Vyberte položku Stránka

ČT24: Irackí vojaci v Mosule odkrývajú sklady plné chemikálií aj rakiet islamistov

ČT24: Irackí vojaci v Mosule odkrývajú sklady plné chemikálií aj rakiet islamistov

V skladoch sú ukryté tisíce vriec s muníciou a chemikáliami na výrobu bômb alebo rakiet. Vojaci počas postupu čelia náložiam nastraženým v autách aj ostreľovaniu zo striech a dronov. V radoch mužov, ktorí pred vojnou z mesta utiekli, sa snaží hľadať islamistov a ich komplicov, priniesla správu ČT24.

„Tento sklad našli naše jednotky počas prieskumnej operácie vo štvrti. Miesto používal Islamský štát na skladovanie rakiet, ktoré používal proti civilistom a bezpečnostným silám, „uviedol podplukovník Hussein Zghayer k jednému z odhalených skladov..

Operácie na dobytie západnej časti mesta začali zhruba pred dvoma mesiacmi.

Iracké jednotky postupujú pomaly. Bojujú o každý meter. Pred bojmi stále utekajú tisíce ľudí denne. Minimálne tri stovky ich od polovice februára zomreli. Bagdad sa ale obáva, že padlých životov bude v skutočnosti oveľa viac ..

Policajti sa medzi mužmi, ktorí pred bombardovaním západného Mosulu utiekli, sa snažia identifikovať bojovníkov Islamského štátu. Na slnku ich nechávajú čakať aj niekoľko dní, aby ich donútili hovoriť. Tí, ktorí prejdú kontrolou, mieria do provizórnych táborov. Niektorí potom riskujú návrat domov, aj keď to nie je bezpečné. Často z ich domovov zostali len torzá, ktorých strechy zabrali sniperi.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This