Americké námorníctvo chce skončiť s Tomahawkami. Ukazuje sa, že má na to zásadný dôvod.
Portál Defense Airospace priniesol ešte v marci návrh rozpočtu amerického námorníctva. Nefiguruje tam obligátna položka na nákup rakiet s plochou dráhou letu Tomahawk.
[sociallocker][/sociallocker]
Doslova sa tam píše: „Námorníctvo chce opäť ukončiť výrobu nových rakiet Tomahawk a zamerať sa na proces recertifikácie existujúcich zásob.“
Aký dôvod námorníctvo má?
Na to fakticky odpovedá článok na obhajobu zachovania výroby Tomahawkov na portáli Defense One.
Hoci sa v celom článku tvrdí, že bez rakiet nemôže námorníctvo fungovať, ku koncu priznáva, že moderné systémy PVO môžu mať až 85% úspešnosť pri ich likvidácii.
„Skoršia detekcia na dlhšiu vzdialenosť, spoofing, rušenie a zlepšené kinetické riešenia, ako napríklad rakety ruského systému S-400, majú za cieľ znížiť miery úspešnosti Tomahawku o 85 percent„.
Paradoxne to článok považuje za úspech konceptu rakiet s plochou dráhou letu. Ak Rusi a Číňania musia vyvíjať takú obranu, citia vraj hrozbu. Lenže nie každý rozmýšľa takým spôsobom.
Strely Tomahawk sú drahé a ich taktická užitočnosť je proti rovnocennému protivníkovi zanedbateľná. Aby sa dosiahli ciele útoku, vzhľadom na kvalitu obrany je nutné na cieľ vypustiť nie tri-štyri strely, ale 20-30, či dokonca ešte viac. Čiže zničenie napr. jedného radaru by stálo 50 a viac miliónov dolárov. To je neakceptovateľné.
Ak je však zbytočné kupovať nové Tomahwky pre útok voči silnému protivníkovi, pre slabého protivníka je potom dostatočná aj súčasná zásoba. Presne ako hovorí námorníctvo.
V apríli sa udial útok na Sýriu. Podľa interpretácie ruskej strany, na chránených vojenských základniach bola úspešnosť obrany skoro 100%.
Americká strana tvrdí, že zasiahli všetko, ale ich interpretácia má obrovské diery a hlavne neukázali ani jeden zničený vojenský objekt. Pritom podľa Wall Stret Journal sa skutočne na vojenské objekty útočilo. Presne ako tvrdili Rusi
Dajme tomu, že je pravdivá ruská verzia. Prečo nedošlo k zostreleniu rakiet?
Celý fígeľ bol v tom, že Rusko dokázalo zosieťovať a automatizovať existujúce prostriedky sýrskej protivzdušnej obrany vrátane prostriedkov starých 40-50 rokov. Sú to rakety, ktoré boli od začiatku konštruované aby ničili aj nadzvukové ciele. Pritom rakety s plochou dráhou letu sú v princípe bezpilotné lietadlá letiace nízko nad zemou podzvukovou rychlosťou 700-1000km/h.
Ruské radary dodali obrane dáta, ruský automatizovaný systém na základe existujúcich prostriedkov rozdelil úlohy obrannej sieti a spustil sa koncert, ktorý bol pre útočiacu stranu zničujúci.
Samozrejme, každá obrana nie je dokonalá na 100%, Dokonca, ak je protivník schopný na dôležitý cieľ vypustiť desiatky rakiet s veľkou pravdepodobnosťou obrane dôjdu prostriedky a posledné rakety zo salvy budú zasahovať bezbranné ciele. Ale to je prakticky nemysliteľný prístup.
Výsledkom pokročilej organizácie obrany je vysoká úspešnosť obrany. Hoci Američania tvrdia, že rakety S-400 sú tou hrozbou, ktorá bráni použitiu Tomahawkov, nie je to úplná pravda. Hlavnou hrozbou je schopnosť odhaľovať ciele, koordinovať výber cieľov a automatizovanosť celého systému. Ako sa ukazuje, súčasná generácia rakiet s plochou dráhou letu začína byť skutočne zastaralá
K tomu pristupuje ďalšia vlastnosť najmodernejších rakiet, ktorá je obojsečnou zbraňou. V prvých modeloch mali rakety naprogramovaný cieľ a po odpálení rakety nebola možná komunikácia s jej riadiacim systémom. Tým sa síce znižovala variabilita útoku, ale na druhej strane protivník nemohol ovplyvniť let rakety.
Nové moduly sú napojené datalinkom na riadiace centrum a tak je možné útočiť a vyberať ciele na základe vizuálneho navedenia zo vzdialenosti stoviek kilometrov. Ibaže to rovnako dáva možnosť protivníkovi rušiť komunikáciu a riadiaci systém oklamať, či nebodaj prebrať kontrolu.
Rusko tvrdí, že získalo neporušené rakety s funkčnými komunikačným a riadiacimi uzlami. Samozrejme, že to začali študovať a škodoradostne sa poďakovali USA za milý darček,
Americká strana tvrdí, že to nie je pravda, že Rusko nemá žiadne rakety a preto nezíska žiadne vedomosti.
Nezdá sa však, že by Američania mali pravdu. Presvedčíme sa o tom v najbližších týždňoch a mesiacoch.
Spojené Štáty musia zničiť ruskú prítomnosť v Sýrii. Bez toho je ich nárok na globálnu hegemóniu smiešny. Ak je ich hlavná úderná zbraň – mračná stoviek Tomahawkov neúčinná, potom je možné, že tento boj dopredu vzdajú.
Nemajú však čas zavrieť sa na 15 rokov do laboratória, ako to spravili Rusi po rozpade armády z čias Sovietskeho zväzu. Musia to skúsiť čo najskôr, inak ako globálna veľmoc číslo jedna skončili.
Ak Američania nezaútočia, budme vedieť, že svet sa zmenil. USA oslabli natoľko, že nedokáže presadiť svoju vôľu. To posilní celý svet a rozdelí krajiny do blokov. Každá z nich bude hľadať spojencov v nadchádzajúcom novom prerozdelení síl vo svete. A bude jedno, čo naše médiá hovoria.