyučovaní.

Škola sa vraj musela rozhodnúť medzi pocitmi hispánskych študentov a slobodou slova a volila pocity Hispáncov, respektíve bezpečnosť študentov, ako napísala vo svojej obhajobe.

Vo vyhlásení okresnej školskej správy sa hovorí, že „podporuje, povzbudzuje a oslavuje slobodu prejavu a zdôvodnenú diskusiu„.

Máme ale tiež zodpovednosť za to, aby sa každý z našich študentov cítil v našich školách bezpečne, aby mal pocit, že je vítaný, aby sa mohol efektívne učiť.

Toto bol príklad, keď sme boli postavení pre dilemu, aby sme naplnili obe povinnosti súčasne a rozhodnli sme prikloniť na stranu obhájenia bezpečnosti študentov.

Škola vraj do budúcnosti bude hľadať cesty, ako zabezpečiť oboje.

Do budúcnosti budeme naďalej pokračovať v plnení oboch cieľov s profesionálnym taktom a budeme aktívne hľadať spôsoby, ako zmeniť citlivé situácie na vzdelávacie príležitosti.

 

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This