CNN: Realitou „demokratickej” Líbye sú trhy otrokov po celej krajine

Spravodajská televízia CNN informuje o dražbách ľudí po celej Líbyi. Trhy otrokov sa zaviedli po tom, čo sa krajiny zmocnil chaos a začala aplikácia islamského práva šaría.

[sociallocker][/sociallocker]

Na priloženom videu z anonymného zdroja (viď prílohu článku) je možno počuť: „Veľkí, silní chlapci na prácu na farme, 400, 700, 800. Predaní za 1200”. Dvaja muži na videu boli predaní za 1 200 líbyjských dinárov, čo je 800 dolárov.

Podľa CNN je video autentické. Reportéri televízie sa dostali so skrytou kamerou minulý mesiac na aukciu na okraji hlavného mesta Tripolis. Konala sa za tmy pred ošarpanou budovou. Boli svedkami toho, ako bol tucet ľudí „odklepnutý” v priebehu šiestich alebo siedmich minút.

„Potrebuje niekto kopáča? Je to kopáč, veľký silný muž, bude kopať,” hovorí zamaskovaný obchodník.

Kupujúci naťahujú svoje ruky s postupným zvyšovaním cien, „500, 550, 600, 650 …” Po niekoľkých minútach to všetko skončí a muži, úplne rezignovaní na svoj osud, sú odovzdávaní svojim novým „pánom”.

Po aukcii reportéri stretli dvoch mužov, ktorých práve predali. Boli takí traumatizovaní tým, čím prešli, že nedokázali hovoriť a tiež takí vystrašení, že podozrievajú každého, koho stretnú.

Miestni CNN povedali o aukciách na deviatich miestach, predovšetkým na severozápade krajiny, no existuje podozrenie, že ich je oveľa viac. Ľudia predávaní na aukciách sú africkí utečenci, ktorí sa snažili dostať k lepšiemu a bezpečnejšiemu životu v Európe.

 

Trhy otrokov
Miesta, kde sa v Líbyi podľa informácií CNN konajú trhy otrokov / CNN

Líbyjská pobrežná stráž zastavila tok migrantov

„Nedávne záťahy líbyjskej pobrežnej stráže však spôsobili, že na more sa dostane menej lodí a v rukách pašerákov sa hromadia ľudia. Takže pašeráci sa stávajú pánmi a migranti a utečenci otrokmi,” uviedla televízia.

Dôkazy natočené spoločnosťou CNN boli odovzdané líbyjským orgánom, ktoré prisľúbili, že začnú vyšetrovanie.

Prvý poručík Naser Hazam z vládnej agentúry pre boj s nelegálnou imigráciou pre CNN uviedol, že aj keď nebol svedkom aukcií na trhu s otrokmi, potvrdil existenciu organizovaných gangov a pašeráckych skupín.

„Naplnia čln so 100 ľuďmi, títo ľudia majú na výber len nastúpiť alebo nechať to tak,” hovorí Hazam. „Hneď ako dostane (pašerák) peniaze, viac sa nestará a migrant sa buď dostane do Európy alebo zomrie na mori.”

„Situácia je strašná,” povedal vo vyhlásení po návrate z Tripolisu v apríli Mohammed Abdiker, riaditeľ pre operácie a mimoriadne situácie v Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM).  „Niektoré správy sú skutočne desivé a najnovšie správy o ‚otrockých trhoch‘ pre migrantov sa len pridali k dlhému zoznamu násilností.”

Aukcie sa uskutočňujú v zdanlivo normálnom meste v Líbyi, na ktorom sú ľudia, ktorí vedú pravidelný život. Deti sa hrajú na ulici; ľudia chodia do práce, rozprávajú sa s priateľmi a pripravujú si večere pre svoje rodiny. Ale keď sledujete aukciu na trhu s otrokmi, je to, ako by sme sa vrátili späť v čase. Jediná vec, ktorá chýba, sú okovy okolo zápästia a členkov migrantov.

Migranti putujú z rôznych miest Afriky

Trasy migrantov
Migranti putujú z rôznych miest Afriky / CNN

Anes Alazabi je v Tripolise vedúcim detenčného centra pre migrantov, ktorí majú byť deportovaní. Hovorí, že počul „veľa príbehov” o zneužívaní pašerákmi.

„Trpím s nimi. Po tom, čo som tu denne videl, verte mi, cítim ich bolesť,” hovorí. „Každý deň počujem nový príbeh od ľudí, musíš ich počúvať, je to ich právo, aby ich hlasy boli vypočuté.”

Jeden zo zadržaných migrantov, mladý muž s názvom Victory, hovorí, že bol predaný na aukcii, kde sa konali trhy otrokov. Unavený z neúprosnej korupcie v nigérijskom štáte Edo, ako 21-ročný ušiel z domu a strávil rok a štyri mesiace – spolu so svojimi životnými úsporami – v snahe dostať do Európy.

Dostal sa až do Líbye, kde hovorí, že on a ďalší podobní migranti sú držaní v krutých životných podmienkach s nedostatkom jedla a sú zneužívaní a týraní svojimi únoscami.

„Ak sa pozriete na väčšinu tunajších ľudí, ak skontrolujete ich telo, uvidíte jazvy, sú bití, mučení.”

Keď sa jeho finančné prostriedky minuli, Victory bol predávaný ako denný robotník pašerákmi, ktorí mu povedali, že zisk z transakcií zníži jeho dlh. Ale po týždňoch nútenej práce sa Victory dozvedel, že peniaze, ktoré zarobil, nestačili. Opäť sa vrátil k pašerákom, ktorí ho niekoľkokrát predali.

Aby sa od pašerákov dostal, musel zaplatiť výkupné, na ktoré sa zložila jeho rodina.

„Minul som vyše milióna [nigérijských nairu, v prepočte 2 780 dolárov],” povedal pre CNN v detenčnom centre, kde čaká, že bude poslaný naspäť do Nigérie. „Moja matka dokonca išla do niekoľkých dedín, požičiavala si peniaze od rôznych kuriérov, aby mi zachránila život.”

Keďže trasa severnej Afriky sa stáva čoraz plnšou, mnohí migranti sa vzdali svojich snov dosiahnuť pobrežie Európy. V tomto roku sa viac ako 8 800 osôb rozhodlo dobrovoľne vrátiť domov v rámci repatriácie organizovanej IOM.

Video z dražby na trhu otrokov


Publikovaný

v

od

Značky: