Anglický denník Daily Mail zverejnil informáciu, podľa ktorej autonómne riadené lietadlá s nákladom výbušniny štartovali zo vzdialenosti cca 50 km. Oblasť je v tzv. deeskalačnej zóne provincie Idlib pod kontrolou Turecka.
Drony, ktoré minulý týždeň zaútočili na ruské základne v Sýrii, boli poslané z Idlib, zóny „deeskalácie“, ktorú kontrolujú militanti bojujúci proti Damašku, uviedli dnes oficiálne noviny ruského ministerstva obrany.
Provincia Idlib bola zdrojom napätia medzi Ruskom, ktorý podporoval režim a Tureckom, ktorý podporoval povstanie. Ankara obvinila sýrsky režim, že zintenzívnil svoju ofenzívu v kľúčových oblastiach, kde sa nachádzajú rebeli.
„Drony boli vypustené z oblasti Muazzara v juhozápadnej časti deeskalačného priestoru v Idlibe, ktoré bolo kontrolované takzvanými jednotkami“ umiernenej opozície,“ povedal denník ministerstva obrany Krasnaya Zvezda.
Podľa analýzy kompletných dronov zverejnenej v denníku, potenciálne je v ohrození pomocou tohto typu zariadení všetko v dosahu 100km. Súčiastky, ktoré boli použité sú zahraničnej výroby.
MO RF zaslalo listy náčelníkovi Generálneho štábu ozbrojených síl Turecka generálovi Akari Hulusimu a vedúcemu Národnej spravodajskej organizácie Fidan Hakanovi.
„V listoch sa poukazuje na nutnosť plnenia prevzatých záväzkov, ktoré Ankara prevzala pre zaistenie režimu zastavenia bojových akcií kontrolovanými ozbrojenými útvarmi a aktivizácia práce na zriaďovanie pozorovateľní v pásme deeskalace Idlib s cieľom zabránenia podobným útokom bezpilotných lietadiel na akékoľvek objekty,“ uvádza sa v správe .
Idlib je jednou zo štyroch oblastí eskalácie v Sýrii, na ktoré sa vzťahuje dohoda zameraná na zníženie násilia, ktoré minulý rok dohodlo Turecko, Rusko a Irán, ktorý tiež podporuje vládu v Sýrii.
Podľa diplomatických zdrojov, v utorok turecké ministerstvo zahraničných vecí povolalo ruských a iránskych veľvyslancov do Ankary, Ministerstvo tvrdilo, že sýrsky režim sa zameral na umiernené opozičné sily v Idlibe neďaleko tureckých hraníc.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu povedal, že by to mohlo dôsledky, ktoré by torpédovali rozhovory zamerané na ukončenie vojny.
Rusko dúfa, že v dňoch 29. – 30. januára usporiada mierový kongres Sýrie v čiernomosrskom letovisku Soči.
Provincia Idlib je takmer úplne kontrolovaná protivládnymi silami, medzi ktorými dominuje džihádistická skupina známa ako Hayat Tahrir al-Sham (bývalá al-Nusra, pobočka al-Kajdy).
V pondelok Rusko uviedlo, že bezpilotné droni nesúce výbušniny napadli počas víkendu ruské základne v Sýrii bez toho, aby spôsobili obete alebo škody.
Po dvoch rokoch ruskej vojenskej podpory režimu sýrskeho vodcu Bashar al-Assada oznámil prezident Vladimir Putin v polovici decembra čiastočné stiahnutie síl z krajiny a povedal, že ich úloha bola do značnej miery splnená.
Veľkosť kompletného nasadenia Ruska v Sýrii nie je známa, ale nezávislý ruský vojenský expert Pavel Felgenhauer pre agentúru AFP uviedol, že do konfliktu sa mohlo zapojiť až 10 000 vojakov armády a privátnych žoldnierskych služieb.
Odhaduje sa, že v sýrskej vojne, ktorá začala v roku 2011, bolo zabitých viac ako 330 000 ľudí. Vojna začala, keď režim rozdrvil protivládne protesty. Milióny ľudí odišli zo svojich domovov.