CNBC: Plány na drsný útok voči doláru – na platby za ropu sa budú používať kryptomeny

Spravodajský portál siete CNBC zverejnil informáciu o úvahách zameniť dolár pri obchodovaní s ropou.

  • Šialenstvo okolo rastu ceny bitcoinu by mohla zvýšiť globálne úsilie o zosadenie dolára, hovorí analytik
  • Najpopulárnejšia kryptomena na svete v posledných mesiacoch prudko rastie, minulý týždeň vo štvrtok dosiahla cena bitcoinu vyše 19 000 dolárov na burze Coinbase, predtým, než došlo k prudkému poklesu
  • Príchod kryptomien predstavuje „nový katalyzátor pre krajiny produkujúce komodity, ktoré chcú opustiť dolár ako platobný prostriedok za ropu,“ povedal v piatok Stephen Brennock, ropný analytik spoločnosti PVM Oil Associates
  • V nedeľu venezuelský prezident Nicloas Maduro oznámil spustenie kryptomeny s názvom „petro

Podľa jedného analytika komodít, bitcoinová mánia sa môže ukázať ako štartovací bod pre niektoré z krajín patriacich medzi najväčších svetových producentov ropy. Konkrétne by išlo o významné kroky proti doláru.

Najpopulárnejšia kryptomena na svete v posledných mesiacoch raketovo rastie a vo štvrtok cena bitcoinu presiahla na burze Coinbase 19 000 dolárov. Túto cenu bitcoin neudržal a krátko nato opäť hlboko klesol. Takéto divoké výkyvy cien viedli niektoré z najväčších svetových bánk, aby odsúdili bitcoin ako podvod. Investorov investorov varujú výrokmi o špekulatívnej bubline odsúdenej na neúspech.

Avšak na začiatku mesiaca americké regulačné orgány dali zelenú pre dve z najväčších svetových búrz na termínované obchody, aby uviedli na zoznam bitcoinové „futures“. Futures sú deriváty alebo finančné nástroje, ktoré zaväzujú obchodníka k tomu, aby buď kúpil, alebo predal aktíva v určenom čase a za stanovenú cenu. Ohlásenie bolo niektorými pozorovateľmi vnímané ako prejav dôvery v legitímnosť digitálnej meny.

To by mohlo podporiť narastajúcu popularitu kryptomien, čo by mohlo ohroziť úlohu amerického dolára ako svetovej rezervnej meny,“ povedal v piatok Stephen Brennock, ropný analytik spoločnosti PVM Oil Associates, v piatok ,

„Čerstvý katalyzátor“ opustenia dolára

Na svetových trhoch v súčasnosti dominujú zmluvy o rope založené na dolári, hoci dlhodobou strategickou prioritou krajín ako Čína, Rusko a Venezuela je už dávno pokus o odpútanie sa od dolára. To preto, že by im to umožnilo znížiť ich závislosť na dolári a zároveň obmedziť vlastné vystavenie americkým menovým rizikám a americkým sankciám.

Nástup kryptomien preto predstavuje nový katalyzátor pre krajiny, ktoré chcú opustiť dolár ako platobný prostriedok za ropu,“ povedal Brennock.

V nedeľu venezuelský prezident Nicolas Maduro oznámil spustenie kryptomeny s názvom „petro„. Člen OPEC sa snažil vyhnúť dolárovým platbám za svoju ropu, keďže sa zhoršujú vzťahy medzi Caracasom a Washingtonom.

Madurovo odpútanie sa od dolára bolo znevažované opozičnými poslancami, ktorí sa pýtali, či „petro“ niekedy uvidí svetlo dňa. Napriek tomu, ak by nová kryptocencia našla záujmové publikum, „môže to nakoniec prevládnuť ako prostriedok na vykonávanie finančných transakcií – vrátane predaja ropy,“ povedal Brennock.

Brzdou“ použitia kryptomeny sa stane pravdepodobne Čína

Veľkým podporovateľom kryptomien je aj Rusko. Krajina spolu s Venezuelou zdieľa dlhodobý cieľ zvrátiť pravidlo oceňovania cien za energiu v dolároch. Avšak Brennock povedal, že Čína by sa mohla ukázať ako „brzdou“ pre budúcnosť kryptomien v komoditnej sfére.

Čínska centrálna banka v polovici septembra zastavila prevádzku platforiem obchodovania na základe digitálnych mien v Pekingu a Šanghaji kvôli obavám, že neregulované trhy by mohli predstavovať veľké finančné riziko.


Publikovaný

v

,

od

Značky: