Stanica CNN tvrdí, že Spojené štáty prinútili k odchodu zo základne At Tanf v južnej Sýrii skupinu „Shohada Al Quartyan“ (mučeníci Quartyanu), pretože odmietli prisľúbiť, že budú bojovať výlučne proti ISIS.
Spojené štáty vytvorili túto základňu ako centrum pre boj so súčasnou sýrskou vládou. Základňa sa nachádza tesne pri styku hraní Sýrie, Iraku a Jordánska na území Sýrie. Je zriadená v rozpore s medzinárodným právom ako súčasť tajného programu CIA na výcvik a výzbroj militantov, ktorí boli ochotní zabíjať prívržencov vlády. Okolo nej zriadili 55 kilometrové pásmo, kde útočili na každý objekt. V minulých týždňoch americké stíhačky zostrelili dve diaľkovo riadené lietadlá.
Na stretnutí Trump – Putin v Hamburgu počas summitu G20 sa zrejme predstavitelia Ruska a USA dohodli na deeskalácii situácie v Sýrii. USA v intenciách dohovoru zrušili tajny program CIA na podporu teroristov a pre skupiny na základni At Tanf vydali novu smernicu. V nej sa miestni sýrski spojenci Ameriky museli zaviazať, že zamerajú výlučne na boj proti ISIS a nie na boj proti sýrskemu režimu. Na základni boli do týchto dní dve skupiny. Spomínaní Mučeníci a Maghaweir Al-Thowra (Partizáni revolúcie).
Dovtedajšia prax týchto oddielov fungovala tak, že zaútočili na jednotky vlády mimo bezpečnostnej zóny a potom sa stiahli do jej bezpečia pod ochranné krídla americkej armády. Toto vyvolávalo tlak a obavy, že nakoniec dôjde sýrskej vláde trpezlivosť a zaútočí na základňu.
Smernica o neútočení je však klasickým prejavom americkej politiky. Spojenci, ktorých Amerika využila, sú pri zmene stratégie nepotrební, takže ich opustí. Pritom treba podotknúť, že USA sa nechystá odísť. Naopak zníženie napätia okolo základne zrejme využije na jej zosilnenie, ako reportuje CNN. Základňa je odrezaná od ISIS pásmom dlhým vyše 100km. Je teda očividné, že jej pretrvávanie je zamerané proti legitímnej vláde v Sýrii. Takže z dlhodobého hľadiska je jedno, akú smernicu dnes Amerika vydá. Rovnako náhle ju môže kedykoľvek zmeniť.