Čína naleje do Iránu 400 miliárd dolárov a zmení svet.

Portál Petroleum Economist informuje o dohode z roku 2016 medzi Čínou a Iránom. Na základe dnes odhalenej cestovnej mapy na nasledujúcich 25 rokov chce Čína investovať postupne stovky miliárd amerických dolárov.

[sociallocker][/sociallocker]

Vzhľadom na zameranie portálu, najviac je spomínaný objem 280 miliárd dolárov do ropného, plynového a petrochemického priemyslu. Najväčšia časť bude investovaná v prvých piatich rokoch a v nasledujúcich päťročniciach rovnomerne zvyšná časť.

Ďalších 120 miliárd dolárov poputuje do dopravy a výrobnej infraštruktúry. Rozloženie investícií bude podobné ako pri ropnom priemysle. Čiže pravých 5 rokov mohutná injekcie a ďalších 20 rokov zvyšok.

Samozrejme, nie je to zadarmo. Čína si týmto vytvára trh pre vlastné firmy. Čínske firmy budú mať prednostné právo prvej ponuky na všetky projekty.

Čína posilní aj vojenskú prítomnosť v regióne. Podľa iránskych zdrojov sa ráta s prítomnosťou okolo 5000 pracovníkov z bezpečnostných služieb na ochranu čínskych projektov a infraštruktúry.

Čo sa týka platieb, ani tam nevidno zo strany Číny žiadnu charitu. Irán bude povinný predávať všetky produkty so zaručenou zľavou 12% oproti 6 mesačného priemeru konkurenčných produktov na trhu so zarátaním 6-8% ďalšej kompenzácie pre pripad rizika.

Čína bude môcť platbu za iránsku produkciu odložiť až o dva roky, pričom menou bude všetko, len nie americký dolár. Irán bude za svoje výrobky dostávať meny, ktoré Čína nazhromaždí napríklad v krajinách Strednej Ázie, resp. bude platiť v juanoch. Pri prevode „mäkkých mien“ na „tvrdé meny“ Čína bude mať právo na ďalšie kompenzácie vo výške 6-8%. Celkove tak môže Čína nakupovať ropu, plyn a petrochemické výrobky o 32% lacnejšie.

Irán so svojou vzdelanou, ale lacnou pracovnou silou sa má stať kľúčovým bodom pre expanziu Číny pri svojom pláne „Pás a cesta“. Po celom Iráne vyrastú obrovské fabriky kontrolované Číňanmi. Výrobky budú transportované na západné trhy cez množstvo ďalších dopravných projektov v Strednej Ázii a na Blízkom východe.

Dôležitým bodom bude zapojenie Ruska, ktoré získa právo sa zúčastňovať projektov za zvýhodnených podmienok. Tým pádom sa otupujú prípadné námietky Kremľa hlavne pri transporte uhľovodíkov do Európy, čo by znamenalo konkurenčné ohrozenie podielu Ruska na tomto trhu.

Oznámenie dohody v tomto tvare má podľa komentára tri výhody. Irán získava podporu dvoch stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a zapojením francúzskej firmy Total do projekt aj tichú podporu Francúzska, tretieho clena BR OSN.

Druhou výhodou je výhľad na intenzívny rozvoj ropného, plynového a petrochemického priemyslu, čo umožní Iránu zvýšiť svoj podiel na trhu a zisky z predaja.

Nakoniec tretie pozitívum je záväzok Číny, že nezníži nákup iránskej ropy aj napriek americkým sankciám. To prináša Iránu životne dôležitú istotu v jeho konfrontácii s USA.

Zdá sa teda, že tlak USA prispel k vytvoreniu obrovského ekonomického podhubia, ktoré nezávisí na USA. Dôsledky do budúcnosti zmenia svet.

Zdroj: https://www.petroleum-economist.com/articles/politics-economics/middle-east/2019/china-and-iran-flesh-out-strategic-partnership


Publikovaný

v

,

od

Značky: