ČT24: Líbya po americkom bombardovaní – v kedysi najbohatšej krajine Afriky už ľudia nemajú ani vodu

Ľudia v líbyjskom hlavnom meste Tripolise začali rozkopávať miestne chodníky v snahe dostať sa k zdrojom vody, ktorá z kohútikov miestami netečie už niekoľko dní. Podľa agentúry Reuters ide pre ťažko skúšaných Líbyjčanov o ďalšie zhoršenie životných podmienok. Líbya je v zlej situácii od roku 2011, kedy skončila občianska vojna a bol zvrhnutý diktátor Muammar Kaddáfí. Životné podmienky sa neustále zhoršujú.

V kedysi jednej z najbohatších krajín Afriky už netečie ani voda. Obyvatelia Tripolisu rozkopávajú chodníky

Nemáme vodu už desať dní. Štát nič nerobí,“ povedal agentúre Reuters Násir Saíd, ktorý prenajíma byty v jednej z luxusnejších štvrtí Tripolisu, Líbya. Voda prestala v mnohých domácnostiach tiecť, keď sa nedávno po rokoch zanedbávania začali potrubné siete opravovať. To následne sabotovala jedna z mnohých ozbrojených skupín operujúcich v metropoli, aby tak prinútila inú bojovú skupinu vydať nimi väzneného lídra.

Líbya
Obyvatelia Tripolisu sa rozhodli si pomôcť sami a hĺbia studne / Zdroj: Reuters, Autor: Ismail Zetouni

V Líbyi prakticky panuje bezvládie od zvrhnutia diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. O moc sa preťahuje niekoľko skupín na čele s generálom Chalífa Haftarom, ktorý velí samozvanej Líbyjskej národnej armáde a tripoliskou vládou vedenou premiérom Faiz Sarrádžom. Rokovania znepriatelených frakcií zatiaľ nepriniesli hmatateľné výsledky.

Kríza okolo vody je silným symbolom štátneho zlyhania v krajine, ktorá bola kedysi jednou z najbohatších na Blízkom východe,“ napísala agentúra Reuters s odkazom na miestne bohaté zásoby ropy. Dlhotrvajúca kríza má za následok obrovské finančné problémy miestnych obyvateľov a spôsobuje výpadky dodávok elektrického prúdu.

Žiadna voda, žiadna elektrina. Z človeka sa stane štát v štáte,“ hovorí Saíd, ktorý kvôli výpadkom prúdu používa vlastný generátor. Ako mnoho ďalších Líbyjčanov nevkladá veľké nádeje do snáh Západu sprostredkovať rozhovory medzi rôznymi stranami líbyjského konfliktu. Po ich poslednom kole v Tunise vyhlásil v nedeľu splnomocnenec OSN pre Líbyu Hassan Salamé len toľko, že v niektorých bodoch panuje zhoda a v iných nie.

Obyvatelia Tripolisu si svojpomocne hĺbia studne

Obyvatelia Tripolisu tak berú svoje osudy do vlastných rúk a v prípade vody si najímajú robotníkov na vyhĺbenie súkromných studní, čo je vyjde na 4000 až 6000 líbyjských dinárov (65 až 97 tisíc korún). „Za dva týždne vyvŕtame asi tri studne, vyhĺbiť jednu studňu trvá tri až štyri dni,“ povedal mladý robotník Abdulsalam Forganea u jedného z výkopov.

Časti Tripolisu vykazujú známky normality aj vďaka tomu, že sa sa tento rok niektoré skupiny ozbrojencov pridali na stranu Sarrádžovej vlády. Podľa Reuters ale bezpečnostná situácia v meste zostáva krehká. Jedna z mocnejších frakcií v auguste na deväť dní uniesla bývalého líbyjského premiéra a v októbri muselo byť tamojšie letisko uzavreté kvôli prestrelke.

Rozšírené sú únosy s cieľom získania výkupného. Verejné zdravotníctvo zlyháva, inflácia prudko vzrástla a začiatok školského roka sa posunul o niekoľko týždňov kvôli štrajku učiteľov za vyššie mzdy,“ písala agentúra Reuters.

Líbya – parlamentné voľby by sa mohli konať na jar

V krajine operuje aj rad ďalších zoskupení vrátane radikálnej organizácie Islamský štát. Zmätok uľahčuje prevádzačom vypravovať zo zeme k talianskym brehom ďalšie a ďalšie lode s migrantmi. Líbya musí byť stabilizovaná, to je cesta k riešeniu utečeneckej krízy, veria špičky krajín EÚ

Haftar sa so Sarrádžom stretol koncom júla v Paríži. Dohodli sa tam, že parlamentné voľby by sa v Líbyi mohli konať budúci rok na jar . Zhodli sa tiež na potrebe čo najrýchlejšieho nastolenia pokoja zbraní a zdôraznili, že cestu z krízy umožní jedine politické riešenie.

Zdroj: ČT24 


Publikovaný

v

,

od

Značky: