Americké vojenské letectvo previedlo strategické bombardéry britskej B-52 a 800 osôb leteckého personálu na podporu spoločných cvičení sa spojencov NATO, ktoré sa budú konať v Európe v júni, uvádza CNN. Bombardéry B – 52, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane na palube, sa budú podieľať na manévroch prevažne „na prahu Ruska“ – v Baltskom mori, v Arktíde a pozdĺž ruských hraníc s niekoľkými členmi NATO, uviedol kanál CNN.

Nasadenie týchto vojenských síl môže mať za cieľ „upokojiť“ európskych spojencov USA v súvislosti s často sa vyskytujúcimi otázkami v Európe týkajúcu sa názorov prezidenta Donalda Trumpa na rolu Ameriky vo svete a jej zahraničnej politiky, myslí si CNN.

„Tréning s hlavnými partnermi a spojencami zlepšuje koordináciu medzi nimi a umožní US Air Force vytvoriť dlhodobú spoluprácu potrebnú k boju proti širokému spektru globálnych problémov,“ citovala CNN oficiálne vyhlásenie amerického letectva.

Ťažké bombardéry B-52 sú jedným z najstarších modelov vojenskej techniky vo výzbroji US Air Force. Spočiatku boli výškové bombardéry dlhého doletu navrhnuté pre jadrový úder v hĺbke Sovietskeho zväzu, pripomenula televízia.

Avšak, po skončení studenej vojny boli B-52 modernizované a boli vyzbrojené vysoko presnými raketami, elektronikou a high-tech senzory. Každý letún môže niesť až 31.500 kg bômb a rakiet, uviedla CNN.